Od oszczędzania do inwestowania

Tegoroczne spotkania dotyczące praktycznej wiedzy finansowej i umiejętności wykorzystywania usług finansowych odbyły się 15 i 22 listopada 2020r. w ramach realizowanej w szkole, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości, innowacji „W przyjaźni z finansami”.

W czasie interaktywnych lekcji „Twoje pieniądze” oraz „Od oszczędzania do inwestowania”, prowadzonych przez przedstawicielkę Banku Spółdzielczego w Koninie – p. Barbarę Masternak, uczniowie klas ósmych poznali różnicę między oszczędzaniem a inwestowaniem, zasady bezpiecznych płatności w Internecie i płatności mobilnych, zależność wysokości potencjalnego zysku i ryzyka z inwestycji oraz różnicę między lokatami i akcjami na giełdzie. Dzięki zajęciom, realizowanym w ramach programu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL, poznali podstawową zasadę bezpiecznego inwestowania (dywersyfikację) oraz bezpiecznego korzystania z konta osobistego i karty debetowej.

Wolontariuszka wprowadziła uczniów w świat codziennych finansów, tak aby na starcie w dorosłość potrafili wykorzystać usługi finansowe oraz zabezpieczyć swoje potrzeby na przyszłość. Podczas spotkania wyjaśniła: Jakie korzyści płyną z systematycznego oszczędzania? Czy i kiedy pożyczać pieniądze? Jak bezpiecznie zachowywać się w cyberprzestrzeni? Jak inwestować? Odpowiedziała na nurtujące uczniów pytania: Która oferta kredytu jest najlepsza? Co to jest „spirala zadłużenia” i jak w nią nie wpaść? Jak korzystać z produktów bankowych? Co zrobić, gdy zgubimy kartę płatniczą? Po czym rozpoznać finansowych oszustów? Jaką rolę pełni Komisja Nadzoru Finansowego?

Spotkanie z doświadczonym pracownikiem banku było okazją do kształtowania wśród młodzieży postawy przedsiębiorczości oraz do rozważenia przyszłej kariery zawodowej w bankowości. (wd)

Skip to content