Jak zostać naukowcem na UM w Poznaniu

Kolejne spotkanie „młodych medyków” odbyło się 18 listopada 2019r. tradycyjnie w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Tym razem pierwsza część była mniej oficjalna, ponieważ dotyczyła organizacji i przebiegu  projektu badawczego „Mali badacze”. Nasza pani promotor – dr n. med. Kamila Stawczyk-Eder wprowadziła naszych badaczy w tajniki badań naukowych i przedstawiła cechy dobrego naukowca. Podczas spotkania wyjaśniła: jak zostać naukowcem? jak skonstruować projekt?  Jakie korzyści płyną dla uczniów z przeprowadzenia projektu badawczego? Przedstawiła kryteria oceny projektu i skład komisji konkursowej oceniającej przygotowany projekt.

Która roślina odstrasza komary, kleszcze i mole? Jak nazywa się najdroższa przyprawa na świecie? Którą z roślin możemy spotkać na polach Prowansji?

Na powyższe pytania nasi „młodzi medycy” usłyszeli odpowiedzi w czasie wykładu „Ziołolecznictwo” zaprezentowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Plewiskach. Prelegenci opowiedzieli o patronie swojej szkoły – prof. Wacławie Strażewiczu, który zajmował się roślinami leczniczymi oraz o swojej miejscowości, w której nazwy ulic pochodzą od nazw ziół. Na zakończenie otrzymaliśmy zioła, które swoim zapachem zachwyciły…

Kolejny wykład „Jak w medycynie badamy mięśnie?” zaprezentował prof. dr hab. n. med. Juliusz Huber. Podczas wykładu, pan profesor przedstawił działanie układu mięśniowego i nerwowego oraz elektromiografu, wyjaśnił na czym polegają badania diagnostyczne. Odpowiedział na nurtujące młodych medyków pytania: Czy człowiek i kot chodzą podobnie? Kto jest bardziej sprawny kiedy chodzi? Dlaczego gepard biega szybciej niż człowiek?

Podczas spotkania przekazaliśmy również, zebrane w ramach akcji „Opatrunek na ratunek”, dary w postaci bandaży, plastrów, rękawiczek jednorazowych itp. dla Fundacji Redemptoris Missio.

Na kolejnym spotkaniu, 16 grudnia 2019r., młodymi wykładowcami będą uczniowie nasze szkoły: Wiktor Puchalski (kl. 6D) oraz Rafał Puchalski (kl. 5C).  (wd)   

Skip to content