@ktywnie w sieci
Według badań NASK-PIB „Nastolatki 3.0″ w ostatnich latach osoby w wieku 13-18 lat często doświadczają cyberprzemocy – przykładowo, co trzeci nastolatek jest wyzywany w sieci, a blisko co czwarty ośmieszany i/lub poniżany. (…) hejt w szkole i cyberprzemoc to realne zagrożenie, które może doprowadzić do samobójstwa hejtowaną osobę (…) – czytamy na stronie Fundacji Warszawski Instytut Bankowości.
Z tego powodu 13 listopada uczniowie klas 5-7 naszej szkoły, w ramach działań profilaktycznych, uczestniczyli w ogólnopolskiej lekcji online „@ktywnie w sieci”, dotyczącej nasilającego się wśród uczniów zjawiska hejtu w Internecie.
Organizatorem lekcji, której gościem specjalnym był Minister Cyfryzacji, Pan Krzysztof Gawkowski, był Warszawski Instytut Bankowości. W czasie lekcji eksperci z Działu Profilaktyki Cyberzagrożeń NASK scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy, mówili o tym, na czym polega hejt w sieci, o rolach uczestników sytuacji cyberprzemocowych oraz o konsekwencjach prawnych dla inicjatorów cyberprzemocy. Uświadomili naszym uczniom, jak cyberprzemoc wpływa na hejtowaną osobę, a także doradzili, jak należy postępować, gdy jest się celem lub świadkiem cyberprzemocy. (wd)