Wycieczka wolontariuszy do Lichenia i Budzisławia Kościelnego
Już po raz drugi uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Mieście dzięki współpracy pedagogów szkolnych Julity Paściak i Marty Kraska ze Stowarzyszeniem „Kopernik” w Koninie mieli możliwość uczestnictwa wycieczce.
W tym roku uczniowie klasy VIII a oraz wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu WIELKODUCHY z klasy VII a brali udział w wycieczce integracyjno – historycznej do Lichenia oraz Budzisławia Kościelnego, która odbyła się 13 października 2022r.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć Wiatrak Szczepan znajdujący się w miejscowości Budzisław Kościelny – jeden z nielicznych w tej części Wielkopolski tego typu obiekt młynarski, który można zwiedzać. Zbudowany został w połowie XIX w. w Kościanie, a do Budzisławia Kościelnego trafił w 1926 roku. Pracował jeszcze do końca lat 70. Obecnie mieści się w nim filia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kleczewie. Obok wiatraka stoi Chata Młynarza, do której nie omieszkali zajrzeć nasi uczniowie. Dzięki uprzejmości pracującym w Izbie Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa paniom przeszliśmy również ścieżką pszczelarską. Wysłuchaliśmy wielu informacji o życiu i pracy na dawnej polskiej wsi.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu. Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej „II Wojna Światowa oczyma dzieci”. W trakcie pobytu młodzież zapoznała się z eksponatami znajdującymi się w muzeum oraz dowiedziała się, jaką drogę przebyły eksponaty, zanim dotarły do Lichenia. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły elementy oręża rycerskiego oraz szlacheckie pasy kontuszowe z XVI wieku. Uczniowie z uwagą wysłuchali opowiadań pani przewodnik, która w obrazowy sposób przedstawiała historię poszczególnych eksponatów.
Podczas całego wyjazdu uczniowie zdobyli wiele cennych informacji i ciekawostek. Na koniec wszyscy wzięli udział w teście sprawdzającym zdobytą wiedzę, w którym zostali wyłonieni najlepsi słuchacze: Kalina Socha, Antoni Pawlak, Filip Mijalski, Szymon Dolata, Klaudia Kaźmierczak, Agnesa Akopian, Maja Czarnoucka, Kateryna Suprun, Oliwia Kazimierczak, Nadia Syncerz, Wiktoria Truśkiewicz, którzy zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi: słuchawki nauszne do słuchania muzyki oraz pendrive. Wszyscy uczestnicy otrzymali książki o tematyce historycznej, notatniki i długopisy. Fundatorem nagród było Stowarzyszenie „Kopernik”.
Dziękujemy Stowarzyszeniu „Kopernik” w szczególności panu Adrianowi Stanisławskiemu oraz historykowi dr Krzysztofowi Płachcińskiemu za współpracę oraz stworzenie możliwości wyjazdu uczniom naszej szkoły. Wyjazd został w pełni sfinansowany przez niniejsze Stowarzyszenie.
(JP)