Festiwal Nauki i Sztuki 2023 – UAM w Poznaniu
W jaki sposób wykorzystuje się hipertermię w onkologii? Do czego wykorzystuje się nanocząstki w medycynie? Czego dotyczy reguła van’t Hoffa? Czym jest alotropia? Jak św. Tomasz z Akwinu zdefiniował pojęcie cudu? Co Arystoteles powiedział o duszy?
Na te i wiele innych pytań uczniowie kl. 5c i kl. 6b uzyskali odpowiedzi w czasie XXVI edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Tegoroczna odsłona tego niezwykłego wydarzenia odbywała się pod hasłem „Śmiało, odkrywaj świat”.
Tym razem nasi uczniowie, którzy zdecydowali się poświęcić swój wolny czas na odkrywanie piękna nauki, spotkali się z pracownikami naukowymi Wydziału Fizyki i Wydziału Chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Podczas wykładów i pokazów, młodzi pasjonaci nauki rozszerzyli wiedzę zdobytą w murach szkoły o dodatkowe informacje i umiejętności, a przede wszystkim doświadczyli obcowania z nauką na najwyższym poziomie.
W Collegium Physicum w Auli Piekary dr Tomasz Kubiak z Zakładu Fizyki Medycznej zabrał naszych młodych odkrywców w świat nanotechnologii. W czasie wykładu popularnonaukowego „Jak nanofizyka wspomaga medyka?” opowiedział, w jaki sposób mikroskopijnych rozmiarów cząstki i kapsułki zrewolucjonizują diagnostykę i terapię oraz jak wytwarza się i bada rozmaite nanostruktury przeznaczone do zastosowań medycznych, szczególnie w zakresie walki z rakiem.
Festiwalowa atmosfera dobrej zabawy sprzyjała również uczeniu się przez odkrywanie praw przyrody w czasie pokazu eksperymentów chemicznych prowadzonych przez dr Piotra Jagodzińskiego z Zakładu Krystalografii oraz dr Roberta Wolskiego z Zakładu Chemii Stosowanej. W czasie prezentowanych eksperymentów naukowcy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu przemian chemicznych i zjawisk fizycznych zachodzących w bliskim otoczeniu. Spektakularne pokazy reakcji chemicznych z wykorzystaniem celulozy, magnezu, eksplozje w czasie reakcji z czerwonym fosforem, wybuchy balonów wypełnionych wodorem z powietrzem, pełzające Węże Faraona itp. wywarły ogromne wrażenie na uczestnikach.
– „… Pan jest magikiem!!!” – wiwatowali uczestnicy pokazów w czasie reakcji z wykorzystaniem ciekłego azotu.
Nie mniej zjawiskowe były również eksperymenty w dużej skali – na parkingu przed Collegium Chemicum – przeprowadzone przez studentów z Naukowego Koła Chemików UAM. Seria efektownych pokazów odbyła się w plenerze ze względu na swój pirotechniczny charakter.
Tradycyjnie, nieodłącznym punktem programu wycieczki jest quiz podsumowujący uczestnictwo w zajęciach. Pani Anita Kucharczyk i pani Agata Wiśniewska, które tym razem w czasie wycieczki opiekowały się naszymi młodymi odkrywcami, były pod ogromnym wrażeniem, słysząc bezbłędne odpowiedzi na pytania dotyczące treści wykładów i pokazów. Brawo dla naszych młodych naukowców!!! (wd)