Na Wydziale Chemii i Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu
Jak zobaczyć ciepło dłoni? Jak powstają kryształy? Jakie właściwości posiada ciekły azot? Na czym polega proces chromatografii gazowej? Dlaczego surowica krwi nie krzepnie? Czy promieniowanie jonizujące da się zobaczyć?
Na te i wiele innych pytań uczniowie klasy 5b uzyskali odpowiedzi w czasie warsztatów na Wydziale Fizyki i Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu organizowanych w ramach XXVIII edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. Tegoroczna edycja odbywała się pod niezwykle aktualnym i ważnym we współczesnym świecie hasłem – „odpowiedzialność”.
W czasie warsztatów „Odpowiedzialność karna z perspektywy chemika”, pod okiem dr Arlety Sierakowskiej nasi uczniowie, wykorzystując sposób powszechnie stosowany w laboratoriach kryminalistycznych, wyznaczali zawartość alkoholu etylowego w surowicy krwi, a następnie podejmowali próby wstępnej interpretacji otrzymanych wyników badań. Poznali również technikę mikroekstrakcji stosowaną w laboratoriach kryminalistycznych do analizy włosów pod kątem substancji odurzających i psychotropowych.
Pokaz doświadczeń chemicznych „z głową na karku” w wykonaniu studentów Naukowego Koła Chemików uświadomił, naszym poszukiwaczom przygód, znaczenie stosowania zasad BHP i odpowiedzialności podczas przeprowadzania eksperymentów z wykorzystaniem różnego rodzaju odczynników chemicznych.
Pod bacznym okiem grupy pracowników naukowych UAM: prof. Agaty Głuszyńskiej, prof. Anny Dembskiej, dr hab. Joanny Kosman, dr Joanny Nowak-Karnowskiej oraz studentów, w czasie warsztatów „Co smakuje wampirom?” nasi piątoklasiści, stosując metodę spektrofotometryczną, samodzielnie oznaczali zawartość glukozy i cholesterolu w surowicy krwi ludzkiej.
Zdolnościami manualnymi i wyobraźnią przestrzenną nasi młodzi naukowcy wykazali się w czasie warsztatów „Krystalografia dla najmłodszych”. Tutaj, pod okiem prof. Agnieszki Janiak, prof. Szymona Krzywdy oraz studentki Kingi Wieczorek, w wyniku procesu szybkiej krystalizacji utworzyli swój własny „stalagmit”, pod mikroskopem obejrzeli kryształy różnych substancji, w tym substancji spożywczych, a następnie próbowali dopasować kształt ich kryształów do modeli znajdujących się w pracowni krystalografii. W trakcie zajęć w oparciu o przygotowane siatki brył, wykonali papierowe modele kryształów oraz budowali modele cząsteczek prostych związków chemicznych, a dzięki zabawie typu „memory” utrwalili i zapamiętali zdobytą wiedzę.
Nasi uczniowie, podczas prezentacji przygotowanej przez studentki z Koła Naukowego Radius, mieli okazję założyć maskę do radioterapii oraz uświadomić sobie odpowiedzialność jaką dla bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego niesie wykonywanie zawodu klinicznego fizyka medycznego. Studentki przedstawiły kluczowe obowiązki fizyka medycznego, m.in. nadzór nad stosowaniem promieniowania jonizującego oraz podkreśliły odpowiedzialność za minimalizację ryzyka i współpracę z innymi specjalistami w celu poprawy skuteczności i bezpieczeństwa leczenia.
W „Świat optyki i kolorów” naszych uczniów wprowadzili pracownicy naukowi UAM: prof. Krzysztof Dobek, prof. Gotard Burdziński, dr Adam Glinka, prof. Jacek Kubicki, prof. Marcin Ziółek, dr Mateusz Gierszewski i prof. Mikołaj Pochylski, którzy w laboratorium prezentacji optycznych wyjaśnili m.in.: czym są kolory, jak wygląda piksel wyświetlacza, jak działa światłowód i jak zobaczyć ciepło dłoni?
Wyjątkową okazją w trakcie warsztatów „Odpowiedzialność w nauce” była obserwacja na własne oczy nieuchwytnych zjawisk z wykorzystaniem komory mgłowej. Studenci z Koła Naukowego Fusion opowiedzieli również o promieniotwórczości i cząstkach elementarnych oraz pokazali promieniowanie jonizujące.
Kolejny raz nasi entuzjaści nauki zaspokoili swoje zainteresowania i pobudzili kolejne. Z dużym zaangażowaniem i kreatywnością uczestniczyli w warsztatach. Zachwyceni nowymi odkryciami, pełni wrażeń, poznali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. (wd)
Bardzo dziękujemy p. Agacie Wiśniewskiej oraz rodzicom: p. Emilii Wawrzyniak-Naworskiej, p. Nikoli Urbaniak i p. Krzysztofowi Górnemu za pomoc w opiece nad uczniami.