Stolica w pigułce, czyli wycieczka klas piątych do Warszawy
Czy można poznać wielką metropolię o długiej i dramatycznej historii w trakcie jednodniowej wycieczki? W celu odpowiedzi na to pytanie, 6 maja uczniowie klasy 5b i klasy 5c przeprowadzili eksperyment, który zakończył się sukcesem.
Co trzeba zrobić? Pobudka o 4 rano, wyjazd ze Starego Miasta o 5.30, potem szybki przejazd do naszej stolicy oraz duuuuużo sił i motywacji do zwiedzania.
Głównym celem wycieczki była wizyta w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Tutaj trasa zwiedzania rozpoczynała się kontrolą bagaży pod kątem zawartości niebezpiecznych przedmiotów oraz kontrolą dokumentów, potem przejście podziemnym korytarzem z wystawą dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, makietą współczesnego kompleksu budynków sejmowych i wizytą na galerii Sali Posiedzeń Sejmu oraz prelekcją dotyczącą historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.
Kolejnym etapem wycieczki był wjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Tutaj z tarasu widokowego podziwialiśmy przepiękną panoramę Warszawy ze Stadionem Narodowym, a że była piękna pogoda i czyste niebo, to bystre oczy naszych piątoklasistów mogły dostrzec obiekty oddalone nawet o 40 kilometrów od pałacu.
O 13.30 gościliśmy już w pięknych, przestronnych wnętrzach legendarnej Restauracji Bazyliszek, która od niepamiętnych czasów znajduje się na Rynku stołecznej Starówki. Tutaj zjedliśmy obiad, by potem pełni energii zasmakować unikalnej atmosfery miasta i poznać miejsca-symbole, które najlepiej odzwierciedlają jego dzieje.
Czekała nas prawdziwa podróż przez stulecia!
Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru po Starym Mieście. Podczas przechadzki odwiedziliśmy Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, która stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach odbywały się śluby, koronacje władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Na naszej trasie znalazł się również Zamek Królewski, który był siedzibą monarchów i najwyższych władz Polski, a jego wnętrza skrywają niezwykłe skarby kultury oraz słynny staromiejski monument – Kolumna Zygmunta III Wazy.
Kolejnym etapem wycieczki był spacer po najpiękniejszej ulicy Warszawy – Krakowskim Przedmieściu z jego wspaniałymi kościołami i pałacami. Na naszej trasie znalazły się również miejsca tak ważne dla dziejów Warszawy jak Pałac Prezydencki i Grób Nieznanego Żołnierza świadczący o dramatycznej wojennej przeszłości naszego kraju. To tutaj zostały złożone szczątki niezidentyfikowanego żołnierza, o którym widomo, że poległ na polu chwały, oddając życie za ojczyznę w wieku 14 lat. By uczcić pamięć poległych w walce o niepodległość naszego kraju przy grobie płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Mimo napiętego grafiku znalazł się również czas na zakup pamiątek i lodów.
Do naszego Starego Miasta, znanego również z sięgającej XII wieku historii, wróciliśmy około godziny 19.00.
Wyjazd był okazją do rozwijania zainteresowania historią Polski, a także kształtowania wrażliwości na potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego, poczucia przynależności i więzi narodowej oraz niepowtarzalną okazją integracji uczniów.
Dzięki sprawnej organizacji i determinacji niestrudzonych rodziców: p. Magdaleny Maślińskiej, p. Karoliny Kreczmer, p. Agaty Janczak, p. Krzysztofa Górnego, p. Marka Palpuchowskiego oraz inicjatorki i współorganizatorki wyjazdu p. Agaty Sikorskiej, wycieczka okazała się sukcesem. (wd i eb)