European Day of Languages 2021

Obchody Europejskiego Dnia Języków na dobre wpisały się już w kalendarz imprez w naszej szkole. 5 października 2021r. po raz czwarty świętowaliśmy Europejski Dzień Języków – święto całego środowiska edukacji językowej. Z tej okazji zorganizowane zostały wydarzenia, mające na celu z jednej strony podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, a z drugiej – zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści.

Zgodnie z zarejestrowanym projektem w kalendarzu wydarzeń EDJ (EDJ: www.coe.int/edl.) organizowanym przez European Centre for Modern Languages and Council of Europe uczniowie całej szkoły realizowali dwa zadania. Pierwszym było rozwiązanie quizu sprawdzającego wiedzę i umiejętności językowe, którego wyniki były zachwycająco wysokie w każdej z klas naszej szkoły. Efekt wspólnej pracy uczniów i wychowawców uplasował Wszystkich w czołówce protegowanych do zajęcia pierwszego miejsca w konkursie. Zatem jury konkursowe stanęło przed trudnym dylematem. Należy również dodać, że zadanie nie należało do najłatwiejszych… a przecież, tekst w języku angielskim wcale nie musi być taki oczywisty 🙂

Zwycięzcami w kategorii wiekowej klas I-V:

I miejsce – klasa IV C

Zwycięzcami w kategorii wiekowej klas VI-VIII

I miejsce – klasa VII C

Nagrodą dla zwycięzców jest jeden, dowolnie wybrany DZIEŃ BEZ PYTANIA dla całej klasy, po uprzednim uzgodnieniu terminu z wychowawcą klasy.

Pomysłów na realizację EDJ jest mnóstwo i za każdym razem organizatorzy pragną zaskoczyć uczestników „nowościami”, które zainspirują młodych, być może przyszłych językowców do poszerzania swoich horyzontów. Dlatego po raz pierwszy, tegoroczny projekt został zrealizowany przy współpracy z biblioteką naszej szkoły. W związku z powyższym drugim zadaniem realizowanym przez uczniów był polsko-angielski konkurs „ABC wiedzy o książce i bibliotece”, który przyczynił się do uatrakcyjnienia projektu. Komisja poddała ocenie wszystkie testy konkursowe chętnych reprezentujących klasy VI, VII, VIII. W zmaganiach wiedzy związanej z tematyką – książka/biblioteka/kultura zwycięzcy nie mieli sobie równych! Pełen profesjonalizm, niesamowity zakres słownictwa, umiejętność tłumaczenia znaczeń na język angielski pozwoliły  uzyskać niesamowite efekty.

Zwycięzcami w polsko-angielskim konkursie „ABC wiedzy o książce i bibliotece” zostali:

I miejsce – Jakub Tabaczyński – uczeń klasy VIII a

II miejsce – Jakub Szabelski – uczeń klasy VIII d

III miejsce – Michalina Górna – uczennica klasy VIII c

Wyróżnienie – Antoni Pawlak – uczeń klasy VI a


GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

Zainteresowanie, zaangażowanie, ciekawe pomysły i energia zainwestowana w przedsięwzięcie przyczyniała się do niebywałych efektów organizowanego święta. Ważne by nauce towarzyszyły emocje, radość i jak najczęstsza możliwość otwierania okna na świat – miejsce istnienia różnych kultur, zjawisk i języków – wtedy właśnie powstaje niesamowita wartość dodana. Jest ona niezmiernie ważna dla zaistnienia naszych uczniów w środowisku szkolnym/w życiu, bo buduje dobre, trwałe relacje oparte na pasji i zaangażowaniu.

***

Zmierzajcie ku wielojęzyczności, bo ona zbuduje Waszą przyszłość!  (kd, aw, ag)

Skip to content