Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W tym roku obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przypadły na 29 września.

Warto wspomnieć, że inicjatywa tego nietypowego święta powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin tej zasłużonej Polki. 

Uczniowie klasy 2 wraz z nauczycielkami świetlicy szkolnej p. S. Urycką oraz A. Mądrą włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Z tej okazji zaprosiły specjalnego gościa pana Jacka Matusiaka dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Stare Miasto, który przeczytał dzieciom książkę Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Rady nie od parady czyli wierszyki z morałem”</i>. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali przeczytaną książkę na koniec podziękowali gromkimi brawami panu Jackowi.

      Pamiętajmy książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu. Święto warto więc obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 15 minut, będzie to duży sukces.

Agnieszka Mądra

Sylwia Urycka

Skip to content