Akcja Żonkile 2021

W poniedziałek i wtorek klasy 8a i 6b uczciły 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, biorąc udział w akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”.

W tym roku organizatorzy zapragnęli nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

W ramach obchodów uczniowie klasy 8a obejrzeli 2 filmy:  „Muranów-Dzielnica Północna” oraz „Nie  było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Po projekcji odbyła się dyskusja na temat wydarzeń z 1943 roku.

Natomiast uczniowie klasy 6b obejrzeli film ”Będę pisać”, który zrobił niesamowite wrażenie, a kilka osób poprosiły o linki do innym filmów o tej tematyce. Na koniec lekcji, z szablonu, wykonali papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.  (lk)

Skip to content