Anglojęzyczna opowieść i spacer w głąb polskiej historii z wybuchową wizytą na Wydziale Chemii UAM

24 kwietnia 2019 roku po raz kolejny nasi studenci Kolorowego Uniwersytetu mieli przyjemność uczestniczyć w comiesięcznych wykładach prowadzonych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kolejny zjazd KU stał się znakomitym pretekstem do zorganizowania dodatkowych atrakcji dla uczniów, którymi były udział w warsztatach edukacyjnych wykorzystujących zarówno ekspozycję główną Bramy Poznania oraz przestrzeń poznańskiego Ostrowa Tumskiego.

Całą historię osnutą wokół Traktu Królewsko-Cesarskiego, uczniowie mogli poznawać podczas spaceru po niezwykle atrakcyjnej przyrodniczo wyspie rzecznej na Warcie. Intrygujące spotkania z bohaterami z przeszłości, pozwoliły na dogłębną analizę powstawania grodu poznańskiego. Mieszko I uważany za faktycznego twórcę państwowości polskiej, Przemysł II,  za sprawą którego orzeł stał się oficjalnym symbolem Polski od XIII w. Dobrawa, Rycheza to nieliczne postaci, które kształtowały jedno z najstarszych miast w Polsce. Po zwiedzaniu wybranych zabytków Ostrowa Tumskiego, dotarliśmy do wnętrza Katedry, by móc ujrzeć prawdopodobne miejsce spoczynku pierwszych władców Polski – księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.

W kolejnej części warsztatów, uczniowie mieli czas na zabawę na ekspozycji. Wnikliwie słuchali o dawnych zawodach, które mogli porównać z współczesnymi. A scribe, potters, fisherman, warriors, merchants to jedne z nielicznych zawodów, jakie wykonywano w grodzie poznańskim.

Why did people choose the island? How people moved in the settlement? Who would you like to be?Na te i inne pytania sympatycy języka angielskiego odpowiadali nie ograniczając się jedynie do języka ojczystego. Każdy miał też okazję wypowiedzieć się kim chciałby zostać w przyszłości…

Aktywne odkrywanie dziedzictwa kulturowego pozwoliło na udział w niecodziennej lekcji historii. Wszyscy zapewne utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Ostrów Tumski to miejsce szczególne, gdzie historia i współczesność wzajemnie się przenikają. Niebywała opowieść o aktywnej postawie życiowej władców, podejmowaniu wyzwań i realizacji zamierzonych celów okazała się być sposobem na rozwiązywanie teraźniejszych problemów. Sposobem na sukces, właściwie przepisem… o bezterminowej przydatności do użycia! 

Kulminacyjnym punktem programu wycieczki było uczestnictwo w wykładach prowadzonych na Wydziale Chemicznym UAM w Poznaniu.

Tego dnia młodym wykładowcą był Wiktor Orwat ze Szkoły Podstawowej w Targowej Górce, który opowiedział o traktorach URSUS, o ich historii, a także o tym jak traktory zmieniały się na przestrzeni lat. Wiedzieliście, że pierwszy Ursus wyprodukowany w Polsce to ciągówka? C-45, C-355, C-904, C-1214 i wiele innych modeli ciągników ciężkich mogliśmy podziwiać w prezentacji młodego pasjonata.

Co to jest energia? Czy energia może zmieniać swoją postać? Czym różni się proces egzoenergetyczny od endoenergetycznego? Ile  najwyższych obrotów na minutę potrafi osiągnąć silnik odrzutowy? To tylko nieliczne z pytań jakie pojawiły się podczas wykładu „Energia oczami chemika” prowadzonego przez dr hab. Macieja Zalasa i dr hab. Błażeja Gierczyka, którzy w odpowiedzi na powyższe pytania pozwolili młodym naukowcom przeniknąć w ekscytujący świat eksperymentów. Przedmioty wybuchały, zmieniały położenie, a nawet znikały za sprawą odpowiednio użytych substancji i związków chemicznych… Kwas azotowy, kwas siarkowy, mieszanina metanu i tlenu, ciepły tlen, wodorotlenek baru czy tiocyjanian amonu to tylko nieliczne substancje, dzięki którym doświadczenia chemiczne były tak fascynujące.

Studenci KU ponownie z dużym zaangażowaniem i kreatywnością uczestniczyli w warsztatach i wykładach. Po raz kolejny zachwyceni nowymi odkryciami, pełni wrażeń  poznali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. (kd)

P.S. Kolejne i ostatnie wykłady KU odbędą się 16 maja w Ogrodzie Botanicznym, kiedy to młodym wykładowcą będzie uczeń klasy VD – Wiktor Puchalski.

Skip to content