Na Kolorowym Uniwersytecie o świętych i patyczakach

14 marca 2019 roku nasi studenci z Kolorowego Uniwersytetu uczestniczyli w wykładach prowadzonych na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tego dnia młodym wykładowcą był Adam Sikora ze Szkoły Podstawowej w Targowej Górce, który opowiedział o niezwykłych owadach, do złudzenia przypominających wyglądem cieniusieńkie gałązki i fragmenty roślin, czyli o patyczakach. Adam, który swoją kolekcję patyczaków trzyma w domowym terrarium, mówił o nich, że to osobliwe zwierzaki, jednak obserwacja ich życia może być bardzo ciekawa. Z pasją opowiadał o ich trybie życia, zachowaniu, pożywieniu, rozmnażaniu i długości życia.

– (…) Uwielbiają się wspinać i maskować w gałęziach. Od czasu do czasu można je też brać na ręce, ale szczerze powiedziawszy owady te nie przepadają za takimi pieszczotami – powiedział Adam.

Na zakończenie jego niezwykle interesującego wykładu, duże poruszenie wśród studentów KU,  wywołała możliwość obejrzenia i dotknięcia kilku egzemplarzy tych łagodnych stworzeń z kolekcji Adama.

Kim byli święci? Jak żyli? Czy tylko się ciągle modlili? Gdzie można dzisiaj zobaczyć świętych? Ilu jest świętych w niebie?

Na te i inne pytania entuzjaści nauki z KU znaleźli odpowiedzi w czasie wykładu ks. prof. UAM dr hab. Dariusza Kwiatkowskiego z Zakładu Liturgiki i Homiletyki „Świętych kocham i szanuję, ich uczynki naśladuję. Kult świętych w kościele”.

W czasie wykładu prowadzonego metodami aktywizującymi, nasi studenci czytali teksty o świętych, analizowali je i dyskutowali o nich w parach i grupach ustalając odpowiedzi na zadane przez wykładowcę pytania. W przerwach między poszczególnymi fazami wykładu, przy akompaniamencie gitary i skrzypiec, pełnych pozytywnej energii sióstr Veritas i Emanueli, śpiewali utwory: „Każdy może być święty …”, „Jedzie pociąg do nieba …” oraz z repertuaru „Arki Noego”. Poszczególne utwory wzbogacone były o ciekawą choreografię, której animatorką była Justyna Paś z kl. IV B.

I znów nasi poszukiwacze wiedzy nie zawiedli. Z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, czytali, robili notatki, zgłaszali się, odpowiadali poprawnie na pytania, śpiewali, tańczyli … i było radośnie i naukowo.   (wd)

P.S. Przypominam, że kolejny wykład KU odbędzie się 24 kwietnia na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu.

Skip to content