Inauguracja Kolorowego Uniwersytetu 2018/2019

27 września 2018 roku uczniowie klas: IVb, IVc i Vd uczestniczyli w inauguracji VIII edycji Kolorowego Uniwersytetu UAM w Poznaniu w roku akademickim 2018/2019, którego studentami zostaną aż do czerwcowego absolutorium. Tak, STUDENTAMI, to nie pomyłka! Otrzymali indeksy i pieczątki zaliczeniowe, jak dorośli studenci.

W uroczystości, która odbyła się w zabytkowych wnętrzach auli UAM, uczestniczyli uczniowie z terenu miasta Poznania oraz całej Wielkopolski. Małych studentów powitała Prorektor UAM ds. kształcenia i jednocześnie Rektor Kolorowego Uniwersytetu, prof. UAM dr hab. Beata Mikołajczyk. Dostojeństwa uroczystości dodały utwory w wykonaniu Poznańskiego Chóru Kameralnego FERMATA pod dyrekcją prof. Mateusza Sibilskiego, wśród których znalazła się m.in. Gaudeamus igitur.

Uniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą gabinetów sal wykładowych. Dlaczego Kolorowy?

– Dlatego, że świat dziecka jest pełen kolorów, dlatego, że kolor jest oznaką radości, dlatego, że Uniwersytet jest różnorodny, czyli kolorowy, dlatego, że każdy Wydział Uniwersytetu ma swój kolor – powiedziała prof. Beata Mikołajczyk.

Celem projektu – czytamy w Regulaminie Kolorowego Uniwersytetu – jest popularyzacja nauki oraz pomoc dzieciom w wieku szkolnym w rozwijaniu potencjału twórczego i intelektualnego.

W czasie całego roku akademickiego, co miesiąc, nasi studenci będą uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych poszczególnych wydziałów UAM oraz Biblioteki Uniwersyteckiej i Ogrodu Botanicznego.

Wykład inauguracyjny pt. Spanie na stojąco i pieluchy z drewna. Ciało jako mikrokosmos kultury, przedstawił prof. UAM dr hab. Waldemar Kuligowski z Zakładu Studiów nad kulturą Współczesną Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Historycznego. (wd)

Skip to content