Z kamerą wśród… słoni
Słoń leśny czy mamut? A jakie to ma znaczenie, jak to coś ma 4 metry wysokości i waży ok. 9 ton. Fascynuje i przeraża, co w zupełności wystarczy, by zainspirować młode kreatywne głowy do stworzenia filmu. Dwóch… filmów i kilku materiałów promocyjnych 🙂 Oficjalna premiera obrazów, zrealizowanych przez naszych uczniów, odbyła się w Muzeum Okręgowym w Koninie podczas podsumowania projektu „W pogoni za słoniem”.
Trochę historii…
W 1984 roku podczas prac odkrywkowych w Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” górnicy natrafili na szczątki dużego trąbowca. Po ekspertyzie wykonanej w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przez dr Gwidona Jakubowskiego okazało się, że nie są to kości mamuta (jak na początku sądzono), a szkielet należący do przedstawiciela gatunku słonia leśnego, żyjącego ok. 100 tys. lat temu. Warto dodać, iż na terenie Europy odkryto dotąd tylko kilka stanowisk ze szczątkami tego zwierzęcia. Dodatkowym walorem jest to, iż szkielet naszego trąbowca zachował się niemal w całości. Wiek słonia szacuje się na ok. 50 lat.
A teraz o warsztatach filmowych z Rewersikiem i Marcysią w rolach głównych 🙂
Podpatrując pracę młodych adeptów filmu, można było odnieść wrażenie, że nie ma elementów, których nie da się połączyć. Wszystko było kwestią czasu, perswazji w grupach roboczych i poziomu flow. Faust, portal czasoprzestrzenny, regulacje Unii Europejskiej, muzyka popularna, tańce rodem z TikToka, historia odkrywki węgla brunatnego, magiczna różdżka, polne kwiaty…
– I co ci nie łączy? – padło w pewnym momencie.
– Chyba „co ci się nie łączy”?
– Mnie się łączy.
– Przełącza raczej.
– Mówi się przełancza…
– Mówi się, czyli nie wiadomo kto tak mówi.
– I dobrze, że nie wiadomo…
A potem był wybuch śmiechu i „Kamera? Poszła! Akcja!”. Trzy dni pracy twórczej zaowocowało powstaniem dwóch filmów, kilku etiud i reportażem z planu. Nad techniczną stroną czuwał zaprawiony w boju Michał Baranowski, producent, kamerzysta, autor reportaży, a przede wszystkim „dla wszystkich Michał”. Wspierał go Igor Szymoniak, wielokrotny uczestnik warsztatów filmowych organizowanych przez gimnazjum w Starym Mieście, a obecnie student produkcji telewizyjnej i filmowej.
Cieszy fakt, iż uczestnicy zajęć mieli satysfakcję nie tylko z wyprodukowanych obrazów, ale że dostrzegli też inne korzyści wynikające z podjęcia działań twórczych:
– Bardzo podobały mi się warsztaty prowadzone przez Michała, ponieważ mieliśmy możliwość doświadczyć procesu tworzenia filmów. Mogliśmy zapoznać się lepiej z kamerą i przełamać swój lęk przed występami publicznymi, w tym dla mediów. Dzięki warsztatom otworzyłam się i nabrałam dystansu do siebie. Dziękuję za możliwość uczestniczenia w nich i mam nadzieję, że w następnym roku znowu coś razem nakręcimy – podzieliła się wrażeniami Zosia Nowacka.
A gdzie Marcysia i Rewersik wymienieni wcześniej w tekście? W magicznym świecie filmu. Kto odważny, niech do nich zajrzy 🙂 Linki znajdują się pod artykułem.
Podsumowanie projektów
„W pogoni za słoniem” i „40 OdSłoń Gosława” to projekty napisane przez p. Danutę Pydyńską z Muzeum Okręgowego w Koninie. Uroczyste podsumowanie działań, dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczęło się od otwarcia wystawy prac uczestników warsztatów fotograficznych dla dorosłych. Oprócz materiałów filmowych, stworzonych przez młodzież z kl. 8a i 7c, zaproszeni goście mogli podziwiać grę planszową opracowaną pod okiem doświadczonego projektanta i trenera, Przemysława Wojtkowiaka. Oczywiście i w tej sferze nie zabrakło naszych uczniów 🙂
Na zakończenie podsumowania projektu wystąpił dr Gwidon Jakubowski z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, który opowiedział o badaniach nad konińskim słoniem i innych paleontologicznych odkryciach. (krm)
PS Przypomnę: mówi się włączać 😉
Filmy
Etiudy promujące Muzeum Okręgowe w Koninie
Materiał Telewizji Wielkopolskiej
W pogoni za słoniem. Film z warsztatów na 40-lecie odkrycia kości Gosława