Szkoła Podstawowa im. generała Józefa Bema w Starym Mieście
  1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT
ROK SZKOLNY 2020/2021SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

__________________


ŻONKIL NADZIEI

11 kwietnia 2021r. „Wielkoduchy” ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami po raz kolejny włączyli się w akcję charytatywną „Żonkil Nadziei”, której celem jest wsparcie konińskiego hospicjum, propagowanie zasad opieki paliatywnej oraz wolontariatu.

Tego dnia po każdej mszy świętej w Parafii Rzymsko – Katolickiej św. Ap. Piotra i Pawła w Starym Mieście wolontariusze w żółtych kamizelkach zbierali pieniądze do puszek na rzecz hospicjum. Każdy kto wsparł akcję otrzymał od Wielkoduchów symbolicznego żonkila oraz naklejkę z logo hospicjum. Wiosenny kwiat jakim jest żonkil to symbol nadziei i lepszego jutra. W Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Koninie to również symbol miłości do drugiego człowieka i jedności z najbardziej potrzebującymi.

W tym roku do akcji dołączyli do Nas zuchy z 11 Gromady Zuchowej „Wesołe Ufoludki” w Starym Mieście oraz harcerze z 17 Drużyny Harcerskiej „Cztery żywioły” w Starym Mieście – dziękujemy za pomoc i wsparcie.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie akcji.

__________________


RAZEM NA ŚWIĘTA

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu Wielkoduchy wraz z opiekunkami p. Martą Kraska, p. Julitą Ressel oraz p. Julitą Paściak włączyli się w akcję MEN „Razem na Święta”.

Czas Bożego Narodzenia co roku jest dla Nas magiczny, gdyż w wyjątkowy sposób możemy pomóc tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. W tym roku pomoc ta ma nieco inny wymiar, nasi wolontariusze pokazali swoją kreatywność, a co ważniejsze chęć niesienia pomocy innym bezinteresownie. Cieszymy się, że to co wypracowujemy z wolontariuszami stacjonarnie w szkole, przekazując ideę wolontariatu owocuje w ich czynach.

W akcji Razem na Święta wolontariusze wykazali dużo działań: czytali bajki i opowieści młodszemu rodzeństwu oraz bliskim z rodziny, przygotowali kartki świąteczne którymi obdarowali najbliższych w tym nawet sąsiadów, przygotowali pyszne potrawy dla rodziny. Pokazali swoje dobre serce.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy zdrowych spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt. Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy. Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku

życzą:
Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu Wielkoduchy wraz z opiekunkami :)

__________________


ROK SZKOLNY 2019/2020

__________________


PAKA DLA ZWIERZAKASzkolne Koło Wolontariatu „Wielkoduchy” oraz Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekunów kolejny rok zorganizowali akcję charytatywną „Paka dla zwierzaka”, która trwała przez cały październik 2019r.

Akcja polegała na zbieraniu karm, smyczy, obroży, misek itp. W tym roku postanowiliśmy wesprzeć Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Koninie. 25 listopada wolontariusze z SKW oraz opiekunowie p. Marta Kraska i p. Julita Paściak przekazali zebrane dary czworonożnym podopiecznym schroniska.Uczniowie doświadczyli jak wielka jest potrzeba organizowania takich akcji i jak niewiele można zrobić, aby pomóc. Mieliśmy okazję poznać psy, które przebywają na terenie schroniska.

Dziękujemy Wszystkim za pomoc i udział w akcji. Po raz kolejny udowodniliśmy, że mamy wielkie serce!!!
__________________
Zaproszenie do udziału w Konkursie BARWY WOLONTARIATU oraz uroczystej Gali Wielkopolskiego Dnia Wolontariusza


Regulamin Konkursu BARWY WOLONTARIATU

__________________


Tornister Misyjny11 października podsumowaliśmy akcję „Tornister Misyjny”.

Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice aktywnie włączyli się w akcję charytatywną, której celem była zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci z Kenii oraz Tanzanii.

DZIĘKUJEMY BARDZO!

PO RAZ KOLEJNY POKAZALIŚMY, ŻE MAMY WIELKIE SERCA.__________________


Paka dla zwierzakaSzkolne Koło Wolontariatu WIELKODUCHY organizuje akcję charytatywną
„Paka dla zwierzaka” na rzecz podopiecznych
Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Koninie.


Zbieramy: karmę suchą i mokrą, przekąski, koce, legowiska, smycze, obroże, zabawki, żwirek dla kotów.

Akcja trwa do końca października 2019r.


Klasy IV-VIII przynoszą dary do gabinetu pedagoga szkolnego,
natomiast uczniowie klas I-III gromadzą zebrane rzeczy w swoich salach.

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji - Twoja pomoc może zmienić los tych zwierząt.


__________________


Tornister Misyjny
Szkolne Koło Wolontariatu Wielkoduchy oraz Samorząd Uczniowski zapraszają wszystkich chętnych do zaangażowania się w akcję „Tornister Misyjny”, którego celem jest zgromadzenie przyborów szkolnych dla dzieci w Kenii oraz Tanzanii.

Zbieramy: długopisy, kredki, zeszyty, bloki, gumki, ołówki, piórniki.

Akcja trwa do 11 października 2019r.


Przybory szkolne klasy IV-VIII przynoszą do gabinetu pedagoga szkolnego, natomiast uczniowie klas I-III gromadzą w swoich salach.


__________________


ROK SZKOLNY 2018/2019__________________


Żonkil Nadziei

„Kto hojnie sieje, ten hojnie zbierać będzie"


14 kwietnia 2019r. „Wielkoduchy” po raz kolejny włączyły się w akcję charytatywną „Żonkil Nadziei”.
Tego dnia po każdej mszy świętej w kościele w Starym Mieście wolontariusze w żółtych kamizelkach zbierali pieniądze do puszek na rzecz Hospicjum im. Jana Pawła II w Koninie.
Każdy kto wsparł akcję otrzymał od Wielkoduchów symbolicznego żonkila.
Celem kampanii jest propagowanie zasad opieki paliatywnej oraz wolontariatu.

W akcji wzięli udział: Klaudia Osajda, Ewelina Jankowska, Julia Szymczak, Martyna Grabarek, Wiktoria Flis, Aleksandra Maciejewska, Patrycja Lindebna, Marisa Dylewska, Agata Zielińska, Oliwia Jackowska¸ Mikołaj Kurtas¸ Oliwia Hak, Oliwia Puszcz, Karolina Jakubowska, Marta Przybylak, Nadia Nowak, Kamil Ressel pod opieką nauczycieli: Julity Paściak, Renaty Plucińskiej, Marty Kraska, Julity Ressel

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie akcji.
__________________
KILOMETRY DOBRA

>Szkolne Koło Wolontariatu „Wielkoduchy” włączyło się w akcję „KILOMETRY DOBRA” organizowaną przez Fundację „Tęczowa Gromada” w Starym Mieście.

Celem akcji jest zbiórka pieniędzy na wybudowanie zewnętrznej siłowni dostosowanej do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi, osób starszych i do osób niepełnosprawnych.

Dobro powraca!


Ogłaszamy zbiórkę w naszej szkole.

Od 14 marca do 21 marca wolontariusze będą zbierać pieniądze do puszek.
Dodatkowo w poniedziałek – 18 marca 2019r. będą sprzedawane tosty.

Cały dochód ze sprzedaży przekażemy na ten szczytny cel.

__________________
Kolędowanie w "Tęczowej Dolinie"9 stycznia 2018 r. po raz pierwszy wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Wielkoduchy” wraz z opiekunami p. Kraska oraz p. Paściak mieli przyjemność uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu z osobami starszymi w Domu Opieki „Tęczowa Dolina” w Starym Mieście.


Wolontariuszom podczas kolędowania gościnnie towarzyszyli uczniowie: Anastazja Adaszak, Mateusz Lewandowski. Przy dźwiękach akordeonu oraz saksofonu wszyscy zgromadzeni śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Mieszkańcy Domu Opieki przyłączyli się do kolędowania nie tylko śpiewem, ale również grą na własnych instrumentach. Było to spotkanie, podczas którego nie zabrakło uśmiechów, ciepłych słów, miłych gestów. Na zakończenie dyrektor Domu Opieki pani Anna Nawrocka przybliżyła naszym uczniom ideę wolontariatu oraz misję Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Chorym Tęczowa Gromada. Spotkanie młodzieży zapoczątkowało dalszą współpracę, mamy mnóstwo pomysłów na dalsze działania.

Dziękujemy Paniom: Annie Nawrockiej oraz Annie Lewandowskiej za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.


__________________
Spotkanie z uczniami OREW w Koninie

20 grudnia 2018 r. był dla wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Wielkoduchy” szczególnym dniem, bowiem gościliśmy uczniów z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Koninie z którym współpracujemy już od kilku lat.

Na początku wszyscy uczestniczyliśmy w jasełkach bożonarodzeniowych przygotowanych przez uczniów z I etapu edukacyjnego pod kierunkiem pani Lidii Soszyńskiej. Następnie udaliśmy się na wspólne biesiadowanie. Nasi goście pod opieką Wielkoduchów zdobili pierniki – wyszły przepiękne. Ponadto stworzyliśmy wspólnie świąteczną choinkę. Nasi wolontariusze spisali się na medal. Swoją dojrzałością, chęcią pomocy, tolerancją świetnie sprawdzili się jako opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Jesteśmy z Was bardzo dumne drodzy wolontariusze - opiekunki wolontariatu.
__________________


Akcja charytatywna dla uczniów NSP w Smólniku26 listopada 2018 r. wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką pedagogów z inicjatywy
p. Lidii Kamińskiej ogłosili w szkole apel o pomoc dla rodziny ze Szczepidła, która straciła dach nad głową
w wyniku pożaru.

Jak zwykle uczniowie, rodzice, nauczyciele
i pracownicy szkoły nie zawiedli. Udało nam się zebrać najpotrzebniejsze artykuły dla rodziny.

Dziękujemy za pomoc, po raz kolejny udowodniliśmy, że mamy wielkie serca!!!
__________________


Paka dla zwierzakaSzkolne Koło Wolontariatu „Wielkoduchy” oraz Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekunów kolejny rok zorganizowali akcję charytatywną „Paka dla zwierzaka”, która trwała przez cały październik 2018 r.

Akcja polegała na zbieraniu karm, smyczy, obroży, misek itp. W tym roku postanowiliśmy wesprzeć lokalne przytulisko „Cztery Łapy” w Żychlinie.
19 listopada uczniowie z SKW oraz opiekunowie p. Marta Kraska i p. Julita Paściak przekazali zebrane dary czworonożnym podopiecznym przytuliska w Żychlinie. Uczniowie doświadczyli jak wielka jest potrzeba organizowania takich akcji i jak niewiele można zrobić, aby pomóc.

Dziękujemy Wszystkim za pomoc i udział w akcji.
Po raz kolejny udowodniliśmy, że mamy wielkie serce


__________________


ROK SZKOLNY 2017/2018__________________


Żonkil Nadziei


„Kto hojnie sieje, ten hojnie zbierać będzie"


29 kwietnia „Wielkoduchy” włączyły się w akcję charytatywną „Żonkil Nadziei”.
Tego dnia po każdej mszy świętej w kościele w Starym Mieście wolontariusze w żółtych kamizelkach zbierali pieniądze do puszek na rzecz Hospicjum im. Jana Pawła II w Koninie.
Każdy kto wsparł akcję otrzymał od Wielkoduchów symbolicznego żonkila.
Celem kampanii jest propagowanie zasad opieki paliatywnej oraz wolontariatu.


W akcji wzięli udział: Oliwia Jackowska, Agata Zielińska, Maja Piasecka, Marceli Maciejewski, Filip Olejniczak, Karolina Jakubowska, Natalia Maślińska, Zuzanna Łaźna, Łukasz Urbański, Jakub Augustyniak, Gabriela Jasiaczek, Weronika Kieliszkowska, Wojciech Intrys, Bruno Bredow, Maja Stasikowska, Amelia Derdzińska, Mateusz Klama, Julia Głuchowska, Oliwia Hak, Katarzyna Rybczyńska, Jakub Banasik, Oliwia Kwiecińska pod opieką nauczycieli: Julity Paściak, Renaty Plucińskiej, Marty Kraska, Julity Ressel.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie akcji.„Żonkil Nadziei” to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja. Zadaniem kampanii jest nie tylko pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjów, lecz także propagowanie niesienia bezinteresownej pomocy. Szerzenie idei hospicyjnej, mówienie o potrzebie i możliwościach opieki nad chorymi ma uwrażliwić społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących. Celem kampanii jest także propagowanie zasad opieki paliatywnej oraz wolontariatu.

29 kwietnia 2018r. odbędzie się w naszej parafii wyżej wymieniona akcja. Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu ubrani w żółte kamizelki, po każdej mszy świętej będą zbierać datki do oznaczonych puszek z logo hospicjum. W ramach podziękowania każda osoba, która wesprze akcję otrzyma żonkila symbolizującego nadzieję.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji.10 kwietnia 2018r. wolontariusze z naszej szkoły oraz uczniowie klasy V b i VII c uczestniczyli w spotkaniu z panem Krzysztofem Zielińskim – koordynatorem wolontariatu w Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Koninie. Prelekcja dotyczyła misji wolontariatu i pracy hospicjum. Jednak najważniejszym punktem było zapoznanie uczniów z akcją charytatywną „Żonkil Nadziei”.

__________________


„Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś”

„Wielkanocna Zbiórka Żywności” organizowana w naszej szkole wspólnie z Bankiem Żywności w Koninie dobiegła końca.
Od 19 kwietnia 2018r. do 26 kwietnia 2018r. wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu WIELKODUCHY przeprowadzili akcję informacyjną, zbierali przyniesioną do klas żywność oraz pomagali w segregacji produktów i ich pakowaniu.
Dzięki zaangażowaniu uczniów naszej szkoły podczas tegorocznej zbiórki udało się zebrać 38 kg artykułów spożywczych m.in.: mąkę, cukier, ryż, makaron, olej, słodycze.


Z przekazanych produktów powstały paczki żywnościowe, które przed świętami uzupełnią zapasy rodzin uczniów naszej szkoły znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Darczyńcom oraz wolontariuszom serdecznie dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu zbiórki,
zaangażowanie oraz okazane serce i wrażliwość.


__________________


Dzień Bezpiecznego Internetu
Internet sam w sobie nie jest ani zły, ani dobry – jest po prostu narzędziem… Tak jak np. samochód, który ułatwia i przyspiesza komunikację, ale z jego używaniem wiąże się pewne ryzyko. Nasze bezpieczeństwo jest w dużym stopniu zależne od zachowania innych ludzi. Konieczne staje się zarówno na drodze, jak i w cyberprzestrzeni, stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Wiele zależy również od nas samych, nie należy poruszać się w Sieci nie przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Internet zrewolucjonizował wiele dziedzin ludzkiego życia. Jako narzędzie pracy i rozrywki stał się niezbędny w większości firm, instytucji i w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Umożliwia wszechstronną komunikację i ułatwia kontakty niwelując ograniczenia przestrzenne i zapewniając porozumiewanie się w czasie rzeczywistym. Ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań.

6 lutego 2018r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci” wolontariusze we współpracy z Samorządem Uczniowskim przygotowali gazetkę promującą prywatność i bezpieczeństwo w sieci, ponadto wszystkie klasy IV – VII oraz II – III gimnazjum miały za zadanie podczas godzin z wychowawcą przygotować plakat pt. „Uczeń bezpieczny w sieci”, dzięki temu korytarze naszej szkoły stały się źródłem informacji dla wszystkich jak bezpiecznie serfować po Internecie. Dodatkowo Szkolny Klub Wolontariatu Wielkoduchy: Julia Głuchowska IVa, Oliwia Kwiecińska IVa, Maja Piasecka IVa, Martyna Grabarek IVa, udzieliły rad młodszym koleżankom i kolegom z I etapu edukacyjnego „Jak bezpiecznie korzystać z Internetu” oraz wręczyły każdemu uczniowi odznakę w formie naklejki by wszyscy pamiętali o dniu bezpiecznego Internetu.
Pedagodzy: Marta Kraska i Julita Paściak realizują w tym roku szkolnym działania w ramach ogólnopolskiego konkursu „Uczeń bezpieczny w sieci - IV edycja” , który trwa do 30 kwietnia 2018r. W związku z tym w naszej szkole organizowane są pogadanki z uczniami „Nie jestem anonimowy w sieci”, „Jak spędzam czas wolny w sieci”, „Autoprezentacja uczniów na portalach społecznościowych” jak i spotkania z policjantem nt bezpieczeństwa w sieci oraz wiele innych działań. Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają certyfikaty „Uczeń bezpieczny w sieci”.
__________________


Pogotowie Świętego MikołajaWolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Wielkoduchy” (Marta Przybylak, Natalia Maślińska, Wojciech Intrys, Mateusz Klama, Jakub Banasik, Bruno Bredow, Klaudia Osajda, Łukasz Urbański) zaangażowali się w szlachetną, ogólnopolską akcję „Pogotowie Świętego Mikołaja”.
Głównym organizatorem zbiórki darów dla osób potrzebujących - w tym roku głównie dla starszych i samotnych - był Bank Żywności w Koninie.
1 grudnia wolontariusze w godzinach od 14:00 do 20:00 pełnili dyżury w POLOMARKECIE w Starym Mieście pod opieką nauczycieli: Marty Kraska, Julity Paściak, Justyny Hyżej oraz Jolanty Kowalczyk.

Dziękujemy wszystkim, którzy choć w najmniejszym stopniu wsparli Pogotowie Świętego Mikołaja, a tym samym pokazali, że mają wielkie, wrażliwe serca!
__________________


Paka dla zwierzakaSzkolne Koło Wolontariatu „Wielkoduchy” oraz Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekunów kolejny rok zorganizowali akcję charytatywną „Paka dla zwierzaka”.
Akcja trwała przez cały październik 2017r. i polegała na zbieraniu karmy, smyczy, obroży, misek itp. na rzecz czworonożnych podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Koninie.
8 listopada uczniowie z SKW oraz opiekun p. Marta Kraska i p. Julita Paściak odwiedzili Schronisko w Koninie przy ulicy Gajowej 7a. Przekazano zebrane dary pracownikom, dzięki temu uczniowie mieli okazję zwiedzić Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Uczniowie doświadczyli jak wielka jest potrzeba organizowania takich akcji i jak niewiele można zrobić, aby pomóc.


Dziękujemy Wszystkim za pomoc i udział w akcji. Po raz kolejny udowodniliśmy, że mamy wielkie serce.
__________________


ROK SZKOLNY 2016/2017
SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU____________________________________


Tak niewiele wysiłku…
kosztuje przyniesienie makulatury i nakrętek. Wolontariusze sprzedali gromadzone surowce wtórne. Fundusze przeznaczyli na wsparcie bliźniaków-wcześniaków, podopiecznych Fundacji Razem Łatwiej z Poznania. Dziękujemy wszystkim, którzy przynoszą makulaturę i nakrętki oraz p. Basi i p. Józefowi za wsparcie naszej akcji i magazynowanie naszych zbiorów.
Nie kończymy na tym. Nadal zbieramy makulaturę, plastikowe nakrętki, mechanizmy rozpylające, pompki z butelek, które przekażemy Konińskiemu Klubowi Sportowemu „Mu-stang” na zakup wózka do gry w koszykówkę.__________________


Wolontariusze z Gimnazjum w Starym Mieście rozpoczynają

AKCJĘ SŁODKI ZAJĄC,

która będzie trwała od 12 lutego do 18 marca.

Zbieramy słodycze, które przekażemy Towarzystwu Przyjaciół Dzieci w Starym Mieście.

Słodkie paczki trafią do dzieci z najuboższych rodzin.

Dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie.


__________________


KODEKS ETYCZNY WOLONTARIUSZA


__________________


W grudniu wspólnie z młodszymi koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej w Starym Mieście odwiedziliśmy Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Koninie. Przekazaliśmy zebrane w obu szkołach dary dla zwierzaków. Historie życia czworonogów, które trafiły do schroniska wywołały wśród nas poruszenie. Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej schronisko. konin.pl. Wolontariusze dziękują wszystkim, którym los zwierząt nie jest obojętny i przyłączyli się do akcji zbierania karmy dla zwierząt. Oto krótki film nakęcony przez ucznia klasy Ib Aleksandra Woźniaka.(rgm)
Z wizytą w schronisku zwierząt
__________________


Zbieramy plastikowe korki i makulaturę. Fundusze ze sprzedaży przeznaczamy na pomoc potrzebującym.

__________________


KLIKASZ - POMAGASZ

Wejdź na stronę www.siepomaga.pl w zakładkę klikacze i codzienne zrób dobry klik

__________________


Październik miesiącem
dobroci dla zwierząt


Nie bądź taki! Nie bądź taka!
Przynieś karmę i kocyk dla zwierzaka!
Pieska dola kota, psa,
Który pustą miskę ma.
Pełna miska, ciepła buda,
Dzięki Tobie to się uda!

Pomagamy zwierzakom ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Koninie.
Zbieramy karmę i koce. Przynieś i przekaż szkolnym wolontariuszom.____________________________________Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: spstaremiasto@stare-miasto.pl
www.spstaremiasto.pl
Gmina Stare Miasto
lm.pl - portal regionalny
Powiat koniński

Słownik polsko-angielski
ORE - Lektury i zasoby
ORE - Języki obce – Dla uczniów
ORE - Dla uczniów
Centralna Komisja Egzaminacyjna
OKE Poznań
Kuratorium Oświaty Poznań
MEN
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna
Ośrodek Rozwoju Edukacji ORE
ORE - Dla rodziców
ORE - Przydatne linki – Dla rodziców