1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT
TWÓRCZOŚĆ UCZNIÓW

Witam na (nie)stworzonej, stronie, która będzie się tworzyć wraz z Waszymi wytworami twórczej wyobraźni. Ale natworzyłam tych powtórzeń! Jak już pewnie wszyscy chętnie i mniej chętnie uczestniczący w zajęciach języka polskiego wiedzą, Szanowny Autor może... Dużo. Może się powtarzać, może nie stawiać przecinków, gdzie każą, może wymyślać, może przemilczać, pomijać, zwodzić... Może. Bo jest Autorem. To on rządzi (niepodzielnie!) w swoim królestwie.

I tyle o tym, ile może Autor. Mam nadzieję, że zrozumieliście ”ukrytą” aluzję. Zachęcam Was - Drodzy Uczniowie (teraz otwarcie), abyście stali się Autorami. Wiem, że niektórzy już mają na swoim koncie Coś, co niekoniecznie zwykłym wypracowaniem być mogło i chciało być. Wiem też, że niektórzy wolą trzymać te prace w ukryciu przed światem. Oczywiście, szanuję Wasz wybór. Ale jeśli ktoś się waha, to zachęcam, aby podzielić się z nami - Czytelnikami - swoim światem. Możecie publikować pod pseudonimem... Chętnych natomiast informuję, że powstaje na naszej stronie internetowej zakładka poświęcona Waszej twórczości.
Będziemy tu publikować Wasze dzieła. Za darmo :)ROK SZKOLNY 2019/2020
Prace uczniów klasy 4 inspirowane Słonecznikami Vincenta van Gogha
Autor: Maja Czarnoucka kl. 4a
Autor: Aurelia Borkowska kl. 4a
***
Próby poetyckie Nadii i Mikołaja

Nie od dzisiaj wiadomo, że sytuacje trudne wyzwalały w artystach twórczą energię, która niejednokrotnie materializowała się w postaci wielkich dzieł. A jak było w przypadku młodych poetów z klasy 4a, którzy mają na koncie swoje pierwsze wiersze? Z łatwością znajdziemy odpowiedź w tekstach Nadii Małolepszej i Mikołaja Rewersa.

Postać mówiąca w utworze „Mam już dość” wyraża w formie monologu lirycznego swoje odczucia związane z izolacją. Nie jest w najlepszej kondycji psychicznej, jednak nie poddaje się marazmowi. Bohaterka podejmuje próby przełamania impasu, w jakim się znalazła. Warta uwagi jest dojrzałość młodej autorki, która świetnie obserwuje i nazywa stany emocjonalne związane z sytuacją kryzysową.

W wierszu Mikołaja cieszymy się piękną wiosną. Niestety, z rozkwitającymi pąkami, piękną aurą i śpiewem ptaków pojawiło się coś, co zakłóciło radość. Bohater nie może w pełni docenić nadejścia oczekiwanej pory roku, gdyż tym razem przyprowadziła ze sobą niechcianego gościa. Jak sobie radzi z tą sytuacją? Na szczęście, postać mówiąca wykazuje się optymizmem, zapowiadając, że „niedługo się zobaczymy”. Trzymamy za słowo!

Autorzy pokazali w swych wierszach nie tylko wrażliwość i kreatywność, ale i niezły kunszt poetycki jak na 10-letnich twórców. Ich wiersze charakteryzują się budową stroficzną, regularną (każda zwrotka jest 4-wersowa, a wersy mają zbliżoną liczbę sylab). W obu utworach występują rymy parzyste, najczęściej żeńskie i dokładne – ciekawe, że Nadia i Mikołaj zrobili raz odstępstwo od reguły i zastosowali jeden rym męski. Telepatia poetycka? Cokolwiek to było, zadziałało. Cieszymy się z udanego debiutu w duecie. Gratulujemy i czekamy na kolejne próby. (krm)
***
Mam już dość

Mam już tego wszystkiego dość
i przechodzi przeze mnie złość.
Jestem już trzeci tydzień w domu
i nie rozpowiadam tego nikomu.

Czasem siedzę, czasem leżę,
sama w to, co się dzieje, nie wierzę.
Borówki z tatą w ogrodzie posadziłam,
a wczoraj z siostrą się kłóciłam.

Dziś wyszłam na dwór z samego rana,
by zdążyć ulepić pięknego bałwana.
Mam nadzieję, że szybko to się skończy,
gdyż to siedzenie w domu mnie wykończy.
Autor: Autorka: Nadia Małolepsza, kl. IV a

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl
Gmina Stare Miasto
lm.pl - portal regionalny
Powiat koniński

Słownik polsko-angielski
ORE - Lektury i zasoby
ORE - Języki obce – Dla uczniów
ORE - Dla uczniów
Centralna Komisja Egzaminacyjna
OKE Poznań
Kuratorium Oświaty Poznań
MEN
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna
Ośrodek Rozwoju Edukacji ORE
ORE - Dla rodziców
ORE - Przydatne linki – Dla rodziców