1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

16

03-2021

Nie widać mnie, ale wszystko u mnie OK...
W dniach od 22 lutego do 05 marca 2021r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „NIE WIDAĆ MNIE, ALE WSZYSTKO U MNIE OK”.

Zdalne nauczanie trwa już kilka miesięcy. Wszyscy staramy się, aby lekcje były ciekawe. Znajdujemy czas żeby porozmawiać o tym, co robimy, co nas interesuje, jak się czujemy w tym nietypowym dla nas czasie zdalnej edukacji i sytuacji pandemicznej. Niestety nawet najlepsze i najnowsze technologie nie zastąpią nam bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. To relacje są najważniejsze!

Nie wszyscy lubią, czy chcą opowiadać o sobie, swoich emocjach. Czasami łatwiej wyrazić coś rysunkiem. Dlatego też, uczniowie klas IV-VIII za pomocą narysowanej na dłoni buźki przedstawili nam towarzyszące im emocje. Fotorelacja znajduje się w zakładce
Galeria zdjęć.

W ramach akcji podczas lekcji wychowawczych we wszystkich klasach IV-VIII w dniu 02.03.2021r zostały przeprowadzone pogadanki z uczniami dotyczące emocji i uczuć towarzyszących izolacji. Ponadto z uczniami którzy przesłali zdjęcia, organizatorki akcji pedagodzy szkolni: Julita Paściak i Marta Kraska oraz psycholog szkolny Andżelika Jędrzejewska przeprowadziły rozmowy wspierające i wzmacniające.

Drodzy uczniowie!

Pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na wsparcie swoich bliskich, ale również na nas pedagogów szkolnych, psychologa, wychowawców. Osobno, a jednak razem poradzimy sobie z przeciwnościami losu i trudnościami życia codziennego.

Wspierajmy się pozytywnie. :)


(JP)

08

03-2021

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
„Istnieje szczególny rodzaj piękna, który rodzi się w języku, z języka i dla języka.”
G. Bachelard

21 lutego na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się dwa konkursy.

W konkursie recytatorskim pod hasłem „Humor w poezji” uczniowie klas I-III zaprezentowali na szkolnej scenie wiersze znanych polskich poetów: Jana Brzechwy, Małgorzaty Strzałkowskiej i innych. Uczniowie klas IV-VIII wzięli udziału w zdalnym konkursie na plakat promujący język ojczysty. 17 przepięknych prac plastycznych można podziwiać w szkolnej galerii internetowej. Nagrody ufundowali Organizatorzy, obrazki namalowała i ofiarowała p. Zofia Kurpiewska. Serdecznie dziękujemy uczniom za piękne prace plastyczne, recytację. Wychowawcom dziękujemy za zaangażowanie i zachęcenie uczniów do dodatkowej pracy.

W konkursie recytatorskim nagrody otrzymali: Wiktor Rybarczyk (kl. I c), Michalina Michalska (kl. I a), Matilda Paci (kl. III c). Wyróżniono: Klaudię Szczepankiewicz i Kaję Ostrowską (kl. I b), Paulę Krzyżanowską (kl. II b), Marcela Króla (kl. II c), Lenę Maćkowską (kl. III a) i Julię Masternak (kl. III b).

W konkursie plastycznym nagrodzono: Aurelię Borkowską (kl. V), Nikolę Wałęsę (kl. VI a) i Wiktorię Kurzawę (kl. VIII b). Wyróżniono: Zuzannę Jankowską (kl. IV a), Klarę Jeż (kl. IV b) i Julię Głuchowską (kl. VII a).


Dziękujemy i gratulujemy!

Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie z klas IV- VIII mogą odbierać nagrody w bibliotece szkolnej od wtorku (9.03.2021 r.).

Link do zdjęć z konkursu recytatorskiego
Link do zdjęć z konkursu plastycznego

(ep)

23

02-2021

Kampania społeczno-edukacyjna „Nastoletnia depresja”
„Nie pozwól dziecku wylogować się z życia”

Trwa 15. edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Realizowana jest ona pod hasłem „Nastoletnia depresja. Życie w trybie online/offline – nie pozwól dziecku wylogować się z życia”. W ramach kampanii będzie dzień otwarty dla rodziców z wykładami ekspertów i bezpłatnymi konsultacjami on-line z lekarzem psychiatrą. Honorowy patronat nad cyklem szkoleń dla nauczycieli objął Minister Edukacji i Nauki.

Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie dorosłych na problem depresji wśród nastolatków. Ważnym aspektem akcji jest przedstawienie wpływu pandemii na zdrowie psychiczne nastolatków. Warto podkreślić, że 15. edycja kampanii została przygotowana w odpowiedzi na bieżące problemy, które wynikają m.in. z konieczności pozostawania w domu czy ograniczenia kontaktów rówieśniczych.

Depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. To poważna choroba, a nie przejaw złego zachowania czy buntu. Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają m.in. z trudności w nauce, są związane z brakiem akceptacji przez grupę rówieśniczą czy agresją w Internecie. Zachowania depresyjne potęguje także obecna sytuacja – konieczność pozostawania w domu i ograniczenie kontaktów rówieśniczych.

Pierwsze symptomy depresji mogą być mylone z młodzieńczym buntem, a przez to są często bagatelizowane przez nastolatków, jak również ich otoczenie. Dlatego zarówno rodzicie, jak i nauczyciele, będący najbliżej uczniów, powinni być szczególnie wrażliwi na zmiany w zachowaniu młodych ludzi.

Wsparcie w walce z depresją

Forum Przeciw Depresji zachęca także do skorzystania z bezpłatnego wsparcia telefonicznego. Od 22 do 26 lutego br. w godz. 17:00-19:00 będzie działał Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji. Pod numerem 22 594 91 00 pomocy udzieli lekarz psychiatra.

Podczas rozmowy specjalista może pomóc choremu na depresję lub osobom, które podejrzewają depresję u kogoś bliskiego, w rozpoznaniu i nazwaniu problemu, a także szukaniu oparcia w najbliższym otoczeniu.

Zachęcamy do śledzenia strony Internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki

(mk)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: spstaremiasto@stare-miasto.pl
www.spstaremiasto.pl