1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

06

05-2021

Majowe Święta Książki
W maju tradycyjnie obchodzimy Święto Książki, znane kiedyś jako Dni Oświaty, Książki i Prasy. 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, a 23 kwietnia obchodzony był na całym świecie Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten wiąże się z katalońskim obyczajem, w którym każdy mieszkaniec Katalonii w dniu świętego Jerzego – patrona tego regionu – obdarowywał swoich bliskich książkami i różami.

Nasza szkoła również posiada tradycje związane z traktowaniem książek w sposób szczególny. W szkolnej bibliotece czekają nowości książkowe, które co roku pozyskujemy, powiększają ofertę czytelniczą dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Nasz księgozbiór to już 11 tys. książek.

Majowe Dni Książki mają na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do czytania, dzielenia się refleksjami na temat ulubionej książki oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych, plastycznych i innych.

Zapraszamy do udziału w konkursach:

Konkurs dla uczniów klas I - III

I. Cel konkursu:

• popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci;
• promowanie osiągnięć uczniów uzdolnionych plastycznie;
• rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej.

II. Zadanie konkursowe
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu albumu z ilustracjami do wybranej przez klasę lektury. Każdy uczeń wykona ilustrację do treści książki, na zajęciach plastycznych pod kierunkiem nauczyciela. Następnie powstanie album klasowy.

III. Forma pracy
1. Format i technika dowolna, płaska
2. Album powinien zawierać tytuł książki, nazwisko autora oraz najważniejszą część – oprawę graficzną i informację o klasie.

IV. Termin dostarczania prac i rozstrzygnięcia konkursu
1. Album należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 31 maja 2021r.
2. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 4 czerwca w bibliotece, klasę będzie reprezentował przewodniczący samorządu klasowego. Prace zostaną wyeksponowane na stronie internetowej szkoły.

Konkurs dla uczniów klas IV – VIII (Sleeveface)

1. Zadaniem uczestnika jest zrobienie tzw. sleeveface – zdjęcia z okładką książki; uczniowie ustawiają okładkę tak, by stała się ona na zdjęciu częścią ich ciała.
2. Co to jest sleeveface? To zdjęcie przedstawiające osobę z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Do zrobienia dobrego zdjęcia trzeba się przygotować. Ważne jest wkomponowanie okładki w pasujące do niej otoczenie tak, by powstało złudzenie optyczne jedności z książką. Dużą rolę odgrywa tu perspektywa, aranżacja tła, poza, czy pasujący strój. (zachęcam do wpisania hasła „sleeveface” w wyszukiwarkę).
3. Zdjęcia prac należy przysłać na adres: evapap@wp.pl
4. Czas przesłania zdjęć do 31.05.2021r.
5. Prace zostaną opublikowane na stronie szkoły, a zwycięzcy otrzymają nagrody.

Zapraszamy do zabawy!

Organizatorzy Ewa Papiernik i Ewa Szymkowiak

04

05-2021

Kuratorium Oświaty w Poznaniu informuje...
XXV Targi Edukacyjne dla uczniów
szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych

W terminie 7-8 maja br. odbędą się XXV Targi Edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Hasło tegorocznej edycji, która odbędzie się w wersji on-line brzmi: Uwaga Edukacja!

Zapraszam uczniów wraz z rodzicami do odwiedzenia
wirtualnego stoiska Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Przygotowaliśmy ciekawe oraz przydatne informacje m.in. na temat oferty szkół ponadpodstawowych, terminów postępowania rekrutacyjnego, konkursów przedmiotowych, doradztwa zawodowego, czy praw i obowiązków rodziców.

Do udziału w targach, w charakterze wystawców, zgłosiły się szkoły ponadpodstawowe z całej Wielkopolski, szkoły wyższe oraz instytucje działające w obszarze edukacji i nauki. W programie znalazły się konferencje, webinaria, szkolenia e-learningowe, panele dyskusyjne dla nauczycieli, uczniów i rodziców.

Konferencja on-line, otwierająca targi, odbędzie się 7 maja, o godzinie 13:00.

Zachęcam Państwa do rozpowszechnienia wśród uczniów oraz rodziców informacji o targach, a także możliwości zgłoszenia udziału oraz zapisywania się na towarzyszące im wydarzenia na stronie XXV Targów Edukacyjnych w Poznaniu.

Z poważaniem

Robert Gaweł
Wielkopolski Kurator OświatySzkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl