1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

20

02-2017

O dorastaniu
Gdy 11-letni Boy w końcu poznaje swojego ojca, powoli uzmysławia sobie, że nie jest on takim bohaterem, za jakiego go uważał.
Tak w skrócie można powiedzieć o kolejnym filmie, jaki nasi uczniowie obejrzeli w miniony czwartek w ramach uczestnictwa w Akademii Filmowej. I znów problemy poruszone w filmie okazały się bardzo, a nawet może bardziej (!) aktualne. Faktem jest, że oglądali go z ogromnym skupieniem.

O czym tym razem mówił film? To jego streszczenie:
Jest rok 1984. 11-letni Boy mieszka na wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii i uwielbia Michaela Jacksona. Uwielbia też swojego ojca, który jest dla chłopaka wspaniałym bohaterem, mimo że nie widział go całe dzieciństwo. Wraz z jego powrotem Boy musi zmierzyć się z prawdą, pogodzić się z utratą ideału i znaleźć własną drogę ku dorosłości. Wejdzie w nią w rytm piosenek swojego idola.

„Boy” to pełna ciepła i wyrazistego humoru opowieść o dorastaniu, która pobiła rekordy frekwencji na krańcu świata, zebrała świetne recenzje oraz otrzymała wiele nagród na prestiżowych festiwalach.

A oto jak został przyjęty przez naszych uczniów:

„Przez cały film miałem banana na twarzy. Arcydzieło!!!! Każda minuta filmu zachwyca. Czasem zamykając oczy gdzieś pewnie i w Twojej w głowie pojawiają się obrazy z najważniejszego filmu jakim jest Życie.”

„Lekki, dowcipny, świetna gra aktorów, szczególnie ojciec (reżyser filmu) i niespotykane krajobrazy, muzyka no i ten akcent angielski. Warto obejrzeć w skupieniu i się zrelaksować, odjechać w inny świat na te 1,5 godziny.”

„Nigdy nie widziałem filmu tak smutnego i pozytywnego za razem. Polecam ludziom lubiącym trochę inne kino.”

(L. Kamińska)

03

02-2017

Święto młodości w KDK
„Taki powinien być młody człowiek. Obojętnie czym by się zajmował, jego zapał nie powinien znać umiaru, a on sam zmęczenia” – napisała kilkaset lat temu Jane Austen, autorka „Rozważnej i romantycznej”. Czy coś się zmieniło w oczekiwaniach wobec młodości? Chyba nie. A kto miewa wątpliwości co do stanu psychofizycznego współczesnej młodzieży, powinien obejrzeć widowisko przygotowane przez kilka konińskich szkół oraz Gimnazjum w Starym Mieście. Młodzieżowy Salon Poezji i Literatury odbył się niedawno w Konińskim Domu Kultury.

Salon Poezji, zorganizowany z okazji 15-lecia Akademii Filmowej „Otwórz oczy”, rozpoczął się od krótkiego obrazu zrealizowanego przez uczniów klasy filmowej Gimnazjum w Starym Mieście pt. „Nasza, wasza, ich… młodość”. Sonda opowiada o różnym traktowaniu wspomnianego w tytule stanu, który inspiruje umysły wszystkich: począwszy od filozofów i artystów, a skończywszy na chirurgach plastycznych. Na ekranie zabiera głos kilkoro mieszkańców gminy, w tym nastolatka, dorośli oraz dziecko. Ola Grala (uczennica klasy filmowej) uosabia bunt młodzieży. Bunt dość konsekwentny, gdyż gimnazjalistka w swojej rewolcie nie oszczędza nawet samej… młodości. „Po co nam młodość? Równie dobrze człowiek mógłby być od razu dorosły” – słyszymy z ust 15-latki, która – zgodnie z naturą rzeczy – nie docenia tego, co ma, a o co starsi usilnie zabiegają w salonach kosmetycznych, próbując oszukać czas.

Po Oli na ekranie pojawia się Anna Weiss, właścicielka miejscowego salonu kosmetycznego. Pani kosmetolog, deklarując sympatię do młodości, jednocześnie sprzeciwia się zjawisku, które określa mianem „piękna plastiku”. Ciekawie na temat świata ludzi młodych i dojrzałych oraz różnic między nimi wypowiada się Paweł Robak, policjant pracujący w Poznaniu. Zapytany o zagrożenia, jakie niesie światu młodość, stwierdza, że to świat jej zagraża, a nie odwrotnie. Dużo ciepła i optymizmu wnosi do filmu pani Basia (Barbara Błaszczyńska) – pracownik obsługi Gimnazjum w Starym Mieście. Gdy z rozbrajającą szczerością opowiada o wagarach, chyba nikt nie ma wątpliwości, że oto stoi przed nim… kilkunastoletnia dziewczyna, a nie dojrzała kobieta. Wystąpienie pani Basi tylko potwierdza, że to, czy jesteśmy młodzi, w dużym stopniu zależy od nas, od tego jak żyjemy, jak patrzymy na świat.

Niekwestionowaną gwiazdą filmu okazała się kilkuletnia Natalia Kabacińska. Dziewczynka niestandardowo odpowiada na zadane pytania i – jak na artystkę wielkiego formatu przystało – wywołuje wśród publiczności spore zamieszanie. Sprawia, że widzowie w ciągu sekundy przechodzą od wycierania łez śmiechu do osuszania łez wzruszenia. Mistrzostwo!

Pretekstem, niezwykle ważnym, do zorganizowania Młodzieżowego Salonu Poezji był jubileusz 15-lecia Akademii Filmowej „Otwórz oczy”. W sali kinowej KDK zaprezentowała się liczna grupa utalentowanych osób z konińskich Gimnazjów (nr 1, 2, 3, 5, 7), SP nr 1 w Koninie oraz Gimnazjum w Starym Mieście. Młodych recytatorów, piosenkarzy, muzyków i tancerzy wsparło na scenie kilku nauczycieli i rodziców. Jako goście specjalni wystąpili początkujący artyści wywodzący się z Konina: Mateusz Weber i Patrycja Wodzyńska, której podczas recytacji wiersza towarzyszyła na fortepianie Anna Pydyńska (uczennica klasy filmowej staromiejskiego gimnazjum i Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie). Niesamowita interpretacja kompozycji z filmu „Amelia” świetnie współbrzmiała z „Kałużą” W. Szymborskiej. Chyba lepszego podsumowania kilkunastu lat pracy nad kształtowaniem gustów młodego widza nie mogła sobie wymarzyć charyzmatyczna i niestrudzona animatorka kultury, inicjatorka AF – pani Kasia Kubacka-Seweryn.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia było Gimnazjum nr 3 w Koninie. Placówka zaprosiła do współpracy zaprzyjaźnione konińskie szkoły oraz Gimnazjum w Starym Mieście. Magdalenie Lisowskiej – autorce scenariusza i reżyserce widowiska – udało się zebrać w jednym miejscu kilkudziesięciu utalentowanych młodych ludzi, często rozwijających swoje uzdolnienia w różnych instytucjach kulturalnych. Mało tego, przekonała kilka dorosłych osób, również tych niemających nic wspólnego ze sceną(!), do wzięcia czynnego udziału w święcie młodości. Można się zastanawiać, jaki sens miało owo połączenie, można wskazywać na różne klucze do widowiska… Jedno wydaje się za to oczywiste: żeby powstało coś, co wychodzi poza własny ogródek, coś, co poruszy, zmusi do aktywności nie tylko najbliższe grono znajomych, trzeba zdobyć się na odwagę i zapukać do cudzych drzwi. Żeby osiągnąć więcej, należy sięgać dalej, a przeszkody traktować jedynie jako kolejne źródła inspiracji. Efekt synergii podczas przedstawienia mogli zaobserwować nie tylko artyści, ale i publiczność zgromadzona w sali widowiskowej. Cieszy fakt, że na widowni nie zabrakło przedstawicieli konińskiego magistratu czy kuratorium oświaty, bo w dużym stopniu to od decyzji i działalności wspomnianych instytucji zależy rozwój młodych ludzi, a co za tym idzie życie kulturalne miasta i okolic.

Cieszy również fakt, iż powstało partnerstwo między sektorem edukacji i kultury. Kilku placówkom oświatowym oraz KDK-owi, firmie CAMFILM, Fundacji Sztuki Filmowej TAKI JESTEM udało się stworzyć wspólną przestrzeń do pracy i wymiany doświadczeń. Nie można też zapominać, że spora część młodzieży, która zaprezentowała się na deskach domu kultury, na co dzień doskonali swój warsztat w konińskiej szkole muzycznej czy w CKiS w Koninie. Każdy, kto w jakimś stopniu uczestniczy w edukacji kulturowej dzieci i młodzieży, wie, ile znaczy współdziałanie różnych środowisk.

W szeroko rozumianej edukacji dużą rolę odgrywa też pewna ciągłość, tradycja. Na szczęście i tego elementu nie zabrakło podczas niezwykłego jubileuszu 15-lecia AF. W kawiarence zaaranżowanej na scenie KDK, podczas całego przedstawienia, przebywał Szymon Pawlicki (legendarny działacz opozycyjny, koniński aktor, znany m.in. z filmów „Skarga”, „Rzeka kłamstwa”). Budujące były obrazki, jak z estymą zwracali się do gościa honorowego młodsi koledzy po fachu. Nawet osoby niezorientowane, kim jest starszy pan, czuły, że to wyjątkowy człowiek. W taki nienachlany sposób najlepiej przekazuje się wzorce, tradycje. Tylko w taki sposób młodzież przejmuje je i na swój sposób czyni… własnymi.

***

Gimnazjum w Starym Mieście dziękuje inicjatorom przedsięwzięcia za zaproszenie do Salonu Poezji. Cieszymy się, że nasze pomysły i zaangażowanie mogły przyczynić się w jakimś stopniu do stworzenia czegoś, co powstało jako efekt połączenia różnych wrażliwości artystycznych i masy pozytywnej energii : ) Dziękujemy też panu Maciejowi Sypniewskiemu za nieodpłatne udostępnienie fotografii, na których udało się zatrzymać nieuchwytne, oraz bohaterom naszego filmu – za poświęcony czas i część siebie. (krm)

Fot. - Maciej Sypniewski

Fot. (3 pierwsze w KDK 1) - Jerzy Kowalczyk

30

01-2017

O niebieskim pokoju
Niedawno prokurator Joanna Ślesińska z Rejonowej Prokuratury w Koninie poprowadziła w naszej szkole zajęcia z edukacji prawnej. Tym razem odwiedziła klasy drugie. Swoje wystąpienie zaczęła od prezentacji zawodów prawniczych. W dalszej części lekcji uczniowie poznali rodzaje prawa oraz sposoby jego egzekwowania. Wiele emocji wśród uczestników wywołał temat przesłuchań nieletnich.

- Najbardziej zainteresowała mnie informacja o sposobach przesłuchiwania dzieci. Dowiedziałem się na przykład o tzw. niebieskim pokoju, o którego istnieniu dotąd nie miałem pojęcia – powiedział Kacper Wawrzyniak (kl. II a).

- W takim pomieszczeniu dba się o to, by dzieci podczas składania zeznań czuły się bezpiecznie, by pomimo trudnych przejść, przez które znalazły się w tym miejscu, potrafiły bez strachu odpowiadać na zadawane pytania – dodała Weronika Kieliszkowska, koleżanka z klasy Kacpra.

Kształcenie uczniów w zakresie prawa odbywa się w naszym gimnazjum już drugi rok. Szkoła współpracuje z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Poznaniu oraz z Rejonową Prokuraturą w Koninie. W minionym roku uczennica Gimnazjum w Starym Mieście (Katarzyna Grabowska) została finalistką etapu okręgowego Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie. W marcu młodzież ponownie będzie próbowała swoich sił w turnieju organizowanym przez Krajową Radę Radców Prawnych w Warszawie.

Dziękujemy pani Joannie Ślesińskiej, która już po raz kolejny podzieliła się z uczniami swoją wiedzą. Pytania i dociekliwość młodych osób najlepiej świadczą o tym, że spotkania z Panią są im potrzebne… (krm)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl