1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

09

03-2017

Podróż do wnętrza Ziemi
Niezwykłe, piękne, olbrzymie wyrobiska... Niezapomniany zjazd windą na głębokość 600 m, przewodnik opowiadający w ciekawy sposób o kopalni, która wciąż jest czynna - to wszystko działo się podczas wycieczki klas pierwszych do Kopalni Soli w Kłodawie.

Trasa wycieczkowa znajduje się na poziomie 600 m pod powierzchnią ziemi. Aby się tam dostać, trzeba było zjechać windą z prędkością 6 m/s, co pozostawiło nam niezapomniane wrażenia. W szybie było zimno, zwłaszcza przy takiej prędkości zjazdu. Jednak na głębokości 600 m panuje temperatura 20 stopni.

W pierwszym chodniku przywitały nas wagoniki wypełnione bryłkami soli. Następnie przechodziliśmy korytarzami wyrobiskowymi, oglądaliśmy wyeksploatowane komory solne oraz maszyny wykorzystywane w podziemnym górnictwie.

Olbrzymie wyrobiska w kopalni oraz ogromna przestrzeń zrobiły na nas niesamowite wrażenie.

Na koniec mogliśmy wziąć tyle soli, ile byliśmy w stanie udźwignąć. Gdybyśmy wiedzieli o takiej możliwości wcześniej, pewnie niektórzy zabralibyśmy ze sobą worki. A tak zabraliśmy tyle, ile mogliśmy unieść w rękach (i w kieszeniach).

Zwiedzanie kopalni soli w Kłodawie trwało około 2,5 godziny. Trudno w to uwierzyć, bo czas zleciał nam bardzo szybko! Naprawdę warto odwiedzić to miejsce – najgłębsza trasa turystyczna, jedno z dwóch miejsc wydobycia różowej soli na świecie, szalony zjazd windą na poziom 600 m, olbrzymie piękne wyrobiska, a do tego możliwość zabrania soli, która świetnie prezentuje się na półce : ) Polecamy – uczniowie i opiekunowie.(aw)

09

03-2017

Konkurs wiedzy o prawie
Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych organizuje drugą edycję Konkursu Wiedzy o Prawie. Turniej przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Etap szkolny odbędzie się 24 marca.

Konkurs składa się z trzech szczebli: szkolnego, okręgowego i centralnego. Pierwszy stopień odbędzie się w naszym gimnazjum 24 marca o godz. 10.00. Najpierw uczestnicy dostaną do rozwiązania test zawierający pytania zamknięte, opracowany na podstawie poradnika N. Radosh i M. Łakomeckiego: „Przychodzi uczeń do prawnika…”. Uzyskanie minimum 70% punktów to warunek zakwalifikowania się do części ustnej, w której trzeba będzie zaprezentować wystąpienie na jeden z wylosowanych tematów. Komisja weźmie pod uwagę treść przemowy oraz jej wykonanie.

Do etapu okręgowego przechodzi troje uczniów z najwyższą łączną punktacją (z części pisemnej i ustnej).

Podręcznik „Przychodzi uczeń do prawnika...” autorstwa Natalii Radosh i Michała Łakomeckiego dostępny na stronie https://ms.gov.pl/pl/poradnik-prawny-dla-mlodziezy/poradnik-do-pobrania/. Uwaga! Zakres materiału dla uczniów gimnazjów to: część podręcznika przeznaczona dla młodzieży ponadgimnazjalnej oraz lekcje o prawie zamieszczone na stronie www.centrumedukacjiprawnej.pl. O ww. książkę można też pytać w naszej bibliotece szkolnej.

Pewnie warto dodać, że nagroda główna w konkursie (na etapie centralnym) to 2 tysiące złotych. Zdobywca 2. miejsca otrzymuje 1500 zł, a trzeciego - 1000 zł. Finaliści mogą liczyć na nagrody rzeczowe. Chętni do wzięcia udziału w turnieju proszeni są o zgłoszenie się do p. Katarzyny Roszak -Markowskiej, szkolnej koordynatorki Konkursu Wiedzy o Prawie. Zapisy trwają do 18 marca 2017 r. (krm)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl