1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

01

06-2017

Święto nauki w szkole
Jak wyglądałoby życie na Ziemi, gdyby przez rok nie było energii elektrycznej? Która substancja jest lepszym katalizatorem: jodek potasu czy drożdże? Jak potoczyłyby się losy świata, gdyby nie wynaleziono pisma? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć gimnazjaliści podczas trzeciej edycji Szkolnego Dnia Nauki organizowanego przez Gimnazjum w Starym Mieście.

Impreza była okazją do zaprezentowania uczniowskich projektów edukacyjnych. Młodzież przez cały dzień dzieliła się swoimi umiejętnościami i wiedzą z różnych dziedzin nauki oraz ujawniała niezwykłe zainteresowania i talenty muzyczne.

Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy wspomnienia o Wojciechu Młynarskim autorstwa Tobiasza Olejnika (II b), a z Wanessą Budzińską i Adamem Kurowskim z (II b) uważnie śledziliśmy losy znanych osób pochodzących z Konina i okolic. Z ciekawością obserwowaliśmy też doświadczenia chemiczne: topienie oleju - zaprezentowane przez Kacpra Kaźmierczaka i Mateusza Bacherę (I a), lewitujące rodzynki - Julii Szymczak i Kamila Krzyżaka (I a) czy zaczarowaną szklankę zaprezentowaną przez Natalię Osajdę i Agnieszkę Szczepaniak (III a).

Widowiskowe doświadczenia wykonały dwa zespoły: Jakub Krukowski i Jakub Kordiak (III a) oraz Mateusz Klama , Bruno Bredow i Filip Olejniczak (II a). Uczniowie przeprowadzili eksperymenty polegające na tworzeniu ogromnej ilości piany, czyli wyprodukowali tzw. pastę słonia. Pierwszy zespół do przeprowadzenia reakcji użył jodku potasu, a drugi – drożdży. W obu przypadkach reakcja przebiegała bardzo dynamicznie. Druga z drużyn nie zadowoliła się pastą i porwała się jeszcze (poza budynkiem szkoły!) na imitację wybuchu wulkanu, czyli „lokomotywę”.

Pokaz projektów był również okazją do zaprezentowania talentów lingwistycznych. Zgromadzona publiczność wysłuchała w języku angielskim wystąpień Ani Działak (III b) - „The great detectiv – Sherlock Holmes”, Kacpra Wawrzyniaka (II a) – „Wielka Brytania” oraz Ani Gąsiorowskiej (II a) – „London”.

Podczas pokazu projektów pojawili się też przedstawiciele biur podróży. Ania Pydyńska, Ania Działak i Sylwia Gromada zaproponowały wycieczkę po Koninie i okolicach, a Ania Gąsiorowska i Igor Szymoniak (II a) zabrali nas do Włoch. Gdy wszyscy wrócili już z dalekich wypraw, odważny uczony, Jakub Krukowski, przybliżył tajemnice historii pisma, a jeszcze odważniejsze futurolożki zmusiły kilkunastoletnią publiczność do zastanowienia się, jak wyglądałoby ich życie, gdyby przez rok nie było prądu. Okazało się (co za niespodzianka!), że największym dramatem byłby brak dostępu do Internetu…

W naukowy świat chemii i fizyki wprowadzał gimnazjalistów zespół naukowo – dydaktyczny z Centrum Chemii w Małej Skali, działający przy Pracowni Dydaktyki Chemii Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość przeprowadzania samodzielnych eksperymentów, podczas których udało im się wyprodukować… prąd elektryczny.

Uczniowie byli również głównymi „obiektami” i wykonawcami efektownych doświadczeń chemicznych. W zabawnej prezentacji, która odbyła się w sali gimnastycznej, wzięli udział również zaproszeni goście ze Szkoły Podstawowej w Starym Mieście.

Po ogromnej porcji nauki pomogli wszystkim odetchnąć chłopaki z II a, którzy wykonali covery popularnych przebojów: „Should I Stay or Should I Go” (The Clash), „Seven Nation Army” (The White Stripes) oraz „Raiders On The Storm” (The Doors). Instrumentaliści, wokalista, jak również specjalista od wizerunku sprawili, że Wojciech Intrys, Bruno Bredow oraz Filip Olejniczak przeszli do historii muzyki rozrywkowej.

Spotkanie w sali gimnastycznej było też okazją do projekcji filmów animowanych autorstwa klasy filmowej i kilku fanów kina z II a. Widzowie obejrzeli „Szczury z Łysej Góry” oraz „Łososie nie w sosie”. Przypomnijmy, że ostatni obraz walczyć będzie w piątek w Oskardzie o trofeum OKFA 2017. Zainteresowanych zapraszamy do kina na 12.00.

Ostatnim punktem imprezy było podsumowanie Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego, realizowanego w ramach innowacji „Świat wokół nas”. Zwycięzcami turnieju została drużyna „KACZĘBIE” (Ania Działak i Sylwia Gromada), drugie miejsce zajęła drużyna „SLEEPWALKERS” (Przemek Gotowała i Kacper Głąb), a trzecie – „BEZNAZWY” (Ania Pydyńska i Patrycja Grala). Gratulujemy!

Ten dzień nie byłby tak atrakcyjny, gdyby nie bezinteresowna pomoc i życzliwość okazana przez sponsorów:
Centrum Handlowego „Ferio”,
Przedsiębiorstwa Meblowego „Stolarnia Braci Nawrockich",
Hurtowni AGD i Upominków „ANNA" w Żychlin,
Zakładu Usług Pogrzebowych M.K. Dyderscy.

Szczególne podziękowania kierujemy też do p. Jadwigi Janiak z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Starym Mieście, Rady Rodziców oraz do szkolnych wolontariuszy, którzy przekazali kosz słodyczy rozdawanych w trakcie prezentacji projektów uczniowskich. (wd)

24

05-2017

„Łososie nie w sosie”, ale za to na festiwalu...
Film animowany „Łososie nie w sosie” (reż. Rafał Antczak), zrealizowany przez grupę uczestników warsztatów z animacji poklatkowej, zakwalifikował się do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby. Projekcja konkursowa animacji odbędzie się 2 czerwca w kinie "Oskard”.

Komisja kwalifikacyjna obejrzała 213 filmów i zgodnie z regulaminem 63. OKFA dokonała preselekcji w trzech kategoriach: film niezależny, film amatorski i film studencki. Spośród 213 obrazów do konkursu głównego zostały dopuszczone zaledwie 52 produkcje, w tym „Łososie nie w sosie”. W tegorocznej edycji festiwalu w komisji kwalifikacyjnej zasiadali: Aleksandra Maciuszek – reżyserka i scenarzystka, Grzegorz Zariczny – reżyser i scenarzysta oraz Witold Kon – przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych.

Reżyserem animacji „Łososie nie w sosie” jest Rafał Antczak (III b),który wspólnie z Filipem Olejniczakiem (kl. II a) napisał też scenariusz. Nad realizacją „Łososi” pracowali ponadto: Kamil Wejman, Jacek Ławniczak, Kacper Witkowski, Igor Szymoniak, Bruno Bredow i Mateusz Klama. Projekcja konkursowa odbędzie się w kinie „Oskard” 2 czerwca ok. godziny 12.00.

***

OKFA to najstarszy polski festiwal filmów funkcjonujących poza oficjalnym obiegiem dystrybucyjnym. Konkurs adresowany jest do twórców amatorów, filmowców niezależnych oraz do studentów szkół filmowych. Jego celem jest stymulowanie i promowanie offowego ruchu filmowego oraz prezentacja najnowszych dokonań w niekomercyjnym nurcie kina. Organizatorami są Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, które realizuje festiwal, oraz Federacja Niezależnych Twórców Filmowych. Patronat artystyczny nad festiwalem sprawuje Szkoła Filmowa w Łodzi. Jej wykładowca - krytyk filmowy Łukasz Maciejewski – mówi o konkursie: „tu się przyjeżdża, żeby – po pierwsze, spotkać się z entuzjastami kina (…), a po drugie, żeby rozpoznać nazwiska, o których ja – jako dziennikarz filmowy i krytyk - prawdopodobnie będę pisał za 5-10 lat”. Przedsięwzięcie wspierają Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego. (krm)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl