1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

27

05-2016

Szkolny Dzień Nauki
Święto patrona gimnazjum – Kardynała Stefana Wyszyńskiego – po raz drugi przybrało formę festiwalu nauki i sztuki. Organizatorów imprezy wsparło tradycyjnie Centrum Chemii w Małej Skali, działające przy Pracowni Dydaktyki Chemii Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Sympatyczne chemiczki z zespołu naukowo – dydaktycznego z Centrum Chemii w Małej Skali umiejętnie wprowadziły gimnazjalistów w „wybuchowy” świat chemii. Uczniowie podczas kilkugodzinnych warsztatów mieli możliwość przeprowadzania eksperymentów z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego. Jednak nawet najlepsze wyposażenie techniczne nie dałoby żadnych rezultatów bez zaangażowania uczestników, ich wyobraźni oraz twórczego podejścia do rozwiązywania problemów.

Ważnym elementem dnia nauki była prezentacja projektów uczniowskich. Młodzież dzieliła się wiedzą z różnych dziedzin nauki oraz prezentowała talenty i zainteresowania. Święto nauki rozpoczęło się od prezentacji projektów wykonanych przez gimnazjalistów. – Zrealizować jakiś pomysł to jedno, ale zainteresować innych naszym działaniem, to już zupełnie inna sprawa. Tego też trzeba się nauczyć – powiedziała Wioletta Dawicka, jedna z koordynatorek szkolnego dnia nauki.

Publiczność z ciekawością obejrzała doświadczenia chemiczne, podczas których gimnazjaliści z mieszaniny perhydrolu i mydła wyprodukowali „pastę słonia”, a z wody i mąki ziemniaczanej – ciecz newtonowską. Uczniowie przybliżyli również postacie sławnych chemików.

Wśród projektów nie zabrakło też propozycji dla miłośników filmu dokumentalnego. Widzowie mieli okazję obejrzeć dwa obrazy: „Feliks Działak” i „(Nie)zwykła Julia”, wyreżyserowane i wyprodukowane przez uczniów klasy filmowej, działającej od dwóch lat w naszym gimnazjum.

Celem czterech grup z klas pierwszych była natomiast rejestracja szkolnych wspomnień. Z humanistycznych projektów warto wspomnieć o prezentacji na temat mitologii słowiańskiej, różnic i podobieństw między brytyjską a amerykańską odmianą języka angielskiego oraz zagadnień dotyczących słownictwa i gramatyki języka Szekspira.

Do refleksji nad rolą nauki we współczesnym świecie skłoniły zebranych przemówienia kilkorga trzecioklasistów, którzy starali się zwrócić uwagę zarówno na pozytywne aspekty rozwoju technologiczno-naukowego, jak i na zgubne skutki postępu. O tym, że temat nie okazał się obojętny dla słuchaczy, świadczyła dyskusja sprowokowana przez młodych oratorów. Najlepszy mówca, którym zdaniem trzyosobowej uczniowskiej komisji okazał się Mateusz Pruski z kl. IIIa, zaprezentował się przed zgromadzoną publicznością w sali gimnastycznej

– Jestem pod wrażeniem argumentacji przytoczonej przez mówców oraz umiejętności oratorskich. Te wystąpienia pokazały, jak uczniowie sprawnie łączą wiedzę z różnych dziedzin i jak efektownie potrafią przekonywać do swoich racji – skomentowała Agata Wiśniewska, jedna z koordynatorek dnia nauki.

Podczas prezentacji nie zabrakło tematyki historycznej, geograficznej czy matematycznej. Uczniowie w ciekawy sposób przybliżyli religie świata oraz zdali relację z zaplanowanej i zorganizowanej przez siebie wycieczki do Warszawy.

Punktem kulminacyjnym dnia był pokaz efektownych doświadczeń chemicznych, zaaranżowanych przez chemiczki z Torunia. Doświadczenia – ku uciesze młodych miłośników nauki – realizowane były przy czynnym udziale uczniów. W zabawnej prezentacji brali udział również zaproszeni goście ze szkół podstawowych w Starym Mieście, Barczygłowie, Modle Królewskiej i Kucharach Kościelnych. Na szczęście, wybuchy okazały się na tyle bezpieczne, że nikt nie ucierpiał, najmniejszego szwanku nie doznała też konstrukcja budynku sali gimnastycznej...

Tego dnia gimnazjaliści mieli ponadto możliwość zaprezentowania swoich talentów wokalnych. Zgromadzona w sali gimnastycznej publiczność wysłuchała pieśni ludowej „W moim ogródeczku” w wykonaniu Weroniki Kaczmarek z kl. IIIa oraz popularnego przeboju Bobby’ego McFerrina, z którym zmierzył się męski kwintet „Recepta” z kl. Ia, przekonując, że nie warto się martwić.

Spotkanie w sali gimnastycznej było okazją do podsumowania konkursu filmowego „Lektury w kadrze”. Za najlepszy obraz inspirowany dziełem literackim jury jednogłośnie uznało film pt. „Mały Książę” (reż. Anna Działak), zrealizowany przez uczniów klasy filmowej (IIb).

– Na pochwałę zasługuje wybór konwencji filmu niemego z napisami, dzięki czemu obraz przybrał lekką formę sympatycznego pastiszu. Pochwalić też trzeba statyczne, staranne skomponowane kadry i dobrze dobraną ilustrację muzyczną – powiedział przewodniczący komisji Andrzej Moś (reżyser, animator ruchu filmowego, instruktor ds. filmu w KDK).

Nagrodę publiczności otrzymał natomiast obraz „I nie było już nikogo” (reż. Agata Piotrowska). Film nakręcony na podstawie słynnej powieści A. Christie został również zauważony przez komisję za „przemyślaną i czytelną konstrukcję opowiadania oraz adekwatną do tematu i gatunku czarno-białą konwencję”. Nagrodzonym gratulujemy !

Dzień promujący naukę nie byłby tak atrakcyjny, gdyby nie bezinteresowna pomoc i życzliwość okazana przez sponsorów. Podziękowania należą się:
Przedsiębiorstwu PROS - AJ Group z Modły Kolonii,
"Stolarni Braci Nawrockich",
Hurtowni AGD i Upominków "ANNA" w Żychlinie,
Zakładowi Usług Pogrzebowych M.K. Dyderscy,
Firmie DECOR Ekskluzywne Łazienki,
PZU Konin,
Radzie Rodziców Gimnazjum w Starym Mieście.

Słowa wdzięczności kierujemy też do p. Jadwigi Janiak z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Starym Mieście oraz wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu za zaangażowanie i pomoc w organizacji imprezy. Całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane pod kierownictwem p. Wioletty Dawickiej i p. Agaty Wiśniewskiej. (aw, wd, krm)

Dzień nauki, czyli eksperymentowanie w staromiejskim gimnazjum.

24

05-2016

Polsko – niemiecka wymiana szkolna 10 – 13 maja 2016 r.
Już po raz dziewiąty uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w polsko – niemieckiej wymianie szkolnej. Tegorocznym gospodarzem imprezy była strona niemiecka.

Podczas czterodniowego pobytu w gminie partnerskiej w Mittenwalde 12 uczniów gimnazjum i 13 ze szkoły podstawowej poznawało tradycje i zwyczaje naszych sąsiadów.

Pierwszego dnia wymiany uczestnicy jeździli historycznymi drezynami. Zadanie okazało się bardzo męczące, ale dobra współpraca w zespołach polsko–niemieckich zaowocowała i wszyscy dotarli do wyznaczonego celu.

W środę uczniowie brali udział w projekcie przygotowanym w wiosce średniowiecznej, gdzie próbowali swoich sił w ówczesnym rzemiośle i turniejach rycerskich. Po południu odbywał się grill z udziałem uczniów, nauczycieli i rodziców. Podczas tego spotkania, Julia Szkudlarek oraz Wikoria Kaczmarek, uczennice klasy III a, zaśpiewały w strojach ludowych typowo polskie utwory, którymi wzruszyły wszystkich obecnych. Owacje zdobyła również pani Jolanta Kowalczyk (opiekun grupy), która wykonała utwór „Radość najpiękniejszych dni”.

Najwięcej wrażeń przyniósł czwartkowy program. Na zajęciach artystycznych w szkole uczniowie wykonywali symboliczne mosty przyjaźni, nawiązując tym samym do motta wymiany „Budujemy mosty”.

Po południu uczniowie odwiedzili niemieckie rodziny, gościli u nich do wieczora. Kilka osób pojechało wraz z gospodarzami do Berlina. Pozostali również nie narzekali na brak wrażeń, ponieważ rodziny goszczące naszych uczniów przygotowały dla nich ciekawe atrakcje.

Czas mijał bardzo przyjemnie i trudno było się rozstać. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy i w piątek uczestnicy bogatsi o nowe przyjaźnie i wspomnienia wrócili do domów.

Pani Aleksandra Gomulska – kierownik wymiany, serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za godną postawę, zaangażowanie i miłą atmosferę podczas tegorocznego spotkania.

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl