1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

29

04-2017

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Jest dorocznym świętem organizowanym przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

W naszej szkole obchodzony był 24 kwietnia i składał się z trzech części. Na godzinach wychowawczych odbył się polsko - angielski konkurs „ABC wiedzy o książce i bibliotece”. Na lekcjach języków obcych klasy uczestniczyły w grze terenowej z wykorzystaniem umiejętności komunikowania się w języku angielskim, a na siódmej godzinie lekcyjnej klasy zareklamowały wybraną wcześniej książkę w języku polskim i obcym.

Pierwsza część to polsko – angielski test wiedzy o książce i bibliotece, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie, został rozstrzygnięty w trzech kategoriach:

w kategorii klas pierwszych

1. miejsce Weronika Barancewicz kl. Ia i Bartosz Kozłowski kl. Ia
2. miejsce Patryk Krych kl. Ia
3. miejsce Natalia Osajda kl. Ia

w kategorii klas drugich

1. miejsce Natalia Kędracka kl. IIa
2. miejsce Zuzanna Łaźna kl. IIa
3. miejsce Gabriela Jasiaczek kl. IIa i Weronika Kieliszkowska kl. IIa

w kategorii klas trzecich

1. miejsce Patrycja Grala kl. IIIb
2. miejsce Sylwia Gromada kl. IIIb
3. miejsce Anna Działak kl. IIIb

Kolejnym etapem była gra terenowa – Guess the title of the book? – której celem było odgadnięcie tytułu książki po wskazówkach w języku angielskim, które zostały wcześniej ukryte. Uczniowie szukali wszędzie … na boisku szkolnym, sali gimnastycznej czy sekretariacie szkoły.

Dzięki zaangażowaniu uczniów, wszystkie klasy osiągnęły zamierzony cel i dotarły do następujących pozycji bibliotecznych:

Ia - The Little Prince – Antoine de Saint-Exupery
Ib – Romeo and Juliet – W. Shakespare
IIa- Harry Potter – J.K. Rowling
IIb – The Lords of the rings – J.R.R. Tolkien
IIIa – The old man and the sea – E. Hemingway
IIIb – The catcher in the rye – J.D.Salinger

Podsumowaniem obchodów ŚDK była uroczystość prowadzona przez Natalię Osajdę z kl. IIIa i Annę Pydyńską z kl. IIIb, na której odbyła się prezentacja klas, polegająca na zareklamowaniu wybranej książki w języku polskim i obcym. Ocenie jury podlegały: słownictwo i wymowa w języku angielskim lub niemieckim, argumenty przemawiające za wyborem danej książki oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Wszystkie występujące klasy zachęcały kolegów i koleżanki do czytania. Serce jury jednak skradła klasa IIa, która w niebywały i zarazem bardzo skuteczny sposób zaprezentowała „Lekkie życie Barnabiego Brocketa” Johna Boyne’a i zwyciężyła rywalizację. (kd i aw)

27

04-2017

XX Festiwal Nauki i Sztuki w Poznaniu
Czy można ufać naszym uszom?, Jak matematycy grają w gry?, Czy ciągłe budowanie dróg zawsze usprawnia ruch drogowy?, Jak powstają bryły archimedesowe?, Dlaczego proszek spiera plamy?

Na te i inne pytania, miłośnicy nauki naszego gimnazjum, uzyskali odpowiedzi na wykładach, warsztatach i pokazach doświadczeń prowadzonych przez pracowników naukowych oraz studentów UAM w czasie XX Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu.

Studenci Wydziału Fizyki UAM udowodnili, że fizyka jest ciekawa, inspirująca, zaskakująca i „magiczna” oraz pozwala zrozumieć prawa rządzące otaczającym nas światem. Podczas zajęć zaaplikowali podwójną dawkę fascynujących doświadczeń fizycznych, w trakcie których nasi szkolni naukowcy zostali zaangażowani do mieszania, przelewania, skraplania i gotowania, chłodzenia i zamrażania, podsłuchiwania i krzyczenia, po to, by uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania. Dzielni śmiałkowie mieli okazję obejrzeć wnętrze swojego ucha, przy pomocy instrumentu domowej roboty odegrać melodię znanej piosenki. Przekonali się, że nasze kości przewodzą fale dźwiękowe. Uczestnicząc w widowiskowych eksperymentach, np. powstawania cieczy nienewtonowskiej czy wrzenia zimnej wody oraz z lewitującym człowiekiem, przekonali się, że „to nie magia, to fizyka”.

Odkrywając świat biofizyki i biochemii, wspólnie ze studentami przeprowadzali eksperymenty, w wyniku których uzyskali nić DNA bananów, a także kawior o smaku owocowym.

W czasie wykładów i warsztatów na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM poznali sposób powstawania brył archimedesowych z brył platońskich oraz zobaczyli, jak można regularnie wypełnić przestrzeń takimi bryłami. Rozwiązywali zagadki matematyczne u podstaw, których leży teoria grafów. Sprawdzali, czy matematyka może pomóc w podjęciu decyzji „dokąd mam pójść?”.

W czasie przerw między zajęciami mogli przekonać się, że kręcić się można w nieskończoność stojąc (prawie) nieruchomo na jednym z urządzeń Spirali.eu. Poznali zasadę działania urządzenia i zbadali, czy jest to perpetuum mobile.

Smakosze lodów skonsumowali unikatowe lody mrożone ciekłym azotem przygotowane w czasie pokazu studentów Naukowego Koła Chemików UAM. Jednak największe wrażenie zrobił, przeprowadzony przed budynkiem Wydziału Chemii UAM, pokaz efektownych, pirotechnicznych doświadczeń chemicznych.

Najbardziej aktywni uczniowie w Kawiarni Szkockiej mogli kupić słodycze i napoje za Banachy zdobyte za udzielanie poprawnych odpowiedzi na zadawane przez prowadzących pytania.

Udział w FNiS był wspaniałą okazją doświadczenia, że nauka jest ciekawą i pasjonującą częścią naszej rzeczywistości, a naukowcy to pełni pomysłów entuzjaści chętnie dzielący się swoją wiedzą. Uczniowie zobaczyli świat pełen fascynujących zjawisk – świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą może przeżyć każdy.

Uczniowie mieli okazję do przyjrzenia się specyfice pracy badawczej poszczególnych wydziałów, a także do poszerzenia zainteresowań oraz ułatwienia podjęcia decyzji o wyborze przyszłej ścieżki kształcenia. (wd)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: spstaremiasto@stare-miasto.pl
www.spstaremiasto.pl