1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

13

06-2016

Wydaliśmy tomik poetycki
„Co musi się stać z życiem nastolatków, żeby zaczęli najpierw myśleć, a potem rozmawiać z sobą poetycką frazą…”? – pyta w posłowiu do tomiku „Poezja na dwa głosy” Krzysztof Szymoniak, krytyk literacki. Oczywiście, nie znajdziemy na to pytanie prostej odpowiedzi. Nie wiadomo, co się stało, że Agata i Mateusz zaczęli pisać wiersze. Zostali twórcami – to najważniejsze. Dzięki temu powstał tomik, w którym dzielą się swoim światem z czytelnikiem. Bo bez aktywnej lektury, bez udziału odbiorcy, żaden tekst nie zaistnieje w pełni.

„Poezja na dwa głosy” zawiera utwory Agaty Piotrowskiej i Mateusza Pruskiego (III a), publikowane od dwóch lat na stronie internetowej szkoły w zakładce TWÓRCZOŚĆ. Oboje, mimo skromnego dorobku, mają na swoim koncie pierwsze sukcesy literackie. Agata jest laureatką nagrody konkursu literackiego „Wiersz Mie¬siąca” (MDK nr 2 w Poznaniu), poza tym otrzymała wyróżnienie w Turnieju Jednego Wiersza podczas Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Manufaktura Słowa” (MDK nr 2 w Poznaniu). Razem z Mateuszem odebrali niedawno nagrodę na Międzypowiatowym Konkursie Poetyckim „Poezja młoda – poezja nowa” (MDK w Koninie, ODN w Koninie).

Promocja książki poetyckiej „Poezja na dwa głosy” odbyła się w Bibliotece Publicznej Gminy Stare Miasto. Spotkanie rozpoczęła Julia Szkudlarek (III a) piosenką „Bajki” – skomponowaną przez Jerzego Kowalczyka do słów Agaty Piotrowskiej. Muzyczna interpretacja wiersza o urokach zaklinania rzeczywistości i o ryzyku z tym związanym urzekła nie tylko samą twórczynię… To, na ile przeżycia artystyczne, jakich dostarczyli Julia i akompaniujący jej nauczyciel muzyki, pomogły – a na ile utrudniły – autorowi posłowia podzielić się spostrzeżeniami na temat dzieła nastolatków, wie tylko sam zainteresowany. Krzysztof Szymoniak, poeta, krytyk literacki i wykładowca akademicki (UAM w Poznaniu) zwrócił uwagę na wysoki poziom literacki liryków oraz zaznaczył wyjątkowość samego wydarzenia, jakim jest publikacja tomiku gimnazjalistów. Zdaniem gościa niektóre z tekstów młodych autorów nie ustępują, pod względem formy czy złożoności uczuć i refleksji, wierszom uznanych poetów.

„Zawsze (…) zachwyca fakt, gdy objawiają się ze swoim talentem coraz młodsi autorzy i coraz młodsze autorki. Młodość literacka to jednak nie tylko talent i czysta radość tworzenia, to także potrzeba buntu (…). Młodość (…) to także potrzeba nazywania swoich uczuć i emocji. Są one szczere, czasem naiwne, niekiedy wzruszające, ale na pewno wolne od oszukańczego cwaniactwa stylistów” – czytamy w posłowiu autorstwa K. Szymoniaka.

Ciekawą oprawę artystyczną dla kilku wierszy gimnazjalistów stworzyły recytatorki Ada Bobrowska i Wiktoria Kaczmarek (III a). Ada, oprócz przekonującej interpretacji „Na moście” (M. Pruskiego) i „Kart” (A. Piotrowskiej) zaintrygowała niezwykłymi strojami wykonanymi według własnych pomysłów. Projektantka wcieliła się w postać Rina Okumure, dobrze znanego fanom mangi i anime. Rin podobno czasem bywa bardzo agresywny i wdaje się w bójki, ale tak naprawdę ma dobre serce. W stroju Ady zaprezentowała się też Karolina Grala (III a), występująca na imprezie jako vocaloid Aoki Lapis, czyli – jak powiedziała utalentowana stylistka – śliczny, słodki, kolorowy syntezator głosu.

Sporo emocji wywołała rozmowa publiczności z autorami wierszy. Najwięcej pytań zadawali gimnazjaliści, których interesowało przede wszystkim, jak doszło do tego, że Agata i Mateusz odważyli się pokazać światu swoje teksty literackie. Dorośli chcieli wiedzieć, co się wydarzyło, że zaczęli tworzyć oraz czy wzorują się na jakichś poetach. - Idę drogą / moją własną/ Idę drogą / długą i krętą – odpowiedział Mateusz, cytując fragment swojego utworu. Autor „Na moście” często bawił publiczność swoją bezpośredniością i zaskakiwał filozoficznym podejściem do wielu kwestii, jego koleżanka natomiast ujęła wrażliwością i dojrzałością. Na pytanie polonistki z Gimnazjum nr 3 w Koninie, czy istnieje jakiś sposób na zarażenie uczniów miłością do poezji, Agata odpowiedziała: - To jest trudne… Bardzo trudne, ale można to zrobić. Wydaje mi się, że nauczyciel powinien po prostu angażować się w to, co czyta i proponuje klasie. Młodzież powinna wyczuwać emocje – dodała.

Po rozmowie, która nie obyła się bez wzruszenia, Wiktoria Kaczmarek wykonała piosenkę do słów Mateusza „Stare mury” (muz. J. Kowalczyk). Autor nie krył zaskoczenia, że akurat ten wiersz doczekał się rockowej oprawy i nieco mrocznej prezentacji multimedialnej (wyk. Julia Grala i Karolina Grala). A co czuli twórcy tomiku, gdy po zakończeniu części artystycznej ustawiła się do długa kolejka po autografy? Można się tylko domyślać. Cieszy fakt, że świetnie spisali się nie tylko młodzi współautorzy, ale i publiczność, dzięki czemu duet brzmiący w „Poezji na dwa głosy” zyskał chór odbiorców na kilkadziesiąt głosów. Dziękujemy.

Imprezę przygotowali nauczyciele staromiejskiego gimnazjum (Jolanta Kowalczyk, Jerzy Kowalczyk, Renata Ganowicz-Muszyńska i Katarzyna Roszak-Markowska). W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządu lokalnego, ksiądz proboszcz, przewodnicząca GKRPA w Starym Mieście, nauczyciele okolicznych szkół, uczniowie, rodzice, dyrektorzy i pracownicy konińskich placówek kulturalno-oświatowych, w tym szefowie Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Koninie oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie.

Nad ostatecznym kształtem książki poetyckiej pracowali gimnazjaliści i nauczycielka języka polskiego. Ilustrację zdobiącą okładkę wykonała Ada Bobrowska (III a), zdjęcia autorów – Marta Olczak (III s), natomiast całość zaprojektował Mateusz Markowski (Gimnazjum nr 3 w Koninie). Wstęp i komentarze do wierszy napisała Katarzyna Roszak-Markowska, nauczycielka języka polskiego, inicjatorka przedsięwzięcia. „Poezję na dwa głosy” wydrukował DAGRAF z Koła, a całe przedsięwzięcie sfinansowała Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tomiku, serdecznie dziękujemy. (krm)

Fot. Marta Olczak, kl. III s

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl