1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

15

05-2016

GMINNY TURNIEJ WIEDZY O NAŁOGACH
„Nie dla mnie promile i narkotyki”

Anna Olejnik z II b, Katarzyna Grabowska z III b i Bruno Bredow z I a, to laureaci XVIII Gminnego Turnieju Wiedzy o Nałogach „Nie dla mnie promile i narkotyki”.


Uczniowie wykonali plakat w grafice komputerowej, który doceniała komisja oceniająca w składzie: przewodniczący p. Dariusz Puchała- zastępca wójta Gminy Stare Miasto, p. Inga Kurkiewicz- specjalistka terapii uzależnień w Starym Mieście, p. Małgorzata Tłok - pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście i sierż. szt. Robert Jagodziński- dzielnicowy Komisariatu Policji w Starym Mieście.

- Plakat urzekł nas czytelnością przekazu. Zawierał bardzo ważną informację, gdzie młodzież może uzyskać pomoc i wsparcie. Na plakacie wykonawcy umieścili bezpłatny telefon zaufania dla młodzieży 116 111, który warto zapamiętać- powiedziała członkini komisji p. Inga Kurkiewicz uzasadniając wybór oceniających.

W turnieju uczestniczyło dziesięć szkół z terenu Gminy Stare Miasto. Wcześniej odbył się etap szkolny, który polegał na sprawdzeniu wiedzy uczestników na temat zagrożeń i konsekwencji wynikających z sięgania po środki psychoaktywne. Każda szkoła wyłoniła trzech laureatów etapu szkolnego, których zadaniem było zespołowe wykonanie plakatu w grafice komputerowej pod hasłem „Nie dla mnie promile i narkotyki”.

Organizacji XVIII Turnieju Wiedzy o Nałogach podjęła się p. Renata Ganowicz-Muszyńska, pedagog szkolna we współpracy z nauczycielkami Zespołu Szkół w Żychlinie p. Dorotą Mazurkiewicz Grzanką i p. Patrycją Szymczak wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Starym Mieście.

Gratulujemy naszym laureatom pomysłu i kreatywności. Ani, która jest twarzą plakatu odwagi! Dziękujemy charakteryzatorkom za pomoc. Plakat można zobaczyć w galerii oraz w zakładce "Osiągnięcia - twórczość uczniów". (rgm)

Zdjęcia: Marta Olczak (kl. III s)

12

05-2016

O włos od awansu
Katarzyna Grabowska zajęła 4. miejsce w II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie, organizowanego przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych z siedzibą w Poznaniu. Niewiele brakowało, a znalazłaby się w finale konkursu, który odbędzie się niedługo w Warszawie.

Do etapu okręgowego zaklasyfikowało się 60 gimnazjalistów z województw wielkopolskiego i lubuskiego, w tym trzy uczennice naszego gimnazjum: Katarzyna Grabowska, Anna Działak i Anna Pydyńska. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać kazus (problem prawny) oraz odpowiedzieć przed komisją i publicznością na wylosowane pytanie z zakresu wiedzy prawniczej. Wszystkie nasze dziewczyny wypadły bardzo dobrze, a o tym, kto dostał się do ścisłego finału, zadecydowały pojedyncze punkty.

Do etapu centralnego, zgodnie z regulaminem, mogły przejść trzy osoby. Po podsumowaniu obu części konkursu okazało się, że pięcioro uczestników uzyskało maksymalne noty, w tym Kasia Grabowska. Komisja zadecydowała o dogrywce. I od tego momentu najważniejsza okazała się odporność na stres... Poziom emocji na sali do przeprowadzania symulacji rozpraw sądowych w siedzibie OIRP w Poznaniu nie ustępował meczom piłkarskim, kiedy sędzia ogłasza rzuty karne.

I jak to w rzutach karnych bywa, o finalnym zwycięstwie decydują szczęście, umiejętności,a przede wszystkim zimna krew. I właśnie tego ostatniego zabrakło Kasi, aby dostać się do ostatniego etapu i zawalczyć o wysoką nagrodę pieniężną. Organizatorzy przewidzieli bowiem m.in. 2 000 zł za pierwsze miejsce!

Czwartą pozycję, ze sportowego punku widzenia, można potraktować jako pechową. Ale turnieju sprawdzającego tak wszechstronne kompetencje (od wiedzy prawniczej, poprzez umiejętność rozwiązywania kazusów, po zręczne formułowanie myśli i ich publiczne wyartykułowanie) nie można rozpatrywać w takich kategoriach. Gratulujemy Kasi i jej koleżankom wiedzy oraz udanych występów w roli prawniczek. Mam nadzieję, że w przyszłym roku znów weźmiemy udział w przygodzie z Temidą, tym bardziej że inicjatorzy przedsięwzięcia dbają o szeroką edukacją prawniczą młodzieży, organizując w dniu konkursu również inne działania mające na celu przybliżenie tej ważnej dziedziny życia społecznego, jakim jest prawo. I tak dzięki ich zabiegom zwiedziliśmy gmach Sądu Okręgowego w Poznaniu, czyli najnowocześniejszego budynku sądu w Polsce. Robi wrażenie!

Opiekunką młodych prawniczek jest Katarzyna Roszak-Markowska. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem p. Joanny Ślesińskiej, prokurator Prokuratury Rejonowej w Koninie, za konsultacje przed turniejem i dobrą energię. (krm)

11

05-2016

„Nie było żadnej nadziei …”
Dziś nasi uczniowie z klas 1a, 1b i 3s uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu, które przygotowała Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto, wykorzystując materiały Centrum Edukacyjnego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Gimnazjaliści obejrzeli film edukacyjny poświęcony powstaniu w getcie warszawskim, a po projekcji uczestniczyli w dyskusji poprowadzonej przez dyrektora biblioteki, p. Jacka Matusiaka.

Filmowi towarzyszyły materiały edukacyjne, które pomogły przygotować i przeprowadzić zajęcia na temat tego wydarzenia.

Nie zabrakło też symbolu powstania – żółtego żonkila, który ma wieloznaczną symbolikę.

Marek Edelman w czasie spotkania z łódzkimi licealistami, na pytanie o szanse tego powstania, odpowiedział: „Nie było żadnej nadziei na to, że się coś zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni...”. Słowa Marka Edelmana wykorzystano jako tytuł filmu, bo najlepiej określają one sytuację bojowników żydowskich walczących w warszawskim getcie wiosną 1943 r.

Warszawscy Żydzi nie walczyli w imię zakończenia okupacji niemieckiej, odzyskania niepodległości, a nawet wolności. Odwołując się do słów Marka Edelmana – była to walka o możliwość wyboru sposobu umierania. Potwierdzają to wspomnienia i relacje uczestników tamtych wydarzeń, którzy tam i wtedy przystępowali do walki z Niemcami z przekonaniem, że nie mogą wygrać. To właśnie czyni z powstania w getcie warszawskim wydarzenie o wyjątkowym charakterze, niemieszczącym się w polskiej tradycji walk narodowowyzwoleńczych.

Właśnie o tej wyjątkowości warto rozmawiać, warto zadawać o nią pytania i szukać na nie odpowiedzi. (LK za:POLIN)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl
Gmina Stare Miasto
lm.pl - portal regionalny
Powiat koniński

Słownik polsko-angielski
ORE - Lektury i zasoby
ORE - Języki obce – Dla uczniów
ORE - Dla uczniów
Centralna Komisja Egzaminacyjna
OKE Poznań
Kuratorium Oświaty Poznań
MEN
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna
Ośrodek Rozwoju Edukacji ORE
ORE - Dla rodziców
ORE - Przydatne linki – Dla rodziców