1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

14

12-2016

Gra z konwencją
Zabawa z wieszczem (z tym albo innym) nie zawsze kończy się dobrze. Podobnie jak zabawa z zapałkami… Ale – jak to mówią – bez ryzyka nie ma zazazy (czyt. zabawy). No to popłynęli chłopaki i dziewczyny z klasy IIa. Czym? „Dziadami” Adama Mickiewicza. Co z tego wyszło? Dokąd dotarli? Do satyry, do parodii, do groteski i do wielu innych zjawisk, „o których ani się śniło waszym filozofom”. A już wieszczowi to chyba najmniej…

Pamiętamy (albo i nie), że Mickiewicz sięga w II cz. „Dziadów” do ludowych wierzeń, w których świat żywych współistnieje ze światem umarłych. Odtwarza niejako tajemniczy pogański obrzęd – obchodzoną na terenach Litwy, Białorusi i wschodnich kresach Polski uroczystość Dziadów, zwaną „ucztą kozła”. Dziady odbywały się na cmentarzach, najczęściej w przeddzień Wszystkich Świętych. Miały formę biesiady z udziałem „rozmaitego jadła, trunków, owoców”, podczas której wywoływano dusze nieboszczyków. Próbowano w ten sposób „ulżyć niedoli” duchów, niemogących zaznać po śmierci spokoju.

Czy taka historia jest w stanie zainspirować wrażliwe dusze współczesnych nastolatków i wyzwolić drzemiące w nich pokłady kreacji? Nie wiem, czy opowieść z duchami w tle, czy raczej konwencja zastosowana przez wieszcza natchnęła ich twórczą myślą. Faktem jest, że wieszcz ożył na chwilę i przemówił ustami uczniów klasy IIa.

Jak na romantycznych indywidualistów przystało, gimnazjaliści zrobili to po swojemu, bawiąc się formą i wykorzystując różne rytuały rodem ze współczesnego świata. W dziełach drugoklasistów policjanci wywoływali przy drogach potencjalnych „mandatowiczów”, lekarze – pacjentów oddziału zakaźnego, a moderatorzy – zjawy komputerowe. Autorzy nie zrezygnowali z mistrza ceremonii ani z chóru, ani z upomnień; nawet rymów trudno im było się pozbyć… Dziwne? „Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom” – jak mawiał Mistrz. A po nim mogę tylko zaprosić do lektury dzieł tych twórców, którzy zdecydowali się udostępnić swoje artystyczne poczynania. Paweł Małas, Adam Niszczak, Jakub Roszak i Igor Szymoniak przeniosą was (tylko na chwilę!) do szpitala, a Kacper Wawrzyniak, Ania Gąsiorowska i Filip Olejniczak zatrzymają nieco dłużej niż zwykle przed komputerem. „Co to będzie, co to będzie?”… „Nie chcesz leków, pokoju?/Zostawże nas w spokoju!/A kysz, a kysz!” (krm)

DZIADY 2.0

POTWORY, czyli oddział zakaźny wierszem przedstawiony

07

12-2016

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
5 grudnia po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Przy tej okazji odbyła się dyskusja, „Dlaczego warto podejmować działalność wolontariacką?”.

Zaproszenie do rozmowy przyjął Pan Łukasz Tomaszewski wolontariusz Fundacji Podaj Dalej, absolwentki naszej szkoły Marta Kowalska, Sandra Nowicka i Julia Matusiak oraz wolontariusze działający w szkolnym kole wolontariatu Aleksandra Grala (III b), Natalia Osajda(IIIa), Agnieszka Szczepaniak (IIIa) i Kacper Wawrzyniak (IIa).

- Wolontariat to sens życia. Czas poświęcony innym pozwala mi na poznawanie nowych ludzi, wspieranie ich w różnych sytuacjach życiowych. Czerpię radość z tych kontaktów. Sam kiedyś otrzymałem pomoc, gdyż jestem osobą niepełnosprawną. Teraz mogę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem wspierając innych. Działanie na rzecz innych buduje moje człowieczeństwo. Pozwala mi, pomimo mojej niepełnosprawności być aktywnym członkiem społeczeństwa - mówił p. Łukasz Tomaszewski.

- Wolontariat otworzył przed nami nowe horyzonty - dodała Sandra Nowicka.

- Dzięki działalności wolontariackiej nabrałyśmy pewności siebie. W nowej szkole także angażujemy się w pomaganie innym. Wiemy jak to robić - dodała Marta Kowalska.

- Nie tylko pomagamy ludziom. Nasza ubiegłoroczna akcja wspierająca zwierzęta zachęciła nas do bycia wolontariuszami w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Koninie - dodała Julia Matusiak.

- Cenne jest to, że współpracujemy w grupie. Planujemy i rozdzielamy zadania, w których każdy może się spełnić. A kończy się to wspieraniem potrzebujących. Czas poświęcony na pracę w wolontariacie nie przeszkadza nam w nauce. Nauczyliśmy się planować i efektywnie gospodarować czasem - mówiła Ola Grala.

Koordynatorka szkolnego koła wolontariatu p. Renata Ganowicz-Muszyńska podziękowała wszystkim wolontariuszom za ich cenną pracę. Wyróżniła najbardziej zaangażowanych wolontariuszy Aleksandrę Gralę, Natalię Osajdę, Agnieszkę Szczepaniak, Błażeja Jakubowskiego i Kacpra Wawrzyniaka.

Odbyło się także spotkanie z „Żywą Książką”. Młodzież miała okazję porozmawiać z p. Łukaszem Tomaszewskim jak funkcjonuje osoba z dysfunkcją wzroku. Mieli szansę do-świadczyć, z jakimi barierami spotyka się osoba niedowidząca. Uczniowie zmierzyli się z własnymi stereotypami o osobach niepełnosprawnych. Zweryfikowali swoje opinie i poszerzyli wiedzę. (rgm)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl