1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

21

10-2016

Zaproszenie do udziału w konkursie „Matematyka w obiektywie”
Wszystkich uczniów pasjonujących się fotografią i matematyką zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”.

Celami konkursu są: łączenie świata kultury wizualnej z nauką, popularyzowanie i rozwijanie wiedzy oraz kultury matematycznej, przełamywanie barier przed matematyką.

Termin zgłaszania: 31.10.2016, godz. 23.59

Uczestnicy: Aby wziąć udział w konkursie, trzeba się zgłosić na
www.mwo.usz.edu.pl , podać swoje konto e-mailowe, poczekać na link aktywacyjny. Następnie należy wypełnić zgłoszenie. Zdjęcia (max 6 szt.) proszę wysyłać wraz z tytułami i opisami poprzez formularz elektroniczny.

Uwaga!

Przeczytajcie regulamin konkursu (znajduje się na ww. stronie internetowej)

Przy obróbce zdjęć konkursowych dopuszcza się zastosowanie korekty tonacji, kontrastu, konwersje do czerni-bieli, kadrowanie oraz drobny retusz.

Do "Matematyki w obiektywie" można zgłaszać wyłącznie te prace, które nie były nigdzie publikowane ani nie brały udziału w żadnym konkursie.

Nagrody dla laureatów: tablety, smartfony, gadżety o łącznej wartości ponad 15 tys. zł, nominacje do wystaw, kalendarza, książek, oryginalne dyplomy firmowane przez US, MEN, Rzecznika Praw Dziecka, MKiDN, listy gratulacyjne.

Nagroda dodatkowa – Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego – za zdjęcie z najciekawszym opisem matematycznym.

Konkurs w tym roku został wyróżniony honorowymi patronatami: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecin, JM Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezesa Fundacji XX. Czartoryskich.(wd)

21

10-2016

Lepiej wiedzieć
Ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi) to słynna paremia prawnicza wyrażająca jedną z podstawowych zasad prawa. W praktyce sentencja oznacza, że nie można uzasadniać swojego zachowania niezgodnego z daną normą tym, iż się nie wiedziało o jej istnieniu. W sądzie to nie przejdzie… Aby pomóc Wam w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych sytuacji od ubiegłego roku w szkole realizowana jest edukacja prawna. Niedawno kształciliśmy w tym zakresie klasy pierwsze.

Tegoroczny cykl zaczęliśmy od lekcji w klasach pierwszych. Pani prokurator Joanna Ślesińska, pracująca na co dzień w Rejonowej Prokuraturze w Koninie, najpierw poprowadziła zajęcia w oddziale sportowym, a po przerwie spotkała się z uczniami Ia. Zainteresowanych (tych nieco mniej też) zapoznała m.in. z zawodami prawniczymi. Przybliżyła zakres kompetencji i specyfikę pracy sędziego, prokuratora, radcy prawnego czy adwokata. Dzięki temu mniej zorientowani dowiedzieli się, że komornik, to też… prawnik.

Podczas zajęć pani prokurator omówiła również system prawny funkcjonujący w Polsce. Gimnazjaliści poznali źródła prawa, rodzaje sądów oraz zakres spraw przez nich rozpatrywanych.

Uczniów klasy I s najbardziej zainteresowała kwestia podatków. Trudno niektórym było się pogodzić z tym, że wszyscy muszą oddawać państwu część zarobionych przez siebie pieniędzy.

– Jestem za tym, aby takie zajęcia odbywały się w naszej szkole. Myślę, że są potrzebne, bo mogą nam pomóc w przyszłości – powiedział Wiktor Tabaczyński z klasy sportowej.

*

Dziękujemy pani Joannie Ślesińskiej, która już po raz kolejny poświęciła nam czas i podzieliła się swoją wiedzą. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia wizyta pani prokurator w szkole. Oczywiście, w celach edukacyjnych : ) (krm)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl
Gmina Stare Miasto
lm.pl - portal regionalny
Powiat koniński

Słownik polsko-angielski
ORE - Lektury i zasoby
ORE - Języki obce – Dla uczniów
ORE - Dla uczniów
Centralna Komisja Egzaminacyjna
OKE Poznań
Kuratorium Oświaty Poznań
MEN
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna
Ośrodek Rozwoju Edukacji ORE
ORE - Dla rodziców
ORE - Przydatne linki – Dla rodziców