1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

22

03-2018

Sukces Igora i Filipa na UJ
Filip Olejniczak i Igor Szymoniak, gimnazjaliści uczęszczający do Szkoły Podstawowej w Starym Mieście, zostali zwycięzcami ogólnopolskiego „Konkursu na komentarz”, organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Laureaci poza nagrodą otrzymali zastrzyk energii w postaci magicznego spaceru literackiego po Krakowie. Że padał deszcz? Kto zna „Bracką” Turnaua, wie, że gdy w tym mieście „z góry na dół kałuże przepływają po sznurze”, co najwyżej „przemęczony i senny zlew przecieka kuchenny”. Człowiek daje radę…

W sali konferencyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyły się tego dnia finały wszystkich konkursów, zorganizowanych przez Wydział Polonistyki UJ w ramach Miesiąca Języka Ojczystego. Na żywe potyczki z językiem zostało zaproszonych 42 finalistów, reprezentujących różne grupy wiekowe. Startowali w trzech kategoriach: na gadkę, na reklamę i na komentarz. Magicznym przeżyciem był 2. etap turnieju na gadkę, czyli na monolog w języku gwarowym. Audytorium miało szansę nie tylko posłuchać zabawnych opowieści w języku mieszkańców Małopolski, ale również przyjrzeć się ich oryginalnym strojom. Dodatkową ucztę ufundował wszystkim przewodniczący jury (wykładowca Katedry Historii Języka i Dialektologii na UJ), który, wręczając nagrody dla najlepszych ludowych gawędziarzy, śpiewał regionalne pieśni ludowe, dopasowane za każdym razem do wieku i płci laureata. Do spontanicznej akcji profesora włączyła się aktywnie połowa publiczności (górale), a druga połowa („niegórale”) słuchała z gęsią skórką obcych sobie dotąd ludzi, którzy bez problemu rozchodzili się czysto(!) na głosy. Majstersztyk! Błysk w oczach naszego gimnazjalisty Filipa Olejniczaka – również ucznia szkoły muzycznej w Koninie – mówił więcej niż można wyrazić słowami.

Jako ostatni został rozstrzygnięty konkurs na komentarz. Polegał on na nagraniu filmu z kilkuminutowym z tekstem o charakterze opiniotwórczym dotyczącym bieżącego wydarzenia sportowego, kulturalnego lub związanego ze światem mody. Spośród realizacji nadesłanych z całego kraju komisja wybrała trzy najlepsze i zaprosiła ich twórców na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, gdzie odbył się etap finałowy turnieju. Podczas prezentacji uczniowie mieli za zadanie przedstawić na żywo nagrany wcześniej materiał dziennikarski. Sporym utrudnieniem było to, że młodzi komentatorzy przemawiali do publiczności na tle swojego filmu z wyłączonym dźwiękiem, starając się zsynchronizować tekst wygłaszany z pamięci(!) z dynamicznym obrazem emitowanym na ekranie.

Jury oceniające wystąpienia brało ponadto pod uwagę sposób wygłoszenia opinii oraz oryginalność podejścia do tematu. Filip i Igor, podopieczni p. Katarzyny Roszak-Markowskiej, okazali się bezkonkurencyjni w komentowaniu na żywo i zdobyli nagrodę główną. Przewodniczący komisji, prof. Kazimierz Sikora (wykładowca na Wydziale Polonistyki UJ w Krakowie), wręczając nagrodę laureatom „Konkursu na komentarz”, wyraził słowa uznania dla rzemiosła telewizyjnego i oratorskiego gimnazjalistów ze Starego Miasta.

Po rozdaniu nagród i wysłuchaniu gratulacji (w tym od pięknie ubranych nastoletnich góralek : ) chłopaki wraz z innymi laureatami wyruszyli w miasto szlakiem pisarzy. Przekonali się, że nie bez powodu siedziba królów uzyskała w 2013 r. zaszczytny tytuł Miasta Literatury UNESCO(jako drugie nieanglojęzyczne miasto na świecie). Spacery literackie to cykl tematycznych przechadzek po Krakowie, realizowany przez operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Co miesiąc chętni wyruszają na odkrywanie śladów znanych i mniej znanych pisarek i pisarzy, epok i nurtów literackich. Laureaci konkursu mieli okazję zobaczyć miejsca, w których przebywali m.in. Miłosz, Lem, i Szymborska.

Zwieńczeniem inspirującej trasy była wizyta w Kamienicy Szołayskich, gdzie znajduje się kultowa „Szuflada Szymborskiej”. Kilka wyremontowanych pomieszczeń w zabytkowym budynku zostało przekazanych na urządzenie wystawy zbiorów poetki, w tym wyklejanek, bibelotów, książek i innych przedmiotów z jej mieszkania – ze słynną komodą oraz kanapą na czele. Innymi słowy: zwiedzający mieli niepowtarzalną okazję pogrzebać w szufladach noblistki, w których trzymała np. kolekcję zapalniczek. Mało tego, można było sobie usiąść na kanapie Szymborskiej, wykręcić numer w telefonie stacjonarnym i… usłyszeć w słuchawce głos autorki „Nic dwa razy”. Prawda: Nic dwa razy się nie zdarza…

***
Uczestnicy tej niezwykłej przygody dziękują odważnemu i wytrwałemu kierowcy, p. Mirosławowi Szymoniakowi, za bezpieczną podróż, o której pasażerowie mogliby napisać reportaż uczestniczący… Jednak najważniejsze i tak pozostałoby nienazwane... (krm)

Fot. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Fot. Katarzyna Roszak-Markowska

Link z niespodzianką : )
https://www.youtube.com/watch?v=vhuW6Pvwj4I

22

03-2018

EUROPEJSKI QUIZ FINANSOWY 2018
13 marca 2018r. w naszej szkole odbył się finał krajowy Europejskiego Quizu Finansowego organizowanego przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich i Europejską Federacją Bankową.

W konkursie reprezentowało nas 5 zespołów dwuosobowych z klas VII i II gimnazjum: Klaudia Osajda, Maksymilian Wadelski, Kacper Łukomski, Wiktor Tabaczyński, Jakub Gałecki, Andrzej Działak, Natalia Maślińska, Mikołaj Kurtas, Maria Gąsiorowska i Dominik Witkowski. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 15 pytań dotyczących zagadnień: budżet i oszczędzanie, pożyczanie, inwestowanie, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, zadania matematyczne, polski system finansowy, struktury europejskie. Nasi uczniowie nie tylko musieli poprawnie odpowiedzieć na pytania, ale zrobić to jeszcze w jak najkrótszym czasie. Co wcale nie było łatwe.

Rywalizacja była duża, bo w finale krajowym brały udział aż 572 zespoły. Najlepszy wynik w szkole uzyskał duet z klasy II s w składzie Wiktor Tabaczyński i Kacper Łukomski.

Tym razem nasi reprezentanci nie zdobyli nagrody głównej (wyjazd do Brukseli), ale może za rok się uda.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi w zmierzeniu się z tak trudnym tematem, jakim są finanse, a członkom koła filmowego: Igorowi Szymoniakowi oraz Jakubowi Banasikowi dziękujemy za uwiecznienie kamerą zmagań uczniów.

Słowa wdzięczności kierujemy też do Kacpra Wawrzyniaka (IIIa) za profesjonalną oprawę fotograficzną finansowego turnieju.(jbg)

Fot. Kacper Wawrzyniak

18

03-2018

FOLLOW THE MUSIC
IV Festiwal Piosenki Anglojęzycznej „Follow the music” odbył się 14 marca 2018r. w Domu Kultury „Oskard” w Koninie. Po raz kolejny „mała scena” konińskiego Oskardu przez około trzy godziny tętniła życiem dzięki młodym wykonawcom angielskich piosenek. Organizatorem festiwalu była Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema w Starym Mieście, a jego pomysłodawczyniami nauczycielki języka angielskiego p. Elżbieta Szabelska i p. Kinga Drzewiecka. Konkurs piosenki był adresowany do uczniów szkół podstawowych z gminy Stare Miasto oraz miasta Konina.

Celem przedsięwzięcia była popularyzacja języka angielskiego wśród młodzieży, promocja talentów uczniowskich (językowych i wokalnych), zwiększenie motywacji uczniów do nauki języków obcych, integracja uczniów z terenu gminy Stare Miasto i miasta Konina oraz promocja Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Starym Mieście w regionie.

W turnieju wokalnym wzięło udział 11 szkół z terenu gminy Stare Miasto i miasta Konina: SP 1, SP 3, SP 4,SP 9, SP 10, SP 11, SP 15 w Koninie oraz SP w Żychlinie, SP w Żdżarach, SP w Barczygłowie oraz SP w Starym Mieście. W tym roku młodzi wykonawcy przenieśli słuchaczy do lat 90 - tych. Młodzież sięgnęła m.in. po piosenki Tiny Turner, Celine Dion, Mariah Carey, Bjork czy zespołu Nirvana, podbijając serca publiczności nie tylko warsztatem wokalnym, ale również doskonałym poziomem znajomości języka angielskiego.

Nagrodą główną Festiwalu były dwie statuetki GRAND PRIX w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 4-6 oraz kl. 7 i klasy gimnazjalne , jednakże nie były to jedyne nagrody, które zostały przyznane tego wieczoru. Publiczność miała okazję wybrać swojego faworyta w drodze indywidualnego głosowania, które miało miejsce w trakcie przerwy, po prezentacji wszystkich utworów. Była to Nagroda Publiczności.

Zmagania artystyczne wokalistów oceniało profesjonalne Festiwalowe Jury z p. Krzysztofem Pydyńskim – Dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie na czele. Pozostali członkowie jury to: p. Beata Michalak - Górna – trener wokalny i właścicielka studia piosenki „My voice” w Starym Mieście oraz nauczyciele języka angielskiego p. Jolanta Głuchowska i p. Arleta Sztaba. Jury festiwalowe oceniało poprawność językową wykonywanych utworów, muzykalność uczestników oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Zwyciężczynią i zdobywczynią statuetki Grand Prix w kategorii klas 4 - 6 została Wiktoria Skowron, uczennica SP w Żychlinie, która niezwykłą interpretacją utworu "My heart will go on " z repertuaru Celine Dion ujęła serca członków jury. Nagrodę za 2. miejsce wyśpiewała Martyna Górecka z SP 4 w Koninie, która zaprezentowała oryginalną wersję piosenki Tiny Turner "Golden eye". Trzecia nagroda festiwalu trafiła do rąk Gabrieli Wszędybył. Uczennica z SP 3 w Koninie zaśpiewała kolejną tego wieczoru interpretację utworu "My heart will go on ". W kategorii klas 7 i klas gimnazjalnych statuetkę Grand Prix wywalczyła Emilia Andrzejewska, uczennica SP 1 w Koninie, która w sposób mistrzowski wykonała utwór z repertuaru Bjork– „It’s oh so quiet” Nagrodę za 2. miejsce wyśpiewała Wiktoria Krakowska z SP 15 w Koninie, która wykonała piosenkę Mariah Carey "Without you". Trzecia nagroda w tej kategorii wiekowej trafiła do rąk sióstr Marii i Gabrieli Chojnackich z SP nr 11 w Koninie, które zaśpiewały popularny utwór z lat 90’ „Uh la la la” z repertuaru Alxi. Publiczność zgromadzona na sali przyznała swoją nagrodę zespołowi wokalno – instrumentalnemu z SP w Starym Mieście. Wojciech Intrys (wokal, gitara), Bruno Bredow (gitara) i Bartosz Tybura (perkusja) zdobyli serca fanów utworem "Smells like teen spirit" z repertuaru zespołu Nirvana.

W trakcie przerwy na obrady jury publiczność miała okazję wysłuchać pięknych utworów z lat 90’ wykonanych przez wokalistów Zespołu Muzycznego „Gold Sax” – Bartosza Kałużnego i Karola Leśniewskiego. Sponsorami fesiwalu byli: firma Kramp (sponsor główny statuetek Grand Prix), firma Pro Arti, firma Konbag, Market „Adria”, Pensjonat nad Zalewem oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Starym Mieście.

IV Festiwal Piosenki Anglojęzycznej został uznany za jedno z najciekawszych wydarzeń artystycznych organizowanych przez naszą szkołę w roku szkolnym 2017/ 2018. Wydarzenie zostało zarejestrowane przez Telewizję Wielkopolską (tytuł reportażu
„Koncert z Tiną Turner i Bjork”).

Dziękujemy p. Wojciechowi Ziemskiemu za udostępnienie zdjęć.

Elżbieta Szabelska

Epicentrum Kultury - IV Festiwal Piosenki Anglojęzycznej w skrócie

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: spstaremiasto@stare-miasto.pl
www.spstaremiasto.pl