1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

24

11-2019

Od oszczędzania do inwestowania
Tegoroczne spotkania dotyczące praktycznej wiedzy finansowej i umiejętności wykorzystywania usług bankowych odbyły się 15 i 22 listopada 2019 r. w ramach realizowanej w szkole, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości, innowacji „W przyjaźni z finansami”.

W czasie interaktywnych lekcji „Twoje pieniądze” oraz „Od oszczędzania do inwestowania”, prowadzonych przez przedstawicielkę Banku Spółdzielczego w Koninie - p. Barbarę Masternak, uczniowie klas ósmych poznali różnicę między oszczędzaniem a inwestowaniem, zasady bezpiecznych płatności w Internecie i płatności mobilnych, zależność wysokości potencjalnego zysku i ryzyka z inwestycji oraz różnicę między lokatami i akcjami na giełdzie. Dzięki zajęciom, realizowanym w ramach programu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL, poznali podstawową zasadę bezpiecznego inwestowania (dywersyfikację) oraz bezpiecznego korzystania z konta osobistego i karty debetowej.

Wolontariuszka wprowadziła uczniów w świat codziennych finansów, tak aby na starcie w dorosłość potrafili wykorzystać usługi finansowe oraz zabezpieczyć swoje potrzeby na przyszłość. Podczas spotkania wyjaśniła: Jakie korzyści płyną z systematycznego oszczędzania? Czy i kiedy pożyczać pieniądze? Jak bezpiecznie zachowywać się w cyberprzestrzeni? Jak inwestować? Odpowiedziała na nurtujące uczniów pytania: Która oferta kredytu jest najlepsza? Co to jest „spirala zadłużenia” i jak w nią nie wpaść? Jak korzystać z produktów bankowych? Co zrobić, gdy zgubimy kartę płatniczą? Po czym rozpoznać finansowych oszustów? Jaką rolę pełni Komisja Nadzoru Finansowego?

Spotkanie z doświadczonym pracownikiem banku było okazją do kształtowania wśród młodzieży postawy przedsiębiorczości oraz do rozważenia przyszłej kariery zawodowej w bankowości. (wd)

22

11-2019

Święto Niepodległości
11 listopada to dla każdego Polaka wyjątkowy dzień - symbol wolności, miłości do Ojczyzny, walki, wiary i zwycięstwa. Uczniowie naszej szkoły także pamiętają o tej ważnej dacie w historii naszego kraju i pragną uroczyście obchodzić Święto Niepodległości.

Tegoroczne świętowanie miało miejsce 8 listopada 2019 r. Dzieci z klas I – III, będące członkami koła teatralnego i muzycznego, pod kierunkiem p. Lidii Soszyńskiej i p. Edyty Drewniak-Przybylskiej przygotowały piękną lekcję patriotyzmu w formie wywiadu. W rolę reportera wcielił się Kamil Ligocki, który z dużą dociekliwością dopytywał ,,przechodniów” (Kamil Ressel, Oliwia Kaczmarek, Magdalena Szymczak, Magdalena Martynowicz, Eliza Olejnik, Julia Masternak) o znaczenie słowa patriotyzm, symbole narodowe i inne kwestie dotyczące naszej tożsamości narodowej. Rola konferansjera przypadła Magdalenie Martynowicz, a babci Mai Ptak. Całość uatrakcyjniły wiersze, które zaprezentowali laureaci Gminnego Konkursu Recytatorskiego ,,Jednym słowem Ojczyzna” oraz piękne pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chórku.

Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali przedstawienia. Na twarzach widzów można było dostrzec zainteresowanie treścią przygotowanego montażu słowno-muzycznego. Ponadto dzięki takiej lekcji najmłodsze pokolenie miało okazję utrwalić sobie znaczenie słowa patriotyzm oraz wiedzę o symbolach narodowych.

Uwieńczeniem uroczystych obchodów było wzięcie udziału w Ogólnopolskiej Akcji Śpiewania Hymnu Narodowego. Uczniowie przygotowali biało-czerwone chorągiewki oraz kotyliony, a niektórzy z nich przebrali się w stroje w stylu dwudziestolecia wojennego. (ah)

19

11-2019

Młodzi medycy o ziołolecznictwie i ...
Kolejne spotkanie „młodych medyków” odbyło się 18 listopada 2019r. tradycyjnie w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Tym razem pierwsza część była mniej oficjalna, ponieważ dotyczyła organizacji i przebiegu projektu badawczego „Mali badacze”. Pani promotor – dr n. med. Kamila Stawczyk-Eder wprowadziła naszych badaczy w tajniki badań naukowych i przedstawiła cechy dobrego naukowca. Podczas spotkania wyjaśniła: jak zostać naukowcem, jak skonstruować projekt, jakie korzyści płyną dla uczniów z przeprowadzenia projektu badawczego? Przedstawiła kryteria oceny projektu i skład komisji konkursowej oceniającej przygotowany projekt.

W drugiej części spotkania nasi „młodzi medycy” wysłuchali wykładu „Ziołolecznictwo” zaprezentowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Plewiskach. Prelegenci opowiedzieli o patronie swojej szkoły – prof. Wacławie Strażewiczu, który zajmował się roślinami leczniczymi oraz o swojej miejscowości, w której nazwy ulic pochodzą od nazw ziół. Odpowiedzieli na nurtujące młodych naukowców pytania: Która roślina odstrasza komary, kleszcze i mole? Jak nazywa się najdroższa przyprawa na świecie? Którą z roślin możemy spotkać na polach Prowansji? Na zakończenie otrzymaliśmy zioła, które swoim zapachem zachwyciły…

Kolejny wykład „Jak w medycynie badamy mięśnie?” zaprezentował prof. dr hab. n. med. Juliusz Huber. Podczas wykładu, pan profesor przedstawił działanie układu mięśniowego i nerwowego oraz elektromiografu. Wyjaśnił na czym polegają badania diagnostyczne. Odpowiedział na nurtujące młodych medyków pytania: Czy człowiek i kot chodzą podobnie? Kto jest bardziej sprawny kiedy chodzi? Dlaczego gepard biega szybciej niż człowiek?

Podczas spotkania przekazaliśmy również, zebrane w ramach akcji „Opatrunek na ratunek”, dary w postaci bandaży, plastrów, rękawiczek jednorazowych itp. dla Fundacji Redemptoris Missio.

Na kolejnym spotkaniu, 16 grudnia 2019r., młodymi wykładowcami będą uczniowie naszej szkoły: Wiktor Puchalski (kl. 6D) oraz Rafał Puchalski (kl. 5C). (wd)

FOTOGALERIA UMP


Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28, 63 241 63 22
Gmina Stare Miasto
lm.pl - portal regionalny
Powiat koniński

Słownik polsko-angielski
ORE - Lektury i zasoby
ORE - Języki obce – Dla uczniów
ORE - Dla uczniów
Centralna Komisja Egzaminacyjna
OKE Poznań
Kuratorium Oświaty Poznań
MEN
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna
Ośrodek Rozwoju Edukacji ORE
ORE - Dla rodziców
ORE - Przydatne linki – Dla rodziców