1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

25

09-2018

Czym pachniała Kleopatra?
Ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu pachniała… kotem, Hunowie kojarzyli się przede wszystkim ze smrodem, a receptura mydła składającego się z wody, zasady i olejku cynamonowego została spisana na glinianej tabliczce około 2200 r. p.n.e. Wbrew pozorom to nie jest żadna aluzja do poziomu higieny niektórych współcześnie nam żyjących… tylko wybrane ciekawostki, które mogła poznać młodzież starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjaliści podczas spotkania z Wiktorem Niedzickim.

Wiktor Niedzicki ukończył Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie w ramach PAN zajmował się chemią kwantową. Jako dziennikarz radiowy i telewizyjny wiele lat poświęcił na upowszechnianie nauki. Zrealizował wiele programów popularnonaukowych, m.in. Laboratorium czy Machiny czasu. Wykładowca akademicki jest również członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce, stowarzyszającym wybitnych inżynierów i przedsiębiorców. Cel AIP to wspieranie rozwoju nowoczesnych technologii i przedsiębiorczości innowacyjnej, jak również promocja polskiej innowacyjności w kraju i za granicą.

Tematem wiodącym spotkania, zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Stare Miasto, była higiena. Prelegent rozpoczął swoje wystąpienie od pytań: Czy jesteśmy czyści? Czym jest czystość? Długo by można o tym rozprawiać, powiem tylko, że różnie z tą „czystością” na przestrzeni dziejów bywało. Zmieniała się – trochę jak moda. Starożytni Grecy i Rzymianie przywiązywali dużą wagę do spraw higieny, Arabowie budowali wspaniałe łaźnie, ale tacy Hunowie to już lubili pachnieć inaczej: „Ponoć ich pojawienie się poprzedzały strach i… chmura smrodu, bowiem nie myli się nigdy”. Pewnie jak tchórze odstraszali zapachem swych wrogów… Nic, nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć wszystkim jak najmniej „hunów” w otoczeniu, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych : ) (krm)

Zdjęcia – Monika Sułkowska

24

09-2018

Sprzątanie Świata - wrzesień 2018 r.
W tym roku Akcja Sprzątanie świata pod hasłem „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej!” Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie segregacji odpadów w gminach. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz oszczędność energii i wody, surowce naturalne nie są przecież nieograniczone, mamy ich coraz mniej i dlatego musimy wykorzystywać surowce wtórne! Bardzo ważne jest też, że polskie gminy już w tym roku muszą osiągnąć poziom 30% recyklingu, a w roku 2020, czyli już za niecałe dwa lata, nasz kraj musi osiągnąć poziom 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych. Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, czyli musimy zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę prawie trzykrotnie więcej! 25 września 2018r. ( wtorek, na godzinie z wychowawcą) będziemy uczestniczyć w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Tego dnia uczniowie wraz z wychowawcą będą porządkować ulice Starego Miasta pod hasłem „Akcja Segregacja” według następującego harmonogramu: • Klasy IV a, IV b, IV c – ul. Szkolna (do lasu)
• Klasy V a, V b, V c, V d – ul. Osiedle Lecha
• Klasy VI a, VI b – ul. Morwowa do Marketu „ Adria”
• Klasy VII a, VII b – teren przy kościele i okolice starego cmentarza
• Klasy VIII a, VIII b, VIII c – od szkoły do Urzędu Gminy przez ulicę Malinową oraz teren wokół remizy OSP
• Klasy III g a, III g s – ul. Rumińska do mostku.

22

09-2018

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY
Wszystkich uczniów pasjonujących się fotografią i matematyką zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”, który jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Studenckie Koło Naukowe Młodych Dydaktyków Matematyki przy Uniwersytecie Szczecińskim oraz Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Matematycznego i Instytut Matematyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Celem konkursu jest zainteresowanie jak największej grupy osób różnymi obliczami matematyki. Konkurs jest skierowany do osób, które potrafią spojrzeć na Królową Nauk oczyma wyobraźni i uwiecznić swoje myśli na fotografii.

Tematyka: matematyka w sztuce, zjawiskach przyrodniczych i fizycznych.

Termin zgłaszania: 15.11.2018 r.

Konkurs jest bezpłatny i powszechny.

Każdy Uczestnik może zgłosić do konkursu nie więcej niż 6 zdjęć.

Zgłoszenie do konkursu polega na rejestracji w systemie zgłoszeniowym, podaniu danych osobowych, złożeniu oświadczeń oraz przesłaniu plików fotograficznych wraz z tytułami i opisami matematycznymi za pomocą elektronicznego systemu zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej
http://mwo.usz.edu.pl/

Uwaga!

Przy obróbce zdjęć konkursowych dopuszcza się zastosowanie korekty tonacji, kontrastu, konwersje do czerni bieli, kadrowanie oraz drobny retusz.

W konkursie mogą brać udział wyłącznie tylko te prace konkursowe, które do dnia ogłoszenia wyników konkursu protokołem jury nie były nigdzie publikowane i udostępnianie w jakiejkolwiek formie i nie brały udziału w żadnym konkursie bez ograniczeń terytorialnych.

Regulamin konkursu

Matematyka w obiektywie-prezentacja 2018

Zdjęcia z poprzednich edycji konkursu

(wd)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl