1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

06

06-2018

Festyn Rodzinny
W piękną, słoneczną, majową środę 30 maja 2018 roku w naszej szkole zapanowała radosna atmosfera zabawy. Tego właśnie dnia odbył się kolejny już Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka oraz Szkolnego Dnia Sportu w tym roku pod hasłem "Zdrowo na sportowo". Bogaty program festynu oraz wspomnienie ubiegłorocznej imprezy sprawiły, że szkoła oraz boiska wypełniły się tłumem ludzi.

Festyn rozpoczął się o godz. 15.00 występami wokalno-instrumentalnymi uczniów naszej szkoły. Na dzieci, rodziców oraz zaproszonych gości czekało mnóstwo atrakcji m.in. pokaz ratownictwa medycznego prezentowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Starym Mieście oraz pokaz Zumby w wykonaniu instruktorek Calypso Fitness Konin. Niecodzienną darmową atrakcją były zamki dmuchane oraz żyroskop dwuosobowy. Ogromnym powodzeniem cieszyła się kurtyna wodna, która chłodziła nie tylko dzieci w ten upalny dzień. Rada Rodziców przygotowała niespodzianki w postaci Fotobudki, w której uczestnicy festynu licznie pozowali do zabawnych zdjęć oraz słodkich upominków dla uczniów wszystkich klas. Ucztą dla podniebienia były dostępne dla wszystkich bezpłatnie: domowe wypieki, kanapki, pasty, miód z pasieki oraz zdrowa żywność. Pragnienie można było ugasić owocowymi koktajlami, sokami, wodą z miętą i cytryną, kawą czy herbatą.
Podczas festynu uczestnicy mogli korzystać z porad dietetyka.

W ramach Szkolnego Dnia Sportu odbywały się konkurencje sportowe, bicie rekordów oraz gry i zabawy z rodzicami na sportowo, tory przeszkód a dla zwycięzców przygotowano medale. Nowością na tegorocznym festynie był mecz koszykówki nauczyciele vs rodzice. Mimo wygranej nauczycieli za wspaniałą zabawę i sportowe zachowanie puchar otrzymały obydwie drużyny.

Uśmiechom i zabawom nie było końca. Czas muzyką umilał DJ Mati.

Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji festynu. Dziękujemy mamom, babciom, ciociom, które przygotowały stoiska z napojami i żywnością oraz oczywiście wszystkim uczestnikom festynu.

Mamy nadzieję, że zobaczymy się na kolejnym festynie. Do zobaczenia

Organizatorzy:
Dyrekcja szkoły
Rada Rodziców
Zespół wychowawczo- profilaktyczny szkoły

03

06-2018

Kino w więziennym klimacie
Najlepsze te małe kina / w rozterce i w udręce, /z krzesłami wyściełanymi / pluszem czerwonym jak serce – tyle Mistrz Gałczyński o klimacie kameralnych sal kinowych. Trudno się z nim nie zgodzić. Jeszcze trudniej coś dodać – chyba że o konkretnym miejscu, czyli o staromiejskim Kinie za Rogiem, które mieliśmy okazję otwierać przed miłośnikami X muzy w towarzystwie współtwórców sztuki filmowej z Grażyną Szapołowską na czele.

– Witam w Zakładzie Kino za Rogiem, informuję, że wchodzi pani na własną odpowiedzialność. Istnieje tylko jeden sposób, aby opuścić to miejsce. Proszę, oto pani numer identyfikacyjny, bez niego żaden osadzony się stąd nie wydostanie – tymi „poetyckimi” słowy przywitał aktorkę policjant Łukasz Urbański, dowódca jednostki zabezpieczającej teren Zakładu.

Trochę trwało zanim odtwórczyni Telimeny zaakceptowała rolę osadzonej oraz przystała na zasady panujące w Zakładzie, jednak po krótkiej wymianie myśli przyjęła od policjantki Gabrysi Robak numer 007, zgadzając się na czasowe ograniczenie wolności. Podobny los, za sprawą członków koła filmowego ze Starego Miasta, spotkał jeszcze około 120 osób… Ośmioro kilkunastoletnich policjantów w krótkim czasie pozbawiło wolności wszystkich miłośników X muzy. Nie miało znaczenia, czy ktoś się nazywa Bożena Kaźmierczak (dyrektor przedszkola), Marian Dziędziel (aktor), Kinga Dębska (reżyserka filmowa), Ryszard Nawrocki (wójt) czy Marzena Wodzińska (Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego). Pani dyrektor została nawet zmuszona do oddania obiektu na potrzeby Zakładu Kina za Rogiem. Nie na długo, jednak nowoczesny budynek został na jakiś czas w całości przejęty przez służby… więzienne. Osadzeni na szczęście odbywali karę w doborowym towarzystwie, a czas starali się im wypełnić „Bracia w Bluesie”.

Bracia – z Krzysztofem Pydyńskim (na wolności dyrektorem Szkoły Muzycznej w Koninie, dyrygentem Orkiestry Staromiejskiej), Jerzym Kowalczykiem (na wolności prezesem Orkiestry Staromiejskiej, nauczycielem SP w Liścu Wielkim), Michałem Przybylskim (na wolności członkiem orkiestry, nauczycielem muzyki w SP w Golinie i Starym Mieście) – zaczęli ostro, bo od „Jailhouse Rock”, słynnego przeboju Elvisa Presleya spopularyzowanego przez The Blues Brothers. Po „Więziennym rocku” już nic nie działo się tak, jak sobie zawiadujący Zakładem Kino za Rogiem wcześniej wyobrażał… Osadzeni muzycy nie dali się wepchnąć w ramy scenariusza i pokazali na scenie prawdziwe oblicze sztuki – wolnej od wszelkich nacisków. Koniec był do przewidzenia: kilku artystów zostało wyprowadzonych z użyciem środków przymusu bezpośredniego.

Dodam, że Paweł Małas okazał się na tyle przekonujący w roli dyrektora, że wiele osób uwierzyło, iż gimnazjalista ze Starego Miasta jest… szefem Kina za Rogiem :) Gratulujemy życiowej kreacji, Pawle!

Po słynnym przeboju z ekspresyjnym wokalem Mateusza Markowskiego publiczność Zakładu zamieniła się na chwilę w widownię kinową, bo na ekranie pojawił się „Dług” – krótka fabuła zrealizowana w CKiS przez klasę filmową ze staromiejskiego gimnazjum. Ponieważ podobno etiuda skupiona na osiedlowym złodziejaszku, szukającym rozpaczliwie sposobu na zdobycie pieniędzy, nie dla wszystkich okazała się czytelna, a konwencja groteskowa produkcji – dostrzegalna, nadmieńmy, że nie był to krótki film o… wymuszaniu : )

Podobnie jak piosenka „Pride And Joy” (Stevie Ray Vaughan) w wykonaniu Mateusza. I żeby uniknąć innych ewentualnych nieporozumień, uczeń II LO zagrał ją na pięciu strunach nie dlatego, iż chciał być oryginalny, tylko dlatego, że energia utworu unicestwiła najwyższą z nich. Na 12 strunach (bo na dwóch gitarach) wykonali za to z Julką Janczak-Kuznowicz „Volcano” Damiena Rice’a, pokazując po raz kolejny, ile subtelnych dźwięków potrafią wspólnie wygenerować. Jak dodam, że wspomagał ich Krzysztof Pydyński na klarnecie, to łatwiej będzie zrozumieć, dlaczego niektórzy nadal pozostają w lekkim zamroczeniu… W kolejnym utworze na duet wokalistów („City of Stars”) Julce i Mateuszowi towarzyszyła na klawiszach Ania Pydyńska.

Nie wszyscy byli zadowoleni z występów, oj, nie wszyscy… Młodego dyrektora Zakładu Kina za Rogiem tak poniosła niesubordynacja artystów, że w końcu wezwał policję i dwoje z nich zostało wyprowadzonych w kajdankach. Reszta na szczęście uciekła przed stróżami prawa. Policjanci pewnie tylko wykonywali rozkazy, bo po wystąpieniach dyrektora biblioteki staromiejskiej, wójta gminy Stare Miasto, dyrektora sieci Kino za Rogiem i reżyserki „Planu B” ze sceny znów wybrzmiała muzyka. Tym razem były to utwory ze ścieżki filmowej kultowego „Vabank” (w wykonaniu duetu klarnecistów: Krzysztofa Pydyńskiego i Jerzego Kowalczyka) oraz „Amelii” (w interpretacji Ani Pydyńskiej - szlifującej na co dzień talent pianistyczny w konińskiej szkole muzycznej, a pozostałe - w II LO w Koninie).

Pierwsza tura osadzonych w Zakładzie zwiedzała wówczas Kino za Rogiem. To była ich przepustka do wolności. Przez sztukę. To ona tego dnia wyzwalała. Czy tylko tego dnia? Czy tylko tych ludzi? Stawianie sobie tego typu pytań powinno należeć do gatunku spraw „koniecznych do załatwienia”. Ale to już temat na zupełnie inny tekst…

Tymczasem reżyserka widowiska „Osadzeni w Kinie za Rogiem” pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jego realizacji: Orkiestrze Staromiejskiej, uczniom II LO w Koninie, młodym artystom ze szkoły muzycznej oraz członkom koła filmowego ze szkoły w Starym Mieście. Dziękuję również za wsparcie pracownikom biblioteki staromiejskiej oraz pani dyrektor przedszkola za życzliwość i ufność, iż budynek pozostanie (mimo wszystko) w stanie niepogorszonym… : ) Tradycyjnie wyrazy uznania dla Wojtka Ziemskiego za oko, refleks i wyczucie godne najlepszych fotografów. (krm)

Fot. Wojciech Ziemski
http://bibliotekastaremiasto.pl/aktualnosci/otwarcie-kina-za-rogiem-w-starym-miescie-relacja.html
https://www.przegladkoninski.pl/PL-H5/3/7528/to-miejsce-ma-sluzyc-integracji-dzis-otwarto-51-kino-za-rogiem.html
http://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2018/1/nowe-kino-w-starym-miescie.html
https://www.instagram.com/p/BiolLiMH1Vk/?hl=undefined

22

05-2018

POLSKO-CZESKA WYMIANA MŁODZIEŻY 2018
od 15 do 18 maja 2018r. Szkoła Podstawowa w Starym Mieście gościła uczniów partnerskiej szkoły Základní Škola a Mateřská Škola Petrovice u Karviné. W wymianie udział wzięło 50 uczniów (25 z Polski i 25 z Czech) w wieku 14-15 lat. Celami wymiany było nawiązanie współpracy z naszymi południowymi sąsiadami oraz rozwijanie kompetencji językowych uczniów poprzez wspólną zabawę.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy w samo południe we wtorek witając przybyłych gości. Następnie udaliśmy się do miejsca zakwaterowania (Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „WITYNG” w Mikorzynie) gdzie już oficjalnie mogliśmy powitać i przedstawić harmonogram projektu. Wtorkowy wieczór upłynął na zabawach poznawczych i integrujących młodzież, która przełamywała bariery językowe, jak i kulturowe próbując zacieśniać przyjaźnie naszych nacji. Tego samego dnia gościliśmy również przedstawiciela i zarazem założyciela Efektywnej Szkoły - Pana Łukasza Osajdę, który przy pomocy pedagogiki cyrku rozwijał umiejętności żonglowania wśród uczestników wymiany. Po wspólnej zabawie, uczniowie tworzyli herby, które przedstawiały więzi polsko-czeskie.

Kolejnego dnia prezentowaliśmy młodzieży czeskiej naszą szkołę, która okazała się być dużym elementem zaciekawienia… Kolorowe sale, nowoczesny budynek i własne „Kino za rogiem” wywołały zaskoczenie wśród zwiedzających. Podczas szkolnej wizyty o atrakcje dla zwiedzających zadbali uczniowie klasy III A gimnazjum wraz z Panem Marcinem Kieliszakiem, którzy przygotowali rozgrywki sportowe wprowadzając elementy zdrowej rywalizacji. Po dość intensywnym wysiłku fizycznym, uczestnicy z równie dużym zaangażowaniem wzięli udział w grze terenowej, w której wspólnymi siłami rozwiązywali zadania dotyczące kultury obu krajów. W tym samym dniu odwiedziliśmy również Muzeum Okręgowe w Gosławicach, gdzie zwiedziliśmy zabytki naszego regionu oraz mogliśmy zapoznać się z historią ziemi konińskiej.

Z uwagi na fakt, iż Polska obchodzi 100-letnią rocznicę odzyskania niepodległości, postanowiliśmy zapoznać młodzież czeską z historycznymi wydarzeniami Polski poprzez pokaz prezentacji multimedialnej. Z powagą i pełnym skupieniem wysłuchali i zobaczyli, jak wyglądała historia Polski i co się z nią działo gdy na 123 lata zniknęła z mapy Europy.

I jakby atrakcji w tym dniu było mało, równie aktywnie uczestnicy wymiany zmierzyli się z nauką pokazu tanecznego. Układ choreograficzny pokazu przygotował uczeń Szkoły Podstawowej w Starym Mieście Łukasz Nowicki – uczeń klasy III A gimnazjum. Idea pokazu opierała się o układ tańca flash mob, angażując przy tym wszystkich uczestników wymiany. Drugą część atrakcji tanecznych kontynuowała Natalia Tomaszewska – instruktorka fitness, która poprowadziła zajęcia zumby.

W czwartek wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do Torunia. Na samym początku historia o królu Popielu, czyli słynna Mysia Wieża w Kruszwicy, następnie malowniczy Toruń z krzywą wieżą, Starym Rynkiem i Ratuszem Staromiejskim. W Muzeum Piernika podczas warsztatów uczestnicy mogli zgłębić tajemnicę polskiej receptury wypieku pierników. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Inowrocław udając się na spacer do Parku Solankowego.

Po całodziennej podróży nadszedł czas uroczystego podsumowania i zaprezentowania wypracowanych efektów. Przy smakowitym jedzeniu w gronie zaproszonych gości mogliśmy podzielić się atmosferą wspólnoty, jak towarzyszyła nam podczas wymiany. Podczas uroczystości podsumowania gościliśmy: Przedstawicieli Urzędu Gminy Stare Miasto, Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Starym Mieście, Przedstawicieli Rady Rodziców SP w Starym Mieście, Nauczycieli oraz Pracowników Administracji SP w Starym Mieście a w szczególności rodziców uczestników wymiany. W trakcie spotkania podczas części oficjalnej szczególne słowa podziękowania zostały skierowanie w stronę finansującego projekt, czyli Urzędowi Gminy Stare Miasto, który z dbałością angażuje się w edukację młodzieży.

W trakcie spotkania podsumowującego w części artystycznej odbył się pokazowy koncert muzyczny gwiazd wieczoru: Bartosza Tybury i Bruna Bredowa – uczniów Szkoły Podstawowej w Starym Mieście. Zwieńczeniem tego wieczoru była prezentacja pokazu tanecznego oraz wspólne zaśpiewanie kultowego utworu muzycznego zespołu Queen „We are the Champions” oraz wspólna dyskoteka.

Ostatniego dnia odwiedziliśmy Sanktuarium w Licheniu. Wspięliśmy się na wieże widokową, gdzie przemierzyliśmy aż 1500 stopni, by móc podziwiać otaczający nas krajobraz z góry. Ponadto odwiedziliśmy bazylikę oraz weszliśmy na szczyt Golgoty.

Po wspólnym spacerze nadszedł czas smutnego rozstania. Uczniowie z żalem i łezką w oku pożegnali swoich wspaniałych przyjaciół z Czech. Myślę, że dla uczniów z Polski i uczniów z Czech była to niesamowita przygoda, która na długo pozostanie w pamięci… (kd)

Koordynatorkami i opiekunkami I POLSKO-CZESKIEJ WYMIANY MŁODZIEŻY 2018 były: Kinga Drzewiecka, Karolina Silna, Justyna Hyża, Dagmar Prusová, Renáta Krátká, Radomíra Zwettlerová.