1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

02

10-2018

EUROPEJSKI QUIZ FINANSOWY 2018/2019
Zachęcamy uczniów klas VII i VIII do udziału w EUROPEJSKIM QUIZIE FINANSOWYM organizowanym przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości i Związek Banków Polskich, a realizatorem projektu są Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL.

Cele konkursu:

•wzbogacenie programu nauczania w zakresie praktycznej edukacji finansowej,
•upowszechnianie wiedzy na temat finansów oraz systemu bankowego w Polsce i Europie,
•poznanie i utrwalanie zasad dotyczących bezpiecznego zachowania w cyberprzestrzeni,
•kształtowanie postawy przedsiębiorczości wśród młodzieży.

Konkurs składa się z trzech etapów:

Etap szkolny – 1.10.2018 r. - 31.12.2018 r. - wyłonienie dwuosobowych drużyn. Będą one reprezentowały swoje klasy i szkoły podczas kolejnych etapów gry. Eliminacje w klasach/szkołach odbędą się za pomocą testu on-line z wykorzystaniem aplikacji Kahoot. W rywalizacji liczy się nie tylko poprawność odpowiedzi, ale także czas jej udzielenia.

Etap krajowy – luty/marzec 2019 r. - test on-line na platformie Kahoot składający się z 15 pytać jednokrotnego wyboru, do którego przystępują Zespoły Finalistów z poszczególnych klas (zespół ma czas na wewnętrzne konsultacje przed udzieleniem odpowiedzi). O zwycięstwie decyduje poprawność odpowiedzi oraz szybkość udzielania poprawnych odpowiedzi.

Finał europejski – 7 maj 2019 r. W finale europejskim startują zwycięskie zespoły finałów krajowych organizowanych w Europie. Każdy zespół będzie odpowiadał na pytania na platformie Kahoot. Zestaw składa się pytań w ojczystym języku finalisty. Do każdego pytania są możliwe 4 odpowiedzi, spośród których tylko jedna jest prawidłowa. Zespół może udzielić odpowiedzi tylko raz. O zwycięstwie decyduje poprawność i czas udzielonej odwiedzi. W danym zespole uczniowie mogą się konsultować przy udzielaniu odpowiedzi.

Materiał konkursowy jest tematycznie zgodny z podstawą programową przedmiotu wiedza o społeczeństwie, poszerzając jej treści w zakresie problematyki zarządzania finansami i wiedzy o strukturach systemu finansowego w Polsce i w Europie.

Nagrody: dla najlepszych zespołów w klasyfikacji generalnej (trzy pierwsze miejsca) oraz najlepszych zespołów w województwie (zgodnie z rankingiem wyników) przewidziano nagrody rzeczowe. Zwycięzcy finału krajowego zyskują prawo reprezentowania Polski podczas zmagań europejskich.

Regulamin EQF 2018

Materiały edukacyjne w tym dostęp do filmów edukacyjnych

Przykładowy zestaw pytań oraz instrukcja gry w EQF na platformie Kahoot

Zgłoszenia należy kierować do 20 listopada do p. Justyny Bąk-Górskiej

(wd)

29

09-2018

Noc Naukowców 2018
Co to jest bramka kwantowa Hadamara? Dlaczego na powierzchni bańki mydlanej widzimy tęczę? Jak działa układ lewitacji magnetycznej, wyrzutnia elektromagnetyczna czy generator Peltiera? Jak wygląda budowa molekularna materii?

Na te i wiele innych pytań uczniowie klas ósmych i gimnazjalnych uzyskali odpowiedź podczas jedynej w całej Europie Nocy Naukowców. Impreza popularno-naukowa, która odbyła się 28 września 2018 roku pod hasłem: Researchers’ Night, była okazją do spotkania, poznania się i wspólnych działań naukowców i uczniów.

W tym roku uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez pracowników naukowych i studentów Politechniki Poznańskiej. W atmosferze zabawy mogliśmy przekonać się, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Zobaczyliśmy naukowców w nietypowych sytuacjach, a uczniów w roli naukowców.

Podczas wycieczek do laboratoriów badawczych, zazwyczaj niedostępnych dla publiczności, interaktywnych pokazów, uczestnicząc w eksperymentach, warsztatach i zabawach edukacyjnych, znaleźliśmy odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań.

Na pokazie „Fizyka Money Show” w Centrum Wykładowym w Auli Magna, w czasie ciekawych eksperymentów wykonanych za pomocą monet i banknotów, dowiedzieliśmy się, co potrafi „spadająca waluta” oraz jak efektownie „obracać pieniądzem”?

Czy można być malarzem, nie mając pędzla, sztalugi, płótna ani farb? Uczestnicy warsztatów„Namaluj to … światłem”, pod okiem studentów z Koła Naukowego EduArt, własnoręcznie przekonali się, że aby zostać artystą, można przedmioty te zastąpić aparatem fotograficznym i latarką. Najważniejszym elementem powstałych obrazów niezmiennie pozostała jednak niezmierzona wyobraźnia ich twórców.

W czasie warsztatów „Małego Inżyniera” z robotyki mieliśmy okazję do zbudowania, zaprogramowania oraz wprawienia w ruch robotów wykorzystując zaawansowane zestawy Lego Mindstorms. Przenieśliśmy się do "krainy zimna" podczas pokazów z bardzo zimną substancją - suchym lodem o temperaturze wynoszącej prawie – 80°C. Z ciekawością zobaczyliśmy fenomenalną mgłę, samopompujące się bańki mydlane, smocze drinki, bańkowy śnieg i wiele innych doświadczeń!

Wykład „Jak zbudować, uruchomić i oprogramować komputer kwantowy?” przybliżył zasadę działania oraz podstawy programowania komputera kwantowego.

Na Wydziale Elektrycznym podczas pokazów termowizyjnych pt. „Zmierzyć niemierzalne, zobaczyć niewidzialne”, zobaczyliśmy, co dzieje się za kurtyną oraz uczestniczyliśmy w zabawach z promieniowaniem optycznym, a w „Laboratorium zimna”, podczas mrożących krew w żyłach doświadczeń, zobaczyliśmy, jak w kilka sekund można zamrozić wodę oraz jak wygląda -1960C?

W Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii przenieśliśmy się w magiczny świat elektroniki i mechatroniki podczas pokazu działania układu lewitacji magnetycznej, wyrzutni elektromagnetycznej i generatora Peltiera. Poznaliśmy nowe materiały magnetomechaniczne i doświadczyliśmy ich magicznej mocy.

Na Wydziale Technologii Chemicznej uczestniczyliśmy w warsztatach „Chemia dla mistrzów”. Tutaj w profesjonalnym laboratorium mieliśmy możliwość pracy z mikroskopem optycznym, wyizolowaliśmy związki zapachowe z produktów naturalnych, oznaczyliśmy związki organiczne w produktach spożywczych oraz wykonaliśmy efektowne reakcje z zakresu chemii organicznej.

Uczestnicy warsztatów „Modelowanie molekularne – zastosowanie komputera w chemii” zbudowali modele cząsteczek oraz badali ich kształty i oddziaływania.

O północy, gdy już przekonaliśmy się, jak działa świat, jak ciekawa może być nauka i dowiedzieliśmy się, czym naprawdę zajmują się naukowcy i jak wpływa to na nasze codzienne życie, pełni wrażeń wróciliśmy do domu. :) (wd)

Film z Nocy Naukowców 2018


Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: spstaremiasto@stare-miasto.pl
www.spstaremiasto.pl