1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

23

10-2017

Piotruś i/czy Wilk?
Jeśli do tej pory ktoś myślał, że filmy animowane to rodzaj twórczości adresowany specjalnie dla dzieci, to z pewnością po ostatnim pokazie w „Oskardzie” skorygował swój pogląd. Przynajmniej połowa animacji przeznaczona jest dla starszego widza. Szczęśliwie się złożyło, iż niektóre z nich miała okazję obejrzeć grupa nastolatków z koła filmowego.

„Piotruś i Wilk” (reż. S. Templeton), „Miasto płynie” (reż. B. Bruszewska) oraz „Świteź” (reż. K. Polak) są świetnymi dowodami na to, jak ważne i trudne tematy podejmują twórcy animacji. Wspomniane tytuły pokazują też bogactwo środków wyrazu, będących do dyspozycji artystów zajmujących się tą dziedziną twórczości. Dobrze się stało, że młodzi odbiorcy mieli szansę przyjrzeć się elementom planu i dotknąć niektórych cennych eksponatów pochodzących z Muzeum Animacji Se-ma-for. Trudno bowiem w pełni docenić animacje, jeśli się nie ma podstawowej wiedzy na temat okoliczności ich powstawania. Gdy posłucha się opowieści lalkarza, któremu praca nad samą konstrukcją stopy lalki zajmuje cały dzień, zdecydowanie inaczej ogląda się te – przecież najczęściej niezbyt długie – produkcje…

„Piotruś i Wilk” trwa zaledwie 32 minuty. Animacja powstała w studiu filmowym Se-ma-for w Łodzi. Zdjęcia były realizowane 5 miesięcy, a przy dekoracji, przez niemal pół roku, pracowało stu plastyków i scenografów. Po opowieści lalkarza nie dziwi nic… Natomiast po obejrzeniu obrazu informacja, iż w 2008 roku otrzymał Oscara, wydaje się po prostu czymś naturalnym.

Można odnieść wrażenie, że w adaptacji bajki symfonicznej Prokofiewa Suzie Templeton – scenarzystka i reżyserka filmu – postanowiła nie owijać w bawełnę i powiedzieć jasno, że mroczne siły i okrucieństwo nie są czymś abstrakcyjnym i nie pochodzą zza jakichś gór i rzek. One mogą również drzemać w nas samych. W ten sposób chce chyba pokazać, że za kształt świata odpowiada każdy z osobna. Nie jacyś dalecy ONI czy bliżej nieokreślone COŚ. Jeśli chcemy żyć w przyjaznym otoczeniu, w którym nie rządzi prawo dżungli, sami nie powinniśmy ulegać pokusie odwetu. Czy to jest trudne? Pewnie że nie, zwłaszcza dla osób pokojowo nastawionych do innych. A teraz mały teścik: Co byś zrobił/zrobiła w sytuacji, gdyby ktoś zabił twojego najlepszego przyjaciela, a ty miałbyś/miałabyś wpływ na dalszy los oprawcy? Czy zwyciężyłaby w tobie idea sprawiedliwości, często mylona z ideą zemsty, czy stać by cię było na współczucie dla kata i wybaczenie?

Przejdźmy wreszcie do historii pochodzącej z nagrodzonej Oscarem animacji. Piotruś mieszka z Dziadkiem w chatce na skraju lasu. Chłopiec jest samotny, gdyż Dziadek, chcąc chronić wnuka przed groźnym światem, izoluje go. Piotruś ma jedynie Kaczuszkę i Ptaka o zranionym skrzydle. Pewnego razu na oczach bezradnego chłopca Wilk zjada przyjaciółkę. Dziecko targane złością i rozpaczą pragnie uwięzić bezwzględnego drapieżnika. W końcu udaje mu się schwytać zwierzę i postanawiają wspólnie z Dziadkiem sprzedać je właścicielowi cyrku. Kiedy Piotruś widzi, że Dziadek chce jednak dobić targu z rzeźnikiem – nie dogadał się bowiem z cyrkowcem – decyduje się uwolnić Wilka. Otwiera klatkę, a zwierzę czmycha do lasu.

Czy nadal ktoś myśli o sobie, że nie ma wpływu na to, w jakim świecie żyjemy? Bo w tym kontekście odpowiedź na pytanie, czy jeszcze ktoś uważa, że filmy animowane to produkcje dla dzieci, wydaje się mało istotna.

Pokaz filmów, połączony ze spotkaniem z twórcami animacji, odbył się w ramach projektu „Nasza bajka – młodzi animatorzy w akcji”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(krm)

17

10-2017

Matematyka w rytmie muzyki i nie tylko …
W jaki sposób obliczanie największego wspólnego dzielnika dwóch ustalonych liczb naturalnych związane jest rytmem występującym w wielu kompozycjach ludowych? Czy szachy mogą być grą nieskończoną?

Na te pytania, uczniowie klasy VII A oraz klas gimnazjalnych, uzyskali wyczerpujące odpowiedzi 17 października 2017 roku w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I. Paderewskiego w Poznaniu w czasie wykładu popularnonaukowego ,,Matematyka w rytmie muzyki”, który był elementem cyklu „Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce” realizowanego w ramach projektu „Potęga matematyki”, a jego celem było ukazanie związków i podobieństw pomiędzy tymi odległymi − na pozór − dziedzinami.

Spotkanie z matematyką i muzyką, które było efektem współpracy Poznańskiej Fundacji Matematycznej, Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Poznaniu, pracownicy naukowi obu uczelni (prof. UAM dr hab. Maciej Kandulski (UAM), dr hab. Monika Kędziora (AM), dr hab. Piotr Niewiedział (AM), dr Maciej Grześkowiak (UAM), mgr Piotr Sołkowicz (AM)) poświęcili pewnym szczególnym ciągom liczb naturalnych, które można odnaleźć w rytmie wielu dzieł stworzonych przez współczesnych kompozytorów.

Nagranie z wykładu:
Matematyka w rytmie muzyki

Tego samego dnia młodzież naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w wykładzie dr Bartłomiej Bzdęgi „Nieprawdopodobne prawdopodobieństwo” z cyklu „Po indeks z Pitagorasem” realizowanym na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu również w ramach projektu „Potęga matematyki”. W czasie interesującego wykładu z wykorzystaniem przykładów zaczerpniętych z życia codziennego oraz współczesnych teleturniejów, uczniowie poznali model matematyczny zdarzenia losowego, który pozwolił im zrozumieć rachunek prawdopodobieństwa.

Nagranie z wykładu: Nieprawdopodobne prawdopodobieństwo

W tym dniu zadawania pytań, uczniowie poznali również odpowiedź na pytanie: Jak działała maszyna szyfrująca Enigma, której twórcą był niemiecki inżynier Arthur Scherbius, a pogromcą polski matematyk i kryptolog - Marian Rajewski?

W czasie zwiedzania interaktywnej wystawy „Pogromcy Enigmy”, mieszczącej się w „szyfrokontenerze” stojącym przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu, poświęconej tym, którzy podjęli skuteczną próbę ataku na szyfr – jak wówczas uważano – niemożliwy do złamania, uczniowie poznali działanie maszyny gwarantującej szybkość, bezbłędność i bezpieczeństwo procesu szyfrowania depesz. Przeszli również krótki kurs szyfrowania prowadzony przez pracowników naukowych Collegium Historicum, a następnie młodzi adepci kryptologii wcielili się w szyfrantów i łamaczy szyfrów w czasie gry w terenie „Łamacze szyfrów”. (wd)

05

10-2017

Ożywili plastelinę
Wrażenie ruchu można stwarzać na wiele sposobów. I to była dobra wiadomość. Zła jest taka, że jakąkolwiek techniką byśmy nie pracowali, trzeba się trochę nagimnastykować, żeby powstał obraz animowany. Uczestnicy zajęć koła filmowego mieli okazję ożywić swoje artystyczne wizje za pomocą… plasteliny podczas warsztatów, które odbyły się niedawno w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Zajęcia prowadziła Monika Kuczyniecka, autorka filmów animowanych i teledysków z plasteliny, nagradzanych na wielu festiwalach w całym kraju. Twórczyni słynnego obrazu „Tramwaj” była też nominowana w 2011 r. do nagrody Fryderyka za oprawę graficzną płyty „POP” (Czesław Śpiewa).

Dwa dni ciężkiej pracy pod okiem jednej z najciekawszych artystek młodego pokolenia okazały się niezłą przygodą, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy miały do czynienia z tworzeniem filmu.

- Dzięki warsztatom poczuliśmy, jak to jest być twórcą, reżyserem, a nawet aktorem. Każdy z nas miał określoną misję do wykonania. Nie było lekko – opowiada Wiktoria Owsińska (kl. II s).

Młodzi twórcy pracowali nad swoją produkcją 12 godzin. Punktem orientacyjnym był znany motyw filmowy – melonik i laseczka – kojarzący się z erą starego kina, zwłaszcza z Charliem Chaplinem. Na szczęście filmowcy dosyć swobodnie się z nim obeszli…

- Pracy mieliśmy naprawdę dużo, a czas mijał bardzo szybko. Co ważne, świetnie się dogadywaliśmy ze sobą – mówi kolejna z uczestniczek zajęć, Ewelina Jankowska (kl. II s). – Najlepiej bawiliśmy się, lepiąc z plasteliny postaci i miejsca akcji – dodaje Wiktoria.

Warsztaty z animacji poklatkowej „W starym kinie, czyli melonik i laseczka” odbyły się w ramach projektu „Nasza bajka – młodzi animatorzy w akcji”. Program został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efekty działań artystycznych 14-osobowego teamu, złożonego z gimnazjalistów z kl. III a i II s, obejrzymy w grudniu na dużym ekranie w kinie „Oskard”. Spokojnie, myślimy też o pokazie popremierowym : ) na terenie szkoły. (krm)

03

10-2017

Spotkanie z alpakami
29 września 2017 roku klasa 4 D udała się na wycieczkę do ALPAKARNI P&M w miejscowości Szyszyńskie Holendry koło Ślesina, aby tam spotkać się z niezwykle wyjątkowymi zwierzakami, jakimi są Alpaki.

Mimo wszelkiej ciekawości i obaw dzieci, zwierzęta okazały się bardzo przyjazne. Dzięki uprzejmości gospodarzy, dzieci mogły głaskać i przytulać każdą z alpak, a co najważniejsze karmić je ich ulubionymi przysmakami. Ich łagodny, ale nieco płochliwy a zarazem ciekawski wzrok potrafi działać „cuda”! Spokojny temperament alpak i aura jaką wytwarzają wokół siebie sprawiła, że dzieci nie chciały zaprzestać zabaw i obcowania ze zwierzętami.

Podczas zwiedzania ośrodka dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji. Te „żywe maskotki”są krewnymi wielbłąda pochodzącymi z Ameryki Południowej. Występują dwie odmiany hodowlane tych zwierząt: Huacaya – odznaczająca się puszystymi, kędzierzawymi włosami oraz Suri – dla której typowe są długie i jedwabiste loki. Osiągają około 80 cm wysokości, ważą od 50 do 80 kg i żyją około 20-25 lat. Ciekawostka – Czy wiedzieliście, że alpaki mogą być ubarwione na 22 różne kolory? Te miłe zwierzęta tak bardzo zauroczyły naszych uczniów, że niejeden już zaczął marzyć o sprowadzeniu takiego zwierzątka do swojego domu. Największą popularnością i uznaniem cieszył się Alpak o imieniu Chip – przewodnik stada, który zdobył serca wszystkich dzieci. Bardzo czujny i troskliwy, a zarazem bezpośredni i ufny w kontaktach z ludźmi. Inną ciekawą alpaką był Otis o jasnoszarym ubarwieniu i spokojnym uosobieniu, ale także z tłumu wyróżniali się: Miłość, Smok, Kruszynka i Tom... Nie sposób jednak zapamiętać wszystkich imion, ponieważ w tym ośrodku agroturystycznym było ich aż 140! Niemniej jednak ich relaksujący i uspokajający wpływ powodował zachwyt i radość w oczach dzieci.

Spotkanie z alpakami było niesamowitym doświadczeniem i ciekawą „lekcją przyrody”. Ich duże oczy z firanką długaśnych rzęs oraz mięciutka sierść dawała poczucie bezpieczeństwa. Pełni pozytywnych wrażeń i nieco zmęczeni wróciliśmy do szkoły z nadzieją, że nie było to ostatnie spotkanie z Alpakami…

Dziękujemy Pani Marcie Pietrzykowskiej, która z zamiłowania do swojej pracy, podczas naszego spotkania wdrożyła elementy alpakoterapii i alpakotrekking’u.

Zapraszamy do galerii zdjęć, bo to one oddają sens naszej wyprawy… (KD)

02

10-2017

NOC NAUKOWCÓW 2017
Jakie są skutki niedoboru witaminy D?, Jaką role pełni jod w osiąganiu wysokich wyników w nauce?, Jak procesy fizykochemiczne kształtują naszą żywność?, Czy jaja są zdrowe, a może to cudowny składnik naszej diety?

Na te i wszystkie nurtujące, uczniów klas gimnazjalnych oraz kl. VIIa pytania, w NOC NAUKOWCÓW – 29 września, odpowiadali pracownicy naukowi z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Wieczorna pora nastrajała do refleksji nad istotą życia, ale również skłaniała do żądania od świata nauki wyjaśnienia nierozwikłanych dotąd zagadek.

Podczas warsztatów, smakosze gofrów poznali tajniki wypieku gofrów na słono i słodko, a przygotowane własnoręcznie dodatki zachęciły do degustacji i oceny walorów smakowych.

Uczniowie mieli również okazję do poznania sposobu wytwarzania i degustacji masła o różnych smakach, przygotowanego według starej receptury, w czasie warsztatów połączonych z wykładem „Jak nasze babcie wytwarzały masło?”.

Smakosze lodów uczestniczyli w produkcji niekonwencjonalnych lodów z wykorzystanie ciekłego azotu. W czasie warsztatów połączonych z degustacją lodów, uczniowie poznali właściwości oraz sposoby otrzymywania i wykorzystania ciekłego azotu.

Na pytania: Czym jest witamina D?, Jakie witamina D pełni funkcje w organizmie?, Jakie są najlepsze źródła witaminy D?, Czy niedobór witaminy D jest częstym problemem zdrowotnym?, uczniowie poznali odpowiedzi podczas wykładu „Znaczenie witaminy D dla zdrowia człowieka”.

Wszystko o procesach sferyzacji i strukturyzacji w przemyśle spożywczym oraz jak procesy fizykochemiczne kształtują naszą żywność, dowiedzieli się podczas pokazu „Kuchnia molekularna”.

Podczas warsztatów „Oranżada, nektar, sok?, Jak nie dać nabić się w butelkę?” przygotowali ww. napoje oraz poznali wartości odżywcze poszczególnych produktów, a także zawartość kolorowych napojów znajdujących się w butelkach i kartonikach.

Uczniowie zostali również zaproszeni do polskiego stołu, pełnego tradycyjnych potraw i wysokiej jakości żywności certyfikowanej. Wspólnie z pracownikami naukowymi Uniwersytetu, przygotowali zdrowe i tradycyjne potrawy wielkopolskie, Dowiedzieli się „co w kawie zbożowej piszczy" podczas wykładu połączonego z degustacją kawy zbożowej o różnych smakach.

Podczas jednego z wykładów zabawili się w poszukiwaczy jodu w produktach spożywczych oraz dowiedzieli się, jak ważną rolę pełni ten pierwiastek w życiu, a także jaki ma wpływ na osiąganie wysokich wyników w nauce.

Na pytania: Co z tym cholesterolem w jajach, a może jajo to „lek” na wszystko?, uczniowie uzyskali odpowiedzi podczas wykładu „Jajo w pigułce”.

Warsztaty sensoryczne „Czym smakuje kawa?, Czy na kawie można malować? – KAWA- CUP TASTING" prowadzone przez zwycięzców Mistrzostw Polski Latte Art i Baristów, były okazją do poznania smaku kaw z różnych stron świata oraz nauki malowania mlekiem na kawie.

Udział w Nocy Naukowców był wspaniałą okazją doświadczenia, że nauka jest pasjonującą częścią naszej rzeczywistości oraz spotkania oko w oko z uczonymi. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda życie Uczelni „od kuchni” oraz poszerzyli wiedzę na temat reguł i procesów, które zachodzą w przyrodzie. Naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapewnili wspaniałą atmosferę oraz umożliwili uczniom przeżycie niesamowitych wrażeń podczas pokazów zjawisk naukowych, o których uczniowie nie mieli pojęcia lub z których nie zdawali sobie sprawy. (wd)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl