1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

24

03-2019

Gżegżółka z homo communicus
Nie mam pojęcia, na ile mass media i social media to „niedośmieszna nasza komedia”, ale zapewne autor dyktanda, z którym walczyli uczestnicy kolejnej edycji Gminnego Sprawdzianu Ortograficznego „Gżegżółka”, wiedział. Może gdybym zapytała, to też zostałabym wtajemniczona, jednakowoż tak się nie stało, pomimo iż „wymiana informacji to jeden z najniezbywalniejszych atrybutów rodzaju ludzkiego”. Cóż, widać czasem i bez uczestnictwa w akcie komunikacji za homo sapiens można się uważać. Bo za „homo communicus” to już pewnie nie za bardzo.

„Aby coraz skuteczniej przekazywać swoje myśli i wyrażać emocje, człowiek nolens volens doskonalił narzędzia komunikacyjne, aż osiągnął stan, w którym jak uczniowi czarnoksiężnika wymknęły się one spod kontroli i niczym wyalienowany ciemięzca z cicha pęk nacierają na swego arcystwórcę huzia na Józia”. Gdyby ktoś chwilowo poczuł się wykluczony z globalnej wioski, jaką podobno stał się świat dzięki rozwojowi mass mediów, i nie za bardzo uczestniczył w tworzeniu sensu, czyli nie zrozumiał, o co chodzi w poprzednim zdaniu, dodam, iż mowa o mediach, które zdaniem autora – dra Zbigniewa Budnego – osiągnęły taki poziom rozwoju, że człowiek (creator medium) sam już ich „nie ogrania”. Poza tym okazało się, iż „moloch cyfrowo-internetowego uniwersum(…) narzuca użytkownikom zhomogenizowane paradygmaty międzyludzkich relacji”, a co gorsza – „spłaszcza ich inwencję i unifikuje gust, schlebiając ich predylekcji do nicnierobienia i hołubiąc wystandaryzowane wzorce”.

Nie będę dyskutować z tezami zawartymi w cytowanym fragmencie, powiem tylko, że tekst dyktanda z pewnością nie „spłaszczył inwencji” piszących ani nie zunifikował gustów, a tym bardziej nie schlebiał predylekcji „do nicnierobienia”. Wręcz przeciwnie – pomysły na zapis „znikądinąd” czy „dajmy na to pół Niemca, pół Francuza, czyli tak mniej więcej ćwierć-Europejczyka” świadczyły o niczym nieskrępowanej wyobraźni drużyn, a dwie strony kartki formatu A4 zapisane maczkiem i liczne notatki na marginaliach nie każą posądzać kogokolwiek na sali o skłonności do lenistwa.

Kończąc już te „ludyczne hocki-klocki” i wariacje na temat tekstu, którego „clou” stanowiło „często jakieś krzykliwe novum”, nadmienię tylko – „wpółleżąc ze smartfonem przy uchu bądź też pół siedząc, pół klęcząc przy klawiaturze i myszce” – że wszyscy uczestnicy tej nierównej walki dobrnęli do mety.

Na najwyższym stopniu podium stanęli nauczyciele ze szkoły podstawowej w Żychlinie (Zofia Błaszczyk, Marek Kościelski, Jakub Ciesielczyk). W tym roku równorzędną walkę z wielokrotnymi laureatami konkursu nawiązała drużyna dziennikarzy (Arleta Janiak, Bartosz Skonieczny, Sławomir Zasadzki), nieznacznie tylko ustępując laureatom. Zwycięską trójkę zamknęły Aleksandra Gomulska i Elżbieta Szabelska ze szkoły w Starym Mieście. O medal otarły się panie z ośrodka pomocy społecznej.

W zmaganiach z ortografią wzięło udział 12 trzyosobowych drużyn. Obok stałych bywalców – uczniów, przedstawicieli rad rodziców i nauczycieli ze szkół z terenu gminy, urzędników i pracowników GOPS – pojawiły się dwa nowe teamy: Klub Seniora oraz lokalni dziennikarze. Uczniów naszej szkoły reprezentowali Mikołaj Kurtas, Bartosz Kozłowski i Tomasz Kuznowicz.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji „Gżegżółki” były media. Problematyka „czwartej władzy” przewijała się nie tylko w tekście dyktanda, ale również w elementach scenografii i prezentacji multimedialnej. Całość imprezy została zamknięta w klamry audycji radiowej, do której wykorzystano single popularnych audycji radiowych oraz rockowe utwory zapowiadane przez legendy kultowej „Trójki” – Marka Niedźwieckiego i Piotra Kaczkowskiego. W przerwie na sprawdzanie dyktand uczestnicy mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z przedstawicielami lokalnych mediów. Arleta Janiak (Telewizja Wielkopolska) Sławomir Zasadzki (Radio Poznań) oraz Bartosz Skonieczny (Portal LM.pl) ciekawie opowiadali o specyfice pracy dziennikarzy, wskazując przy okazji na szanse i zagrożenia dla rozwoju współczesnych mediów.

Uważność i aktywne uczestnictwo w przestrzeni edukacyjnej zaaranżowanej przez organizatorów została uhonorowana nagrodą rzeczową. Tym razem upominek powędrował do Mateusza Pingota z Liśca Wielkiego, który nie tylko poprawnie rozwiązał krótki test, ale i miał szczęście przy losowaniu.

Organizatorem „Gżegżółki” była Szkoła Podstawowa w Starym Mieście. Nagrody ufundował Urząd Gminy w Starym Mieście, a lokal udostępniła biblioteka gminna. Ortograficzną ścieżkę zdrowia tradycyjnie przygotował dr Zbigniew Budny z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. W komisji, oprócz pracownika CDN, pracowały Jolanta Fierek ze szkoły w Modle Królewskiej oraz Lidia Staszak, polonistka z III LO w Koninie. Plakat promujący imprezę zaprojektowała Anna Gąsiorowska, absolwentka Gimnazjum w Starym Mieście. Dziękujemy!

Katarzyna Roszak-Markowska
Fot. Janusz Frysiak, Zbigniew Woźniak

21

03-2019

Gminny Konkurs Kaligraficzny
Kaligrafia to sztuka starannego i estetycznego pisania, często również zdobionego artystycznie. Nauka kaligrafii kształtuje charakter oraz cierpliwość. Kiedyś była podstawowym przedmiotem w szkołach. Słownikowa definicja mówi o „umiejętności pięknego, poprawnego i starannego pisania” i chyba te trzy cechy najlepiej opisują sztukę kaligrafii. Nieodłącznym jej elementem są ornamenty i zdobienia, które sprawiają, że pismo kaligraficzne jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.

15 marca 2019r. w Szkole Podstawowej im. gen. J. Bema w Starym Mieście, odbył się Gminny Konkurs Kaligraficzny pt. „Pięknie piszę”, który przygotowały: p. Ewa Papiernik, p. Renata Plucińska, p. Magdalena Bartczak-Kaźmierczak i p. Julita Ressel. Uczestniczyli w nim uczniowie klas III – VIII ze Szkół Podstawowych Gminy Stare Miasto - 32 osoby. Uczniowie byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: klasy III – V oraz klasy VI - VIII. Każdy z uczestników mógł zdobyć maksymalnie 10 punktów: 6 za pięknie przepisany tekst i 4 za estetycznie wykonaną pracę, czyli ozdobienie cyfry od 1 do 9, wybranej przez ucznia. Prace oceniała komisja w składzie: pani Zofia Kurpiewska emerytowany nauczyciel, malarka (przewodnicząca komisji) oraz pani Arleta Juszczak. Pod uwagę brano następujące kryteria: staranność i płynność pisma, dopełnienie kształtów liter, estetykę i właściwe połączenia literowe, utrzymywanie się w liniaturze, poprawność odwzorowania tekstu, poprawność graficzną, ortograficzną i interpunkcyjną, oryginalność kroju pisma, czytelność pisma, ogólne walory estetyczne.

Przyznano następujące nagrody:

w kategorii klas III- V:
Zofia Fic (SP Stare Miasto),
Magdalena Liczbińska (SP Lisiec Wielki),
Michalina Nachowiak (SP Żychlin)

w kategorii klas VI- VIII:
Nikola Ratajewska (SP Stare Miasto),
Julia Jasiak (SP Barczygłów),
Oliwia Hak (SP Stare Miasto)

Wyróżnienia otrzymali:
Paulina Lewandowska (SP Lisiec Wielki),
Zofia Łazar (SP Stare Miasto),
Lena Kmieciak ( SP Lisiec Wielki),
Kinga Błażejewska (SP Stare Miasto),
Hanna Gmachowska (SP Stare Miasto),
Marta Przybylak ( SP Stare Miasto).

Nagrody specjalne otrzymały:
Amelia Berczyńska (SP Modła Królewska),
Nadia Małolepsza (SP Stare Miasto).

Nagrody książkowe i drobne upominki ufundował Urząd Gminy w Starym Mieście, słodycze Rada Rodziców, poczęstunek Organizatorzy.

Udział w konkursie przyniósł dzieciom dużo wrażeń. Najważniejszym jego przesłaniem jest to, że sztuka starannego i poprawnego pisania jest ponadczasowa i niezbędna w życiu każdego z nas. (ah)

20

03-2019

Gminny Dzień Gier
Od kilkunastu lat planszówki przeżywają swój renesans. Nowoczesne gry planszowe na przestrzeni kilku ostatnich lat przeszły wielką metamorfozę i stały się wraz z grami elektronicznymi atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Gry to nie tylko okazja do spotkania, integracji czy niewerbalnej rozrywki, ale także emocje, które towarzyszą rozgrywkom.

16 marca 2019 roku nasza szkoła wspólnie ze Szkołą Podstawową w Liścu Wielkim, Biblioteką Publiczną Gminy Stare Miasto oraz Kinem za Rogiem zorganizowała Gminny Dzień Gier.

Już o godzinie 14.00 sale Świetlicy Wiejskiej w Starym Mieście oraz Kina za Rogiem zapełniły się miłośnikami gier zarówno planszowych jak i na X-box. Zainteresowanie imprezą było tak duże, że wkrótce trzeba było dokładać kolejne stoły. :) Na uczestników czekały ciekawe gry planszowe (rodzinne, kooperacyjne, karciane) m.in.: Zaklęta Wieża, Labirynt, Kod Faraona, 6 bierze, Torcik, Halli Galli i wiele, wiele innych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dużą atrakcją była możliwość zagrania w gry na X-box na ekranie kina.

O godzinie 15.30 rozpoczęły się turnieje w Dobble, Speed Cups i Klask oraz rozgrywki na X-box Carnival Games. Na uczestników czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez organizatorów imprezy: gry planszowe, kupony do sklepów Empik i Media Markt oraz słodycze.

Gratulujemy uczniom naszej szkoły najlepszych wyników i zdobycia nagród: Marcelemu Maciejewskiemu, Miłoszowi Maciejewskiemu, Marcelemu Kosmalskiemu, Cyprianowi Szkudlarkowi oraz Orianie Tomczak.

Dziękujemy Szkole Podstawowej w Liścu Wielkim
za zaproszenie do współpracy oraz wszystkim uczestnikom
za przybycie, wspólną grę i fantastyczną atmosferę jaką stworzyliście.
Do zobaczenia za rok !!! :)

(jp)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl