1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

13

05-2019

Podróże kształcą…
O tej wycieczce siódmoklasiści marzyli od września i oto nadszedł 7 maja. O 6.20 wyruszyliśmy sprzed szkoły. Wycieczkowiczów żegnali rodzice, którzy wiedzieli, że dziatwa będzie pod dobrą opieką wychowawczyń: p. Barbary Witasik i p. Renaty Frątczak wspieranych przez mamy uczniów: p Dorotę Pawłowską i p. Annę Lewandowską.

Podróż minęła szybko i oczom młodzieży ukazał się zamek krzyżacki w Malborku. Ogromny, pełen komnat i zakamarków, wywarł niezwykłe wrażenie. Oglądaliśmy rycerskie zbroje, widzieliśmy wyposażenie kuchni. Dowiedzieliśmy się, jak zakonnicy ogrzewali budowlę. Bardzo ciekawa była kolekcja wyrobów z bursztynu.

Następnie udaliśmy się do Sopotu, który przywitał nas piękną, słoneczną pogodą. Spacer brzegiem morza, molo oraz Monciak( ul. Bohaterów Monte Cassino) ze słynnym Krzywym Domkiem, sprawiły, że poczuliśmy wakacyjny klimat. Pod koniec dnia pojechaliśmy do hotelu w Rumii, gdzie zjedliśmy ciepły posiłek i rozpakowaliśmy bagaże.

Drugiego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy zwiedzać Gdańsk. Wcześniej jednak wszyscy uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii na Westerplatte- zadbał o to pan przewodnik. Z zapartym tchem obserwowaliśmy ćwiczenia komandosów jednostki GROM, którzy unosili się w powietrzu przypięci do liny zamocowanej u podwozia śmigłowca.

Wspaniały Gdańsk z Długim Targiem, Starówką, Motławą, portem, fontanną Neptuna i kolorowymi kamieniczkami oczarował wszystkich. Niezwykle wzruszająca była wypowiedź ucznia, który stwierdził: „ Całe życie marzyłem, żeby tu przyjechać’’. Wisienką na torcie okazał się punkt widokowy na szczycie wieży Kościoła Mariackiego. Po pokonaniu 412 schodów można było podziwiać panoramę Gdańska. Pod koniec dnia zwiedziliśmy Bazylikę archikatedralną w Gdańsku- Oliwie z organami słynnymi na całym świecie.

W czwartek po śniadaniu spakowaliśmy się i pojechaliśmy do Gdyni. Tam spacerowaliśmy Skwerem Kościuszki, podziwialiśmy niszczyciel ORP „Błyskawica” oraz żaglowiec „Dar Młodzieży’’. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Pruszcza Gdańskiego, gdzie zjedliśmy pyszny obiad. Na trasie „ zahaczyliśmy’’ tradycyjnie o restaurację McDonalds. Był to ostatni punkt programu.

Wycieczka dobiegła końca, a my zrozumieliśmy, że podróże rzeczywiście kształcą. Z pewnością mieliśmy okazję poznać kolejny piękny zakątek naszego kraju. Poszerzyliśmy wiedzę z różnych dziedzin nauki. Przypomnieliśmy sobie, że dbałość o kulturę osobistą nie może być pustym sloganem. Wreszcie upewniliśmy się, że jesteśmy zgranym zespołem. Uczniowie obu klas siódmych mogą na siebie liczyć i po prostu lubią ze sobą spędzać czas. (rf)

02

05-2019

Rowerem przez gminę
Gmina Stare Miasto charakteryzuje się malowniczym krajobrazem, na który składają się piękne obszary leśne, różnorodna roślinność, obszary bagienne, równinne i pagórkowate.

W ramach realizacji projektu unijnego, którego celem jest poznanie środowiska naturalnego naszej gminy, odbył się rajd rowerowy. Uczestnikami rajdu byli uczniowie klas ósmych: Natalia Bartczak, Maria Gąsiorowska i Miłosz Olszewski wraz z nauczycielami p. Magdaleną Bartczak-Kaźmierczak, p. Grażyną Świerczyńską i p. Agatą Wiśniewską.

Pierwszym etapem wycieczki był Rumin, wieś położona w dolinie Warty, będącej częścią wielkiej Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej. Następnie udaliśmy się do Żychlina. Drugiej co do wielkości wsi w gminie Stare Miasto. Pod koniec XVI wieku powstała tu parafia kościoła ewangelicko-reformowanego, która przetrwała do dziś. W rozległym parku znajduje się klasycystyczny dwór Bronikowskich z 1820 roku. W 1829 roku na weselu córki właścicieli dóbr żychlińskich gościł tutaj Fryderyk Chopin. Obecnie mieści się tutaj Zespół Szkół Usługowo-Ekonomicznych. W parku znajdują się dwa pomniki przyrody, którymi są lipy drobnolistne.

Z parku udaliśmy się drogą polną biegnącą wzdłuż lasu w Żychlinie. Rozciąga się tutaj malownicza panorama na Rezerwat Przyrody „Złota Góra”, znajdujący się już w sąsiedniej gminie Krzymów. Obejmuje on najwyższe wzniesienie w powiecie konińskim, o wysokości 191 m n.p.m., porośnięte lasem mieszanym oraz kwaśną dąbrową.

Słoneczna, wiosenna pogoda sprawiła, że na zakończenie tej około 20 kilometrowej wyprawy wjechaliśmy jeszcze na lody. (aw)

Foto Miłosz Olszewski

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl