1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

16

03-2019

KU na Wydziale Teologicznym UAM
14 marca 2019 roku nasi studenci z Kolorowego Uniwersytetu uczestniczyli w wykładach prowadzonych na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tego dnia młodym wykładowcą był Adam Sikora ze Szkoły Podstawowej w Targowej Górce, który opowiedział o niezwykłych owadach, do złudzenia przypominających wyglądem cieniusieńkie gałązki i fragmenty roślin, czyli o patyczakach. Adam, który swoją kolekcję patyczaków trzyma w domowym terrarium, mówił o nich, (...) to osobliwe zwierzaki, jednak obserwacja ich życia może być bardzo ciekawa. Z pasją opowiadał o ich trybie życia, zachowaniu, pożywieniu, rozmnażaniu i długości życia.

(...) Uwielbiają się wspinać i maskować w gałęziach. Od czasu do czasu można je też brać na ręce, ale szczerze powiedziawszy owady te nie przepadają za takimi pieszczotami - powiedział Adam.

Na zakończenie jego niezwykle interesującego wykładu, duże poruszenie wśród studentów KU, wywołała możliwość obejrzenia i dotknięcia kilku egzemplarzy tych łagodnych stworzeń z kolekcji Adama.

Kim byli święci? Jak żyli? Czy tylko się ciągle modlili? Gdzie można dzisiaj zobaczyć świętych? Ilu jest świętych w niebie?

Na te i inne pytania entuzjaści nauki z KU znaleźli odpowiedzi w czasie wykładu ks. prof. UAM dr hab. Dariusza Kwiatkowskiego z Zakładu Liturgiki i Homiletyki „Świętych kocham i szanuję, ich uczynki naśladuję. Kult świętych w kościele”.

W czasie wykładu prowadzonego metodami aktywizującymi, nasi studenci czytali teksty o świętych, analizowali je i dyskutowali o nich w parach i grupach ustalając odpowiedzi na zadane przez wykładowcę pytania. W przerwach między poszczególnymi fazami wykładu, przy akompaniamencie gitary i skrzypiec, pełnych pozytywnej energii sióstr Veritas i Emanueli, śpiewali utwory: „Każdy może być święty …”, „Jedzie pociąg do nieba …” oraz z repertuaru „Arki Noego”. Poszczególne utwory wzbogacone były o ciekawą choreografię, której animatorką była Justyna Paś z kl. IV B.

I znów nasi poszukiwacze wiedzy nie zawiedli. Z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, czytali, robili notatki, zgłaszali się, odpowiadali poprawnie na pytania, śpiewali, tańczyli … i było radośnie i naukowo. (wd)

P.S. Przypominam, że kolejny wykład KU odbędzie się 24 kwietnia na Wydziale Chemicznym UAM w Poznaniu.

GALERIA ZDJĘĆ: "PATYCZAKI ORAZ KULT ŚWIETYCH W KOŚCIELE - WYDZIAŁ TEOLOGICZNY UAM"

12

03-2019

Szkolny Mistrz Ortografii wyłoniony!
„Wyszczerzając zęby, rozejrzał się wte i wewte bohater naszej historii – ponadtrzydziestoletni Joachim, znany DJ radiowy. Dookoła otaczała go horda rozhisteryzowanych słuchaczek. Wokół same śmichy-chichy z nie wiadomo czego. Pół siedząc, pół leżąc, rad nierad udzielał wywiadu zohydzonemu tabloidowi, na łapu-capu rozdawał autografy (…)” – to fragment dyktanda, z którym zmierzyli się uczestnicy szkolnego etapu Gminnego Sprawdzianu Ortograficznego „Gżegżółka”.

Zwycięzcy są żywym dowodem na to, że wbrew pozorom można było napisać cytowany tekst w miarę poprawnie. Najlepiej z pułapkami polskiej pisowni poradził sobie Tomasz Kuznowicz – od kilku dni Szkolny Mistrz Ortografii.

– Do konkursu przygotowywałem się, wertując słownik. Mam dobrą pamięć fotograficzną i to mi pomaga w zapamiętywaniu. Najtrudniejsze są dla mnie wyrazy z „ch” i „h” – powiedział mistrz.

Tomek wywalczył sobie pozycję lidera 3-osobowego zespołu, który będzie reprezentował szkołę 20 marca w finale konkursu. Kto jeszcze stanie do walki z rówieśnikami z Liśca Wielkiego i Żychlina oraz z nauczycielami, rodzicami, urzędnikami i… dziennikarzami? Mikołaj Kurtas i Bartosz Kozłowski. Dobrze spisał się też Jakub Brzęcki, zajmując 4. miejsce, dzięki czemu – podobnie jak w ubiegłym roku – wywalczył status „zawodnika rezerwowego”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom szkolnego etapu, a zwycięzcom życzymy powodzenia w turnieju gminnym.

Inicjatorem i wieloletnim organizatorem „Gżegżółki” było Gimnazjum w Starym Mieście. W tym roku, już po raz drugi z rzędu, imprezę poprowadzi Szkoła Podstawowa w Starym Mieście. (krm)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: spstaremiasto@stare-miasto.pl
www.spstaremiasto.pl