1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

02

05-2019

Rowerem przez gminę
Gmina Stare Miasto charakteryzuje się malowniczym krajobrazem, na który składają się piękne obszary leśne, różnorodna roślinność, obszary bagienne, równinne i pagórkowate.

W ramach realizacji projektu unijnego, którego celem jest poznanie środowiska naturalnego naszej gminy, odbył się rajd rowerowy. Uczestnikami rajdu byli uczniowie klas ósmych: Natalia Bartczak, Maria Gąsiorowska i Miłosz Olszewski wraz z nauczycielami p. Magdaleną Bartczak-Kaźmierczak, p. Grażyną Świerczyńską i p. Agatą Wiśniewską.

Pierwszym etapem wycieczki był Rumin, wieś położona w dolinie Warty, będącej częścią wielkiej Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej. Następnie udaliśmy się do Żychlina. Drugiej co do wielkości wsi w gminie Stare Miasto. Pod koniec XVI wieku powstała tu parafia kościoła ewangelicko-reformowanego, która przetrwała do dziś. W rozległym parku znajduje się klasycystyczny dwór Bronikowskich z 1820 roku. W 1829 roku na weselu córki właścicieli dóbr żychlińskich gościł tutaj Fryderyk Chopin. Obecnie mieści się tutaj Zespół Szkół Usługowo-Ekonomicznych. W parku znajdują się dwa pomniki przyrody, którymi są lipy drobnolistne.

Z parku udaliśmy się drogą polną biegnącą wzdłuż lasu w Żychlinie. Rozciąga się tutaj malownicza panorama na Rezerwat Przyrody „Złota Góra”, znajdujący się już w sąsiedniej gminie Krzymów. Obejmuje on najwyższe wzniesienie w powiecie konińskim, o wysokości 191 m n.p.m., porośnięte lasem mieszanym oraz kwaśną dąbrową.

Słoneczna, wiosenna pogoda sprawiła, że na zakończenie tej około 20 kilometrowej wyprawy wjechaliśmy jeszcze na lody. (aw)

Foto Miłosz Olszewski

27

04-2019

Anglojęzyczna opowieść i spacer w głąb polskiej historii z wybuchową wizytą na Wydziale Chemii UAM
24 kwietnia 2019 roku po raz kolejny nasi studenci Kolorowego Uniwersytetu mieli przyjemność uczestniczyć w comiesięcznych wykładach prowadzonych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kolejny zjazd KU stał się znakomitym pretekstem do zorganizowania dodatkowych atrakcji dla uczniów, którymi były udział w warsztatach edukacyjnych wykorzystujących zarówno ekspozycję główną Bramy Poznania oraz przestrzeń poznańskiego Ostrowa Tumskiego.

Całą historię osnutą wokół Traktu Królewsko-Cesarskiego, uczniowie mogli poznawać podczas spaceru po niezwykle atrakcyjnej przyrodniczo wyspie rzecznej na Warcie. Intrygujące spotkania z bohaterami z przeszłości, pozwoliły na dogłębną analizę powstawania grodu poznańskiego. Mieszko I uważany za faktycznego twórcę państwowości polskiej, Przemysł II, za sprawą którego orzeł stał się oficjalnym symbolem Polski od XIII w. Dobrawa, Rycheza to nieliczne postaci, które kształtowały jedno z najstarszych miast w Polsce. Po zwiedzaniu wybranych zabytków Ostrowa Tumskiego, dotarliśmy do wnętrza Katedry, by móc ujrzeć prawdopodobne miejsce spoczynku pierwszych władców Polski – księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.

W kolejnej części warsztatów, uczniowie mieli czas na zabawę na ekspozycji. Wnikliwie słuchali o dawnych zawodach, które mogli porównać z współczesnymi. A scribe, potters, fisherman, warriors, merchants to jedne z nielicznych zawodów, jakie wykonywano w grodzie poznańskim.

Why did people choose the island? How people moved in the settlement? Who would you like to be? Na te i inne pytania sympatycy języka angielskiego odpowiadali nie ograniczając się jedynie do języka ojczystego. Każdy miał też okazję wypowiedzieć się kim chciałby zostać w przyszłości…

Aktywne odkrywanie dziedzictwa kulturowego pozwoliło na udział w niecodziennej lekcji historii. Wszyscy zapewne utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Ostrów Tumski to miejsce szczególne, gdzie historia i współczesność wzajemnie się przenikają. Niebywała opowieść o aktywnej postawie życiowej władców, podejmowaniu wyzwań i realizacji zamierzonych celów okazała się być sposobem na rozwiązywanie teraźniejszych problemów. Sposobem na sukces, właściwie przepisem… o bezterminowej przydatności do użycia!

Kulminacyjnym punktem programu wycieczki było uczestnictwo w wykładach prowadzonych na Wydziale Chemicznym UAM w Poznaniu.
Tego dnia młodym wykładowcą był Wiktor Orwat ze Szkoły Podstawowej w Targowej Górce, który opowiedział o traktorach URSUS, o ich historii, a także o tym jak traktory zmieniały się na przestrzeni lat. Wiedzieliście, że pierwszy Ursus wyprodukowany w Polsce to ciągówka? C-45, C-355, C-904, C-1214 i wiele innych modeli ciągników ciężkich mogliśmy podziwiać w prezentacji młodego pasjonata.

Co to jest energia? Czy energia może zmieniać swoją postać? Czym różni się proces egzoenergetyczny od endoenergetycznego? Ile najwyższych obrotów na minutę potrafi osiągnąć silnik odrzutowy? To tylko nieliczne z pytań jakie pojawiły się podczas wykładu „Energia oczami chemika” prowadzonego przez dr hab. Macieja Zalasa i dr hab. Błażeja Gierczyka, którzy w odpowiedzi na powyższe pytania pozwolili młodym naukowcom przeniknąć w ekscytujący świat eksperymentów. Przedmioty wybuchały, zmieniały położenie, a nawet znikały za sprawą odpowiednio użytych substancji i związków chemicznych… Kwas azotowy, kwas siarkowy, mieszanina metanu i tlenu, ciepły tlen, wodorotlenek baru czy tiocyjanian amonu to tylko nieliczne substancje, dzięki którym doświadczenia chemiczne były tak fascynujące.

Studenci KU ponownie z dużym zaangażowaniem i kreatywnością uczestniczyli w warsztatach i wykładach. Po raz kolejny zachwyceni nowymi odkryciami, pełni wrażeń poznali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. (kd)

P.S. Kolejne i ostatnie wykłady KU odbędą się 16 maja w Ogrodzie Botanicznym, kiedy to młodym wykładowcom będzie uczeń klasy VD – Wiktor Puchalski.

GALERIA ZDJĘĆ: "ENERGIA OCZAMI CHEMIKA ORAZ HISTORIA POLSKICH CIĄGNIKÓW - WYDZIAŁ CHEMII UAM"

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl