1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

04

04-2019

Nie wszystko złoto
Bajki się opowiada. Można je czytać. Recytować też nie zaszkodzi. Na stojąco, na siedząco, na leżąco... Jak kto lubi. Uczniowie IVc wybrali czytanie z elementami dramy. Każdy chciał leżeć, ale były też „zapisy” na robienie fal z bibuły, która, o dziwo, przetrwała całe zajęcia w stanie nienaruszonym! Ale przecież w bajkach wszystko się może zdarzyć… A przynajmniej wiele – jak w słynnym utworze Puszkina o złotej rybce.

Uczniowie bez problemu odnaleźli się w rolach, które przygotowywali w małych zespołach. „Staruchy” bardzo dobrze wymuszały dary, biedni „Rybacy” z pokorą godną świętych znosili żądania i upokorzenia ze strony pazernej żony, a „Rybki” (oczywiście złote albo przynajmniej pozłacane) pokazywały, na czym polega wdzięczność. Na szczęście wszystkie potrafiły być asertywne i żadna z nich nie pozwoliła przekroczyć określonych granic.

– Dzisiaj nauczyłam się, czym jest asertywność i jaka jest dla nas ważna – powiedziała pod koniec zajęć Zosia.

Scenki przygotowane na podstawie „Bajki o rybaku i złotej rybce” pomogły dzieciom nie tylko zaangażować się emocjonalnie w proces edukacyjny oraz wykazać się kreatywnością, ale również skłoniły do refleksji filozoficznych.

– Bajka uświadamia nam, że nie należy żądać od życia zbyt wiele, bo to się może bardzo źle skończyć dla człowieka. Myślę, że często człowiek nie jest świadomy, czego tak naprawdę potrzebuje do szczęścia – dodała Kornelia.

Nie sposób się nie zgodzić z przemyśleniami uczennic. Żałuję, że nie zapisałam wszystkich wypowiedzi, jakie padły przy okazji omawiania lektury. Ale może „nie należy żądać od życia zbyt wiele”… (krm)

03

04-2019

Reportaż z planu filmowego
Pięć dni zdjęciowych, godziny nieustającej burzy mózgów, setki pytań i wątpliwości – oto bilans kolejnego etapu produkcji dokumentu, który od lutego tworzą członkowie koła filmowego. Ostatni dzień (i wieczór!) z kamerą spędziliśmy w konińskim amfiteatrze oraz w ośrodku kultury w Ślesinie. Film opowiada o zespole tanecznym „Uśmiech” z Liśca Wielkiego, prowadzonym od kilkunastu lat przez Karolinę Zawal.

Planujemy - poza wzięciem udziału w gali rozdania Oscarów : ) - zgłosić obraz na 65. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych OKFA im. prof. Henryka Kluby. Przypomnijmy, że kilka lat temu animacja klasy filmowej, działającej w ówczesnym staromiejskim gimnazjum, dostała się do etapu finałowego OKF-y. Zważywszy na fakt, iż kilkuminutowe „Łososie nie w sosie”, wykonane w technice animacji poklatkowej, konkurowały m.in. z produkcjami studentów i absolwentów słynnej łódzkiej filmówki, to jest co wspominać… Ważnym wydarzeniem dla młodych twórców był też pokaz specjalny etiudy fabularnej „Dług” podczas ubiegłorocznej gali wręczenia nagród festiwalu OKFA.

W tym roku postanowiliśmy przyjrzeć się zespołowi folklorystycznemu, działającemu od 45 lat w szkole podstawowej w Liścu Wielkim. Ostatniego dnia zdjęciowego rejestrowaliśmy występ „Uśmiechu” na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. Zanim zobaczymy efekt końcowy, trzeba się jeszcze uporać ze żmudnym procesem postprodukcji, który potrwa co najmniej do 6 kwietnia. Nie wiadomo, czy dokument przypadnie publiczności i jury do gustu, jednak nie to jest najważniejsze. Zgodnie z ideą koła filmowego zajęcia nie koncentrują się bowiem na osiągnięciu konkretnego celu edukacyjnego, lecz na samym procesie uczenia się, na wyzwalaniu kreatywności i wdrażaniu do uczestnictwa w życiu kulturalnym. Sposobów na to jest wiele, a jednym z nich zabawa:

- Owszem, były zabawy, głównie zabawy. Dużo śmiechu, biegania... Nie było sztywno, że mamy to zrobić, nagrać i koniec. Wygłupialiśmy się po prostu przy okazji. Inaczej chyba trudno coś stworzyć – powiedział Adrian, który odpowiadał przede wszystkim za jakość dźwięku na planie.

Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądał proces tworzenia obrazu „Uśmiech”, zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz reportażu nakręconego i wyprodukowanego przez amatorów X muzy. Zaznaczamy, że to jest making of, czyli zapis tego, co działo się podczas kręcenia filmu, a nie dokument o zespole! Opiekę artystyczną nad całym przedsięwzięciem sprawowali Michał Baranowski (Good Film) oraz Katarzyna Roszak-Markowska. Producentami „Uśmiechu” są Szkoła Podstawowa w Starym Mieście oraz Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto. (krm)

Reportaż z planu filmowego

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: spstaremiasto@stare-miasto.pl
www.spstaremiasto.pl