1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

29

09-2018

Noc Naukowców 2018
Co to jest bramka kwantowa Hadamara? Dlaczego na powierzchni bańki mydlanej widzimy tęczę? Jak działa układ lewitacji magnetycznej, wyrzutnia elektromagnetyczna czy generator Peltiera? Jak wygląda budowa molekularna materii?

Na te i wiele innych pytań uczniowie klas ósmych i gimnazjalnych uzyskali odpowiedź podczas jedynej w całej Europie Nocy Naukowców. Impreza popularno-naukowa, która odbyła się 28 września 2018 roku pod hasłem: Researchers’ Night, była okazją do spotkania, poznania się i wspólnych działań naukowców i uczniów.

W tym roku uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez pracowników naukowych i studentów Politechniki Poznańskiej. W atmosferze zabawy mogliśmy przekonać się, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Zobaczyliśmy naukowców w nietypowych sytuacjach, a uczniów w roli naukowców.

Podczas wycieczek do laboratoriów badawczych, zazwyczaj niedostępnych dla publiczności, interaktywnych pokazów, uczestnicząc w eksperymentach, warsztatach i zabawach edukacyjnych, znaleźliśmy odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań.

Na pokazie „Fizyka Money Show” w Centrum Wykładowym w Auli Magna, w czasie ciekawych eksperymentów wykonanych za pomocą monet i banknotów, dowiedzieliśmy się, co potrafi „spadająca waluta” oraz jak efektownie „obracać pieniądzem”?

Czy można być malarzem, nie mając pędzla, sztalugi, płótna ani farb? Uczestnicy warsztatów„Namaluj to … światłem”, pod okiem studentów z Koła Naukowego EduArt, własnoręcznie przekonali się, że aby zostać artystą, można przedmioty te zastąpić aparatem fotograficznym i latarką. Najważniejszym elementem powstałych obrazów niezmiennie pozostała jednak niezmierzona wyobraźnia ich twórców.

W czasie warsztatów „Małego Inżyniera” z robotyki mieliśmy okazję do zbudowania, zaprogramowania oraz wprawienia w ruch robotów wykorzystując zaawansowane zestawy Lego Mindstorms. Przenieśliśmy się do "krainy zimna" podczas pokazów z bardzo zimną substancją - suchym lodem o temperaturze wynoszącej prawie – 80°C. Z ciekawością zobaczyliśmy fenomenalną mgłę, samopompujące się bańki mydlane, smocze drinki, bańkowy śnieg i wiele innych doświadczeń!

Wykład „Jak zbudować, uruchomić i oprogramować komputer kwantowy?” przybliżył zasadę działania oraz podstawy programowania komputera kwantowego.

Na Wydziale Elektrycznym podczas pokazów termowizyjnych pt. „Zmierzyć niemierzalne, zobaczyć niewidzialne”, zobaczyliśmy, co dzieje się za kurtyną oraz uczestniczyliśmy w zabawach z promieniowaniem optycznym, a w „Laboratorium zimna”, podczas mrożących krew w żyłach doświadczeń, zobaczyliśmy, jak w kilka sekund można zamrozić wodę oraz jak wygląda -1960C?

W Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii przenieśliśmy się w magiczny świat elektroniki i mechatroniki podczas pokazu działania układu lewitacji magnetycznej, wyrzutni elektromagnetycznej i generatora Peltiera. Poznaliśmy nowe materiały magnetomechaniczne i doświadczyliśmy ich magicznej mocy.

Na Wydziale Technologii Chemicznej uczestniczyliśmy w warsztatach „Chemia dla mistrzów”. Tutaj w profesjonalnym laboratorium mieliśmy możliwość pracy z mikroskopem optycznym, wyizolowaliśmy związki zapachowe z produktów naturalnych, oznaczyliśmy związki organiczne w produktach spożywczych oraz wykonaliśmy efektowne reakcje z zakresu chemii organicznej.

Uczestnicy warsztatów „Modelowanie molekularne – zastosowanie komputera w chemii” zbudowali modele cząsteczek oraz badali ich kształty i oddziaływania.

O północy, gdy już przekonaliśmy się, jak działa świat, jak ciekawa może być nauka i dowiedzieliśmy się, czym naprawdę zajmują się naukowcy i jak wpływa to na nasze codzienne życie, pełni wrażeń wróciliśmy do domu. :) (wd)

Film z Nocy Naukowców 2018

29

09-2018

Inauguracja Kolorowego Uniwersytetu 2018/2019
27 września 2018 roku uczniowie klas: IVb, IVc i Vd uczestniczyli w inauguracji VIII edycji Kolorowego Uniwersytetu UAM w Poznaniu w roku akademickim 2018/2019, którego studentami zostaną aż do czerwcowego absolutorium. Tak, STUDENTAMI, to nie pomyłka! Otrzymali indeksy i pieczątki zaliczeniowe, jak dorośli studenci.

W uroczystości, która odbyła się w zabytkowych wnętrzach auli UAM, uczestniczyli uczniowie z terenu miasta Poznania oraz całej Wielkopolski. Małych studentów powitała Prorektor UAM ds. kształcenia i jednocześnie Rektor Kolorowego Uniwersytetu, prof. UAM dr hab. Beata Mikołajczyk. Dostojeństwa uroczystości dodały utwory w wykonaniu Poznańskiego Chóru Kameralnego FERMATA pod dyrekcją prof. Mateusza Sibilskiego, wśród których znalazła się m.in. Gaudeamus igitur.

Uniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą gabinetów sal wykładowych. Dlaczego Kolorowy?
- Dlatego, że świat dziecka jest pełen kolorów, dlatego, że kolor jest oznaką radości, dlatego, że Uniwersytet jest różnorodny, czyli kolorowy, dlatego, że każdy Wydział Uniwersytetu ma swój kolor – powiedziała prof. Beata Mikołajczyk.

Celem projektu – czytamy w Regulaminie Kolorowego Uniwersytetu - jest popularyzacja nauki oraz pomoc dzieciom w wieku szkolnym w rozwijaniu potencjału twórczego i intelektualnego.

W czasie całego roku akademickiego, co miesiąc, nasi studenci będą uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych poszczególnych wydziałów UAM oraz Biblioteki Uniwersyteckiej i Ogrodu Botanicznego.

Wykład inauguracyjny pt. Spanie na stojąco i pieluchy z drewna. Ciało jako mikrokosmos kultury, przedstawił prof. UAM dr hab. Waldemar Kuligowski z Zakładu Studiów nad Kulturą Współczesną Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Historycznego. (wd)

Galeria zdjęć

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl