1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

16

05-2019

Szkolny Dzień Nauki 2019
Ile lat mają Stany Zjednoczone? Jaki związek z Boską Proporcją mają morskie ślimaki? Co wspólnego z płatkami kwiatów ma ciąg Fibonacciego? Jak porozumiewają się pszczoły? Dlaczego mężczyźni nie lubią robić zakupów?

Na te i inne pytania, 10 maja 2019 roku próbowali odpowiedzieć uczniowie klas szóstych, siódmych, ósmych oraz gimnazjalnych, w czasie piątej edycji Szkolnego Dnia Nauki.


Impreza była okazją do zaprezentowania przygotowywanych przez uczniów projektów edukacyjnych oraz uczestniczenia w warsztatach chemiczno-fizycznych. W naukowy świat wprowadzał młodzież zespół naukowo–dydaktyczny – p. Krystian i p. Krzysztof - z Centrum Chemii w Małej Skali, działający przy Pracowni Dydaktyki Chemii Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość przeprowadzania samodzielnych eksperymentów. W tym roku doświadczenia chemiczne odbywały się pod hasłem „Chemia apteką stoi”.

Młodzież dzieliła się swoimi umiejętnościami i wiedzą z różnych dziedzin nauki oraz ujawniała niezwykłe zainteresowania i talenty muzyczne. Z ciekawością obserwowaliśmy kolorowy świat chemii w czasie widowiskowych doświadczeń: chemiczny ogródek i kameleon, wskaźniki pH, spalanie soli oraz wybuch wulkanu w wykonaniu uczniów klasy VIII A: Julii Siodły, Natalii Szkudlarek, Julii Lisiak, Kingi Błażejewskiej, Jakuba Gałeckiego, Andrzeja Działaka, Gabrysi Gradeckiej, Roksany Kujawy, Hanny Gmachowskiej, uczniów klasy VII B: Mikołaja Bartczaka, Wiktora Bartczaka i Bartka Tybury oraz uczennicy klasy VIII B - Natalii Bartczak. Entuzjaści biologii z klasy VII A - Mikołaj Kopaczewski, Gracjan Kaczmarek i Franciszek Łoś w sposób profesjonalny przedstawili prezentację multimedialną o znaczeniu modelowania w nauczaniu biologii.

Reprezentantki Szkolnego Biura Ankietowego z klasy III GA - Klaudia Osajda, Patrycja Lindebna, Aleksandra Maciejewska, Wiktoria Flis, przedstawiły pogłębione wyniki przeprowadzonych badań dotyczących ubioru dzisiejszej młodzieży, a także omówiły metody skutecznego uczenia się przedmiotów przyrodniczych.

Pokaz projektów był również okazją do zaprezentowania talentów lingwistycznych. Zgromadzona publiczność wysłuchała wersji humorystycznej „To be, or not to be, that is the question…? w wykonaniu uczniów klasy V D: Tatiany Urbańskiej, Martyny Czaplińskiej, Aleksandry Wesołowskiej, Jakuba Szabelskiego, Łukasza Pruskiego i Piotra Siwika, którym na skrzypcach towarzyszyła Maja Wróbel. Publiczność spacerowała również po naszej miejscowości podczas prezentacji projektu „Stare Miasto – moja mała Ojczyzna” w wykonaniu Marii Gąsiorowskiej (VIII C), Natalii Bartczak, Miłosza Olszewskiego (VIII B). Jedna z grup: Nadia Wojnarowska, Weronika Sztuba i Kornelia Szmaj (IV C), zabrała widownię w podróż do najciekawszych zakątków naszego kraju w czasie prezentacji projektu „Zwiedzamy Polskę – skala na mapach”.

Młodzież obejrzała film dokumentalny „Uśmiech” o zespole ludowym działającym w Szkole Podstawowej w Liścu Wielkim nakręcony przez uczniów z koła filmowego i zaprezentowany przez Wiktorię Owsińską, Wiktorię Kazimierczak, Kacpra Łukomskiego (III GS) oraz Mikołaja Przybylskiego i Wiktora Kowalczyka (VIII B).

Szkolny Dzień Nauki był również okazją do zaprezentowania swoich zainteresowań przez studentów Kolorowego Uniwersytetu z klasy V D. Marek Gradecki w czasie wykładu „Złoty podział wokół nas”, w niezwykle profesjonalny sposób, wprowadził widownię, w tajemniczy świat Boskiej Proporcji i ciągów Fibonacciego, a Wiktor Puchalski, ubrany w strój pszczelarza, opowiedział o życiu pszczół, ich znaczeniu dla ludzi i gospodarki, o ich wrogach i sprzymierzeńcach, inteligencji, sposobach komunikacji oraz przyczynach ich wymierania. Wśród grona młodych entuzjastów nauki znalazł się również Jakub Szabelski, który w czasie wykładu w całości zaprezentowanego w języku angielskim „THE AMERICAN EMPIRE — WITH A SHORT VISIT TO THE USA”, mówił m. in. o najważniejszych wydarzeniach z historii USA, klimacie sięgającym skrajnych temperatur, badaniach nad kosmosem, przemyśle filmowym oraz o absurdach, z których słynie ten kraj.

Na koniec każdego prezentowanego projektu odbywał się quiz w czasie, którego widownia mogła wykazać się znajomością omawianego tematu. Stosowane przez uczniów techniki zapamiętywania okazały się skuteczne, ponieważ na przygotowane pytania udzielali właściwych odpowiedzi. Za każdą poprawną odpowiedź odpowiadający otrzymywali nagrody w postaci gier logicznych ufundowanych przez Radę Rodziców oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Uczniowie byli również głównymi wykonawcami efektownych doświadczeń chemicznych pt. „Eksperymenty na 4 ręce, a może i więcej”. W zabawnej i wybuchowej prezentacji, która odbyła się w sali gimnastycznej, wzięli udział również zaproszeni goście: Przewodnicząca Rady Gminy – p. Halina Turajska, z-ca inspektora GKRPA – p. Bartłomiej Michalak, p. Agnieszka Tybura – przedstawicielka Rady Rodziców i sponsor SDN oraz rzecznik prasowy gminy - p. Janusz Frysiak.

Po ogromnej porcji nauki wysłuchaliśmy przepięknej interpretacji piosenki Anny Jantar „Nic nie może wiecznie trwać” w wykonaniu Anastazji Adaszak (VI B).

Ostatnim punktem imprezy było podsumowanie Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego „Świat wokół nas”. Wyłonieni w sześcioetapowym konkursie zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody. Zwycięzcami turnieju została drużyna „[…]” (Andrzej Działak i Jakub Gałecki), drugie miejsce zajęła drużyna „HAKUNA MATATA” (Natalia Bartczak i Mikołaj Kurtas), trzecie – „LENOPOLENO” (Wiktor Kowalczyk i Miłosz Olszewski), a czwarte – „JAKUB SZCZĘŚLIWIEC” (Jakub Grabarek). Gratulujemy!

Ten dzień nie byłby tak atrakcyjny, gdyby nie bezinteresowna pomoc i życzliwość okazana przez sponsorów: Państwo Agnieszkę i Macieja Tyburów.

Szczególne podziękowania kierujemy również do p. Jadwigi Janiak z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Starym Mieście oraz Rady Rodziców.

Dziękujemy p. Michałowi Przybylskiemu i Adrianowi Bońce (III GS) za profesjonalne nagłośnienie imprezy oraz Ani Gąsiorowskiej (naszej absolwentce) za wykonanie plakatu reklamującego imprezę.

Dziękujemy również wszystkim nauczycielom za przygotowanie uczniów do prezentacji projektów, a w szczególności p. Katarzynie Roszak – Markowskiej, p. Anicie Kucharczyk, p. Kindze Drzewieckiej, p. Lidii Kamińskiej i p. Jolancie Kowalczyk, a także p. Iwonie Wróblewskiej i p. Józefowi Gąsiorowskiemu za pomoc w organizacji imprezy. Dziękujemy również za pomoc, w poszukiwaniu wsparcia finansowego wśród lokalnej społeczności, dyrektorowi szkoły p. Piotrowi Kucharczykowi oraz Wielkopolskiemu Kuratorowi Oświaty za wsparcie finansowe udzielone na zakup nagród i upominków.

Organizatorki: Wioletta Dawicka, Agata Wiśniewska, Justyna Bąk-Górska

13

05-2019

Podróże kształcą…
O tej wycieczce siódmoklasiści marzyli od września i oto nadszedł 7 maja. O 6.20 wyruszyliśmy sprzed szkoły. Wycieczkowiczów żegnali rodzice, którzy wiedzieli, że dziatwa będzie pod dobrą opieką wychowawczyń: p. Barbary Witasik i p. Renaty Frątczak wspieranych przez mamy uczniów: p Dorotę Pawłowską i p. Annę Lewandowską.

Podróż minęła szybko i oczom młodzieży ukazał się zamek krzyżacki w Malborku. Ogromny, pełen komnat i zakamarków, wywarł niezwykłe wrażenie. Oglądaliśmy rycerskie zbroje, widzieliśmy wyposażenie kuchni. Dowiedzieliśmy się, jak zakonnicy ogrzewali budowlę. Bardzo ciekawa była kolekcja wyrobów z bursztynu.

Następnie udaliśmy się do Sopotu, który przywitał nas piękną, słoneczną pogodą. Spacer brzegiem morza, molo oraz Monciak( ul. Bohaterów Monte Cassino) ze słynnym Krzywym Domkiem, sprawiły, że poczuliśmy wakacyjny klimat. Pod koniec dnia pojechaliśmy do hotelu w Rumii, gdzie zjedliśmy ciepły posiłek i rozpakowaliśmy bagaże.

Drugiego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy zwiedzać Gdańsk. Wcześniej jednak wszyscy uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii na Westerplatte- zadbał o to pan przewodnik. Z zapartym tchem obserwowaliśmy ćwiczenia komandosów jednostki GROM, którzy unosili się w powietrzu przypięci do liny zamocowanej u podwozia śmigłowca.

Wspaniały Gdańsk z Długim Targiem, Starówką, Motławą, portem, fontanną Neptuna i kolorowymi kamieniczkami oczarował wszystkich. Niezwykle wzruszająca była wypowiedź ucznia, który stwierdził: „ Całe życie marzyłem, żeby tu przyjechać’’. Wisienką na torcie okazał się punkt widokowy na szczycie wieży Kościoła Mariackiego. Po pokonaniu 412 schodów można było podziwiać panoramę Gdańska. Pod koniec dnia zwiedziliśmy Bazylikę archikatedralną w Gdańsku- Oliwie z organami słynnymi na całym świecie.

W czwartek po śniadaniu spakowaliśmy się i pojechaliśmy do Gdyni. Tam spacerowaliśmy Skwerem Kościuszki, podziwialiśmy niszczyciel ORP „Błyskawica” oraz żaglowiec „Dar Młodzieży’’. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Pruszcza Gdańskiego, gdzie zjedliśmy pyszny obiad. Na trasie „ zahaczyliśmy’’ tradycyjnie o restaurację McDonalds. Był to ostatni punkt programu.

Wycieczka dobiegła końca, a my zrozumieliśmy, że podróże rzeczywiście kształcą. Z pewnością mieliśmy okazję poznać kolejny piękny zakątek naszego kraju. Poszerzyliśmy wiedzę z różnych dziedzin nauki. Przypomnieliśmy sobie, że dbałość o kulturę osobistą nie może być pustym sloganem. Wreszcie upewniliśmy się, że jesteśmy zgranym zespołem. Uczniowie obu klas siódmych mogą na siebie liczyć i po prostu lubią ze sobą spędzać czas. (rf)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: spstaremiasto@stare-miasto.pl
www.spstaremiasto.pl