1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

09

07-2019

Uśmiech w Kinie za Rogiem
W letnie popołudnie w Kinie za Rogiem spotkali się młodzi filmowcy ze Szkoły Podstawowej w Starym Mieście i członkowie zespołu „Uśmiech” z Liśca Wielkiego. Jeszcze nie tak dawno jedni stali przed kamerą, starając się zrozumieć zamiłowanie rówieśników do tańca ludowego, a drudzy pozwalali adeptom X muzy prowadzić się po przeciwnej stronie szklanego oka w rytm ludowych melodii. Z zaufaniem, jakiego nie powstydziłby się żaden partner podczas skomplikowanych układów tanecznych. Rezultatem kilkudniowej pracy jest film dokumentalny „Uśmiech”, którego oficjalna premiera odbyła się w staromiejskim kinie.

Na widowni nie mogło zabraknąć szefów obu szkół – Piotra Kucharczyka i Agnieszki Niekochańskiej – opiekunek młodych artystów oraz dwóch niezwykłych pań – Barbary Kwiecińskiej (założycielki „Uśmiechu”) oraz Barbary Zawal (byłej dyrektor szkoły w Liścu Wielkim, wspierającej przez wiele lat rozwój artystyczny dzieci i młodzieży). Bez nich nie powstałby dawno temu w małej szkole ludowy zespół taneczny, który szybko stał się artystyczną wizytówką gminy Stare Miasto – tak samo jak bez obecnej kierowniczki grupy, Karoliny Zawal, nie przetrwałby do dzisiaj, przyciągając co roku nowych chętnych do mierzenia się z polską tradycją. Na premierze filmu obecne też były przedstawicielki Biblioteki Publicznej Gminy Stare Miasto – współproducenta dokumentu. Spośród osób zaangażowanych w projekt zabrakło „tylko” dobrego (najlepszego!) ducha produkcji, czyli Michała Baranowskiego – właściciela firmy Good Film – prowadzącego warsztaty filmowe dla miłośników X muzy.

– Taniec pomaga otworzyć się na drugiego człowieka. Uczy zaufania do ludzi. Tańcząc, stajemy się bardziej pewni siebie, świadomi indywidualnych możliwości i ograniczeń. Myślę, że występy na scenie dają większą siłę przebicia w życiu – mówiła Karolina Zawal. – Taniec ludowy ma charakter tańca parowego. Jeden powinien polegać na drugim. Partnerka musi mieć zaufanie do partnera, a partner do partnerki. Na przykład bardzo trudne solówki stwarzają okazję, by budować tę ważną przestrzeń między ludźmi. Partner nie może upuścić swojej partnerki, żeby nie stała jej się krzywda, a ona musi być pewna, że tak się nie stanie – opowiadała o psychologicznych aspektach tańca instruktorka.

Trudno nie zgodzić się z wypowiedzią doświadczonej i empatycznej nauczycielki, która od kilkunastu lat obserwuje w różnych sytuacjach poczynania swoich podopiecznych. A fakt, iż sama stawiała pierwsze artystyczne kroki w zespole, którym się obecnie opiekuje, tylko dodaje wiarygodności jej słowom.

Film „Uśmiech” to próba zapisu skrawków codzienności grupy tanecznej działającej od 45 lat w szkole podstawowej w Liścu Wielkim. Specyfikę zespołu poznajemy dzięki dwojgu przewodnikom – Wiktorii Kazimierczak oraz Mikołajowi Przybylskiemu. Ich rola nie ogranicza się jednak do „oprowadzania” widza. Relacja od początku nie jest pozbawiona osobistego zaangażowania, gdyż para wchodzi w życie grupy. Brak obiektywnego spojrzenia jest o tyle usprawiedliwiony, iż autorzy filmu nie mają ambicji zaprezentowania odbiorcy kompendium wiedzy o formacji tanecznej, chcą raczej doświadczyć na własnej skórze pewnego fenomenu. Doświadczyć i o tym przeżyciu językiem filmu starać się opowiedzieć. Na czym zatem ów fenomen „Uśmiechu” polega? Jak to możliwe, że w małej wiejskiej szkole od niemal półwiecza nieprzerwanie działa profesjonalny zespół rekrutujący się z uczniów, chcących – mimo zmieniających się warunków życia, wszechobecności nowoczesnych technologii – dryfować po obrzeżach polskiej kultury? Na te pytania każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Obraz nie daje gotowych odpowiedzi.

Pomysłodawcy dokumentu postanowili pobyć uważnie z członkami zespołu, próbując rejestrować codzienność młodych tancerzy zanurzonych w dwóch światach: tego sprzed wieków i obecnego. Patrząc na bohaterów filmu, widz nie ma wątpliwości, że nikomu nie dzieje się krzywda. Ciężkie stroje ludowe nikomu nie ciążą – wręcz odwrotnie „gryzące” spodnie wykonane z tradycyjnego materiału stanowią dodatkowy bodziec do rozwoju, bo zmuszają do wychodzenia od czasu do czasu poza tu i teraz. Na chwilę, jednak wystarczająco długą, by się wzbogacić o odczucie inności i wrócić z nim do siebie, do dżinsów, dresów i swoich ulubionych smartfonów. Wrócić nieco zmienionym, tak jak się wraca z każdej udanej podróży. Doświadczenie spotkania z INNYM prowokuje z kolei potrzebę opowiedzenia, dania świadectwa…

Jak wiemy, przekaz tekstów folkloru jest anonimowy, odbywa się spontanicznie i zachodzi w określonych sytuacjach, np. podczas obrzędów rodzinnych czy zabawy. Transmisję warunkują kompetentni odbiorcy i nadawcy – uzdolnieni reprezentanci tradycji. W przekazie folklorystycznym zachodzi wymienność ról między wymienionymi uczestnikami tego procesu. Czy podczas kilkudniowych warsztatów filmowych, w których wzięli udział członkowie #KULKA filmowego oraz „Uśmiechu”, doszło do „przekazu”? Jeśli tak, czy dotyczył on tylko ludowych tradycji, czy może też sztuki filmowej? A może zupełnie czego innego…

– Owszem, były zabawy, głównie zabawy. Dużo śmiechu, biegania... Nie było sztywno, że mamy to zrobić, nagrać i koniec. Wygłupialiśmy się po prostu przy okazji. Inaczej chyba trudno coś stworzyć – powiedział Adrian, który odpowiadał przede wszystkim za jakość dźwięku na planie filmowym.

Jeden z warunków „przekazu” został spełniony w stu procentach. Obie grupy świetnie się bawiły. A że czyniły to spontanicznie i w „określonych sytuacjach”, można uznać, że pojawiło się podłoże do „wymiany”. Podobnie jak podczas premiery „Uśmiechu” w Kinie za Rogiem z udziałem niemal wszystkich zaangażowanych w produkcję dokumentu.

Cieszy fakt, iż przygoda z rzemiosłem filmowym stała się pretekstem do współdziałania i wymiany doświadczeń pomiędzy wieloma osobami z różnych instytucji mających na względzie rozwój młodych ludzi. Wymagania, jakie stawia przed nami szybko zmieniająca się rzeczywistość, złożoność narzędzi, które ma do dyspozycji współczesny człowiek, powodują bowiem, iż współdziałanie staje się jedyną rozsądną strategią. Oczywiście… jeśli zależy nam na autentycznym postępie, na budowaniu świata opartym na empatii, dialogu, a nie na wyniszczającej rywalizacji. Na szczęście, wielu osobom zależy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w powstanie dokumentu za mądrą i twórczą obecność na planie filmowym oraz poza nim…

*
Opiekę artystyczną nad przedsięwzięciem sprawowali Michał Baranowski (Good Film) oraz Katarzyna Roszak-Markowska (Szkoła Podstawowa w Starym Mieście). Producentami „Uśmiechu” są SP w Starym Mieście oraz Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto. Ukłony dla Urzędu Gminy za cenne wsparcie organizacyjne. (krm)

Fot. SP w Starym Mieście, SP w Liścu Wielkim, Kino za Rogiem.

Link do filmu „Uśmiech”

27

06-2019

Wycieczka do Poznania
12 czerwca 2019r. klasy Ic oraz III a wybrały się na dwudniową wycieczkę do Poznania, pod opieką p. Edyty Drewniak-Przybylskiej, p. Anny Hak, p. Marty Kraski, p. Renaty Plucińskiej oraz rodziców.

Celem wyprawy było rozwijanie u dzieci chęci podróżowania i pogłębiania wiedzy na temat polskich miast i ich zabytków.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od rynku, gdzie podziwialiśmy stare kamienice oraz wzięliśmy udział w warsztatach w Muzeum Rogala Marcinkowskiego. Punktualnie o godzinie 12.00 wysłuchaliśmy hejnału, który rozbrzmiewał z wieży Ratusza. Udało nam się również obejrzeć najsłynniejsze polskie koziołki, które tradycyjnie trykają się dwanaście razy w samo południe. W Muzeum Blubry zapoznaliśmy się z gwarą poznańską i historią Poznania opowiedzianą z przymrużeniem oka. W Palmiarni podziwialiśmy bogatą roślinność różnych stref klimatycznych, śpiew ptaków i akwaria pełne egzotycznych ryb. Niesamowite wrażenie wywołały rosnące na drzewach cytryny. Drugiego dnia udaliśmy się do Teatru Animacji, gdzie obejrzeliśmy spektakl ,,Nowe szaty króla” oraz spotkaliśmy się z aktorami i zwiedziliśmy kulisy. ,,Najsmaczniej” spędziliśmy czas w Fabryce czekolady, gdzie podczas warsztatów każdy z nas zrobił swoją czekoladę, dobierając ulubione dodatki. Poznańska Malta dostarczyła nam troszkę chłodu podczas przejazdu ,,Maltanką” i zaskoczyła pełną gamą atrakcji. Zwiedziliśmy również Lotnisko ,,Ławica” i Stadion Lecha. Mieliśmy okazję zobaczyć pomieszczenia, do których kibice nie mają wstępu, np. szatnie czy salę konferencyjną. Odpoczywaliśmy w hotelu, gdzie pod opieką wychowawców uczyliśmy się samodzielności i kreatywnego spędzania czasu z rówieśnikami. W grupach wykonaliśmy plakaty ,,Zapraszamy do Poznania”, które pomogły nam utrwalić wiedzę na temat zabytków i ciekawych miejsc tego miasta.

Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Panowała miła i serdeczna atmosfera. Zgromadziliśmy dużo pamiątek i zrobiliśmy wspaniałe zdjęcia. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Mamy nadzieję, że ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto. (ah)

16

06-2019

O "Eterze" z Krzysztofem Zanussim
Koło filmowe (#KULKO filmowe) miało okazję spotkać się z Krzysztofem Zanussim – jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i operowych. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych nagród artystycznych, m.in. Złotego Lamparta (Grand Prix), Nagrody FIPRESCI i Nagrody Jury Ekumenicznego w Locarno za „Iluminację” (1973) był gościem specjalnym Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA w Koninie.

Gospodarze festiwalu zorganizowali pokaz specjalny najnowszego filmu Zanussiego „Eter”, a po seansie zafundowali widzom spotkanie z reżyserem. Rozmowę z artystą poprowadził znany wykładowca i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Świętujący w tym roku 80. urodziny twórca „Struktury kryształu” pojawił się na OKFA po 60-letniej przerwie. Warto wspomnieć, iż filmowiec debiutował na 6. OKFA w Warszawie (1959 r.), podczas którego otrzymał Wielką Nagrodę za krótki metraż „Tramwaj do nieba”.

Najnowszy film Zanussiego podejmuje temat władzy nad światem, źródeł zła oraz granic ludzkiego poznania. Gość podczas spotkania zwrócił uwagę, iż pragnienie władzy to odwieczna potrzeba podporządkowania sobie drugiego człowieka. Nieujarzmione pragnienie rządzenia wiąże się – jego zdaniem – z nieumiejętnością uszanowania autonomii innych ludzi, niezdolnością traktowania ich jako wolnych jednostek. Główny bohater filmu – podobnie jak Faust – pragnie mieć władzę nad choćby jednym człowiekiem. W ocenie reżysera to pierwotny instynkt kieruje działaniami mężczyzny.

Akcja najnowszego dzieła Zanussiego rozgrywa się w XX wieku na granicy Austro-Węgier z carską Rosją. Artysta nawiązuje do bohatera dzieła Goethego – człowieka, który zawiera pakt z szatanem, aby poznać tajemnicę istnienia. Film skupia się na losach pewnego siebie doktora, skazanego za ciężkie przestępstwo na śmierć. W ostatniej chwili car z niewiadomych przyczyn zmienia wyrok i bohater zostaje zesłany na Sybir. Po ucieczce bohater rozpoczyna współpracę z austro-węgierską armią, która daje mu możliwość prowadzania badań nad substancją zwaną eterem. W roli lekarza, przeprowadzającego kontrowersyjne eksperymenty, oglądamy niezwykle przekonującego Jacka Poniedziałka. Aktorski zestaw uzupełniają Andrzej Chyra jako komendant i Ostap Vakuliuk, wcielający się w asystenta głównego bohatera.

Podczas spotkania reżyser przekonywał, że przeniesienie akcji filmu do czasów sprzed wybuchu I wojny światowej to nie przypadek:

– Moim zdaniem I wojna przyniosła kres starej Europie. Myślę, że w pewnym sensie I wojna trwa do dzisiaj, a II wojna i zimna wojna były tylko jej rozwinięciem. Po I wojnie porządek Europy i jej pozycja się załamały. Ona wtedy pękła i do teraz próbuje się zrosnąć.

Po spotkaniu z reżyserem widzowie mogli kupić książkę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. (krm)

PS Na zdjęciu #KULKO filmowe z jednym z jurorów tegorocznej edycji festiwalu OKFA – aktorem Krzysztofem Majchrzakiem.

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl