1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

05

10-2017

Ożywili plastelinę
Wrażenie ruchu można stwarzać na wiele sposobów. I to była dobra wiadomość. Zła jest taka, że jakąkolwiek techniką byśmy nie pracowali, trzeba się trochę nagimnastykować, żeby powstał obraz animowany. Uczestnicy zajęć koła filmowego mieli okazję ożywić swoje artystyczne wizje za pomocą… plasteliny podczas warsztatów, które odbyły się niedawno w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Zajęcia prowadziła Monika Kuczyniecka, autorka filmów animowanych i teledysków z plasteliny, nagradzanych na wielu festiwalach w całym kraju. Twórczyni słynnego obrazu „Tramwaj” była też nominowana w 2011 r. do nagrody Fryderyka za oprawę graficzną płyty „POP” (Czesław Śpiewa).

Dwa dni ciężkiej pracy pod okiem jednej z najciekawszych artystek młodego pokolenia okazały się niezłą przygodą, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy miały do czynienia z tworzeniem filmu.

- Dzięki warsztatom poczuliśmy, jak to jest być twórcą, reżyserem, a nawet aktorem. Każdy z nas miał określoną misję do wykonania. Nie było lekko – opowiada Wiktoria Owsińska (kl. II s).

Młodzi twórcy pracowali nad swoją produkcją 12 godzin. Punktem orientacyjnym był znany motyw filmowy – melonik i laseczka – kojarzący się z erą starego kina, zwłaszcza z Charliem Chaplinem. Na szczęście filmowcy dosyć swobodnie się z nim obeszli…

- Pracy mieliśmy naprawdę dużo, a czas mijał bardzo szybko. Co ważne, świetnie się dogadywaliśmy ze sobą – mówi kolejna z uczestniczek zajęć, Ewelina Jankowska (kl. II s). – Najlepiej bawiliśmy się, lepiąc z plasteliny postaci i miejsca akcji – dodaje Wiktoria.

Warsztaty z animacji poklatkowej „W starym kinie, czyli melonik i laseczka” odbyły się w ramach projektu „Nasza bajka – młodzi animatorzy w akcji”. Program został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efekty działań artystycznych 14-osobowego teamu, złożonego z gimnazjalistów z kl. III a i II s, obejrzymy w grudniu na dużym ekranie w kinie „Oskard”. Spokojnie, myślimy też o pokazie popremierowym : ) na terenie szkoły. (krm)

03

10-2017

Spotkanie z alpakami
29 września 2017 roku klasa 4 D udała się na wycieczkę do ALPAKARNI P&M w miejscowości Szyszyńskie Holendry koło Ślesina, aby tam spotkać się z niezwykle wyjątkowymi zwierzakami, jakimi są Alpaki.

Mimo wszelkiej ciekawości i obaw dzieci, zwierzęta okazały się bardzo przyjazne. Dzięki uprzejmości gospodarzy, dzieci mogły głaskać i przytulać każdą z alpak, a co najważniejsze karmić je ich ulubionymi przysmakami. Ich łagodny, ale nieco płochliwy a zarazem ciekawski wzrok potrafi działać „cuda”! Spokojny temperament alpak i aura jaką wytwarzają wokół siebie sprawiła, że dzieci nie chciały zaprzestać zabaw i obcowania ze zwierzętami.

Podczas zwiedzania ośrodka dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji. Te „żywe maskotki”są krewnymi wielbłąda pochodzącymi z Ameryki Południowej. Występują dwie odmiany hodowlane tych zwierząt: Huacaya – odznaczająca się puszystymi, kędzierzawymi włosami oraz Suri – dla której typowe są długie i jedwabiste loki. Osiągają około 80 cm wysokości, ważą od 50 do 80 kg i żyją około 20-25 lat. Ciekawostka – Czy wiedzieliście, że alpaki mogą być ubarwione na 22 różne kolory? Te miłe zwierzęta tak bardzo zauroczyły naszych uczniów, że niejeden już zaczął marzyć o sprowadzeniu takiego zwierzątka do swojego domu. Największą popularnością i uznaniem cieszył się Alpak o imieniu Chip – przewodnik stada, który zdobył serca wszystkich dzieci. Bardzo czujny i troskliwy, a zarazem bezpośredni i ufny w kontaktach z ludźmi. Inną ciekawą alpaką był Otis o jasnoszarym ubarwieniu i spokojnym uosobieniu, ale także z tłumu wyróżniali się: Miłość, Smok, Kruszynka i Tom... Nie sposób jednak zapamiętać wszystkich imion, ponieważ w tym ośrodku agroturystycznym było ich aż 140! Niemniej jednak ich relaksujący i uspokajający wpływ powodował zachwyt i radość w oczach dzieci.

Spotkanie z alpakami było niesamowitym doświadczeniem i ciekawą „lekcją przyrody”. Ich duże oczy z firanką długaśnych rzęs oraz mięciutka sierść dawała poczucie bezpieczeństwa. Pełni pozytywnych wrażeń i nieco zmęczeni wróciliśmy do szkoły z nadzieją, że nie było to ostatnie spotkanie z Alpakami…

Dziękujemy Pani Marcie Pietrzykowskiej, która z zamiłowania do swojej pracy, podczas naszego spotkania wdrożyła elementy alpakoterapii i alpakotrekking’u.

Zapraszamy do galerii zdjęć, bo to one oddają sens naszej wyprawy… (KD)

02

10-2017

NOC NAUKOWCÓW 2017
Jakie są skutki niedoboru witaminy D?, Jaką role pełni jod w osiąganiu wysokich wyników w nauce?, Jak procesy fizykochemiczne kształtują naszą żywność?, Czy jaja są zdrowe, a może to cudowny składnik naszej diety?

Na te i wszystkie nurtujące, uczniów klas gimnazjalnych oraz kl. VIIa pytania, w NOC NAUKOWCÓW – 29 września, odpowiadali pracownicy naukowi z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Wieczorna pora nastrajała do refleksji nad istotą życia, ale również skłaniała do żądania od świata nauki wyjaśnienia nierozwikłanych dotąd zagadek.

Podczas warsztatów, smakosze gofrów poznali tajniki wypieku gofrów na słono i słodko, a przygotowane własnoręcznie dodatki zachęciły do degustacji i oceny walorów smakowych.

Uczniowie mieli również okazję do poznania sposobu wytwarzania i degustacji masła o różnych smakach, przygotowanego według starej receptury, w czasie warsztatów połączonych z wykładem „Jak nasze babcie wytwarzały masło?”.

Smakosze lodów uczestniczyli w produkcji niekonwencjonalnych lodów z wykorzystanie ciekłego azotu. W czasie warsztatów połączonych z degustacją lodów, uczniowie poznali właściwości oraz sposoby otrzymywania i wykorzystania ciekłego azotu.

Na pytania: Czym jest witamina D?, Jakie witamina D pełni funkcje w organizmie?, Jakie są najlepsze źródła witaminy D?, Czy niedobór witaminy D jest częstym problemem zdrowotnym?, uczniowie poznali odpowiedzi podczas wykładu „Znaczenie witaminy D dla zdrowia człowieka”.

Wszystko o procesach sferyzacji i strukturyzacji w przemyśle spożywczym oraz jak procesy fizykochemiczne kształtują naszą żywność, dowiedzieli się podczas pokazu „Kuchnia molekularna”.

Podczas warsztatów „Oranżada, nektar, sok?, Jak nie dać nabić się w butelkę?” przygotowali ww. napoje oraz poznali wartości odżywcze poszczególnych produktów, a także zawartość kolorowych napojów znajdujących się w butelkach i kartonikach.

Uczniowie zostali również zaproszeni do polskiego stołu, pełnego tradycyjnych potraw i wysokiej jakości żywności certyfikowanej. Wspólnie z pracownikami naukowymi Uniwersytetu, przygotowali zdrowe i tradycyjne potrawy wielkopolskie, Dowiedzieli się „co w kawie zbożowej piszczy" podczas wykładu połączonego z degustacją kawy zbożowej o różnych smakach.

Podczas jednego z wykładów zabawili się w poszukiwaczy jodu w produktach spożywczych oraz dowiedzieli się, jak ważną rolę pełni ten pierwiastek w życiu, a także jaki ma wpływ na osiąganie wysokich wyników w nauce.

Na pytania: Co z tym cholesterolem w jajach, a może jajo to „lek” na wszystko?, uczniowie uzyskali odpowiedzi podczas wykładu „Jajo w pigułce”.

Warsztaty sensoryczne „Czym smakuje kawa?, Czy na kawie można malować? – KAWA- CUP TASTING" prowadzone przez zwycięzców Mistrzostw Polski Latte Art i Baristów, były okazją do poznania smaku kaw z różnych stron świata oraz nauki malowania mlekiem na kawie.

Udział w Nocy Naukowców był wspaniałą okazją doświadczenia, że nauka jest pasjonującą częścią naszej rzeczywistości oraz spotkania oko w oko z uczonymi. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda życie Uczelni „od kuchni” oraz poszerzyli wiedzę na temat reguł i procesów, które zachodzą w przyrodzie. Naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapewnili wspaniałą atmosferę oraz umożliwili uczniom przeżycie niesamowitych wrażeń podczas pokazów zjawisk naukowych, o których uczniowie nie mieli pojęcia lub z których nie zdawali sobie sprawy. (wd)

26

09-2017

EUROPEAN DAY OF LANGUAGES
26-go września obchodzony jest Europejski Dzień Języków – święto całego środowiska edukacji językowej. Wszystko zaczęło się w roku 2001, kiedy to Rada Europy wraz z Komisją Europejską ustanowiły deklarację o corocznych obchodach europejskiego święta języków. Z tej okazji organizowane są różnorodne wydarzenia, mające na celu z jednej strony podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, ale z drugiej – zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści.

Pragniemy poinformować, że Nasza Szkoła bierze udział w obchodach Europejskiego Dnia Języków, a pomysł w celebrowaniu tego dnia został zarejestrowany w kalendarzu wydarzeń EDJ (EDJ: www.coe.int/edl.) organizowanego przez European Centre for Modern Languages and Council of Europe.

Uczniowie bardzo aktywnie zaangażowali się w obchody tego dnia a przekazywanie życzeń oraz pozdrowień w językach obcych takich jak – j. angielski, j.niemiecki, j.rosyjski a nawet j.hiszpański – nie sprawiło nawet najmniejszego problemu. Na otrzymanych pocztówkach pojawiały się również zdania i cytaty warte zapamiętania. Tak przygotowane według własnych pomysłów kartki pocztowe zostały przekazywane kolegom i koleżankom, ale także nauczycielom w całej szkole.

Czym jest europejski Dzień Języków? Dlaczego obchodzimy Europejski Dzień Języków i do kogo jest skierowany? Czy dwujęzyczność wspomaga proces myślenia??? Informacje na te nurtujące naszych uczniów pytania mogli odnaleźć na przygotowanej gazetce szkolnej, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród małych i dużych czytelników.

Ponadto każdy uczeń, korzystając ze strony internetowej Rady Europy i Komisji Europejskiej może zagrać w grę pod tytułem „Sprawdź swoje umiejętności językowe” – która pomaga ocenić poziom znajomości języków obcych zgodnie z sześcioma poziomami referencyjnymi określonymi w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ).

http://edl.ecml.at/LanguageFun/LanguageTrivia/tabid/3129/Default.aspx

Poprzez zorganizowanie EDJ pokazaliśmy uczniom, iż uczenie się języków obcych pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić. W tym wyjątkowym dniu zwrócono szczególną uwagę na znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie.

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie oraz zaangażowanie i zapraszamy na kolejny Europejski Dzień Języków, który odbędzie się w przyszłym roku szkolnym.

Zachęcamy również do nauki języków obcych na co dzień, ponieważ ich znajomość odgrywa ogromną rolę w naszym życiu.

Zespół Języków Obcych

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28, 63 241 63 22
Gmina Stare Miasto
lm.pl - portal regionalny
Powiat koniński

Słownik polsko-angielski
ORE - Lektury i zasoby
ORE - Języki obce – Dla uczniów
ORE - Dla uczniów
Centralna Komisja Egzaminacyjna
OKE Poznań
Kuratorium Oświaty Poznań
MEN
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna
Ośrodek Rozwoju Edukacji ORE
ORE - Dla rodziców
ORE - Przydatne linki – Dla rodziców