1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

02

10-2019

EUROPEAN DAY OF LANGUAGES
W dniach 24 - 26 września 2019 r. obchodzony był Europejski Dzień Języków – święto całego środowiska edukacji językowej.

Z tej okazji zorganizowane zostały różnorodne wydarzenia, mające na celu z jednej strony podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, ale z drugiej – zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści.

Zgodnie z zarejestrowanym projektem w kalendarzu wydarzeń EDJ (EDJ: www.coe.int/edl.) organizowanym przez European Centre for Modern Languages and Council of Europe uczniowie całej szkoły dyskutowali z wychowawcami nt. języków obcych, ale też bardzo aktywnie wzięli udział w konkursie „Słynne Europejskie Budowle”. Przygotowane projekty uczniowskie można było podziwiać podczas wystawy prac konkursowych w dwóch budynkach naszej szkoły. Pomysłowość uczniów, techniki wykonania prac, kreatywność montowania zdobień i oświetleń, dokładność i szczegółowość odwzorowania budowli postawiło jury konkursowe przed trudnym dylematem. Komisja łącznie oceniała aż 48 projektów w dwóch kategoriach wiekowych – klasy I-III oraz IV-VIII.

Zwycięzcy w kategorii wiekowej klas I-III:

I miejsce –
Marta Tomczyk kl. I b

II miejsce –
Matilda Paci, Aleksander Pawlak, Łukowska Karina kl. II c
Zuzanna Jankowska kl. III a

III miejsce –
Krzysztof Gomulski, Daria Juśkiewicz, Adam Siemiński, Kacper Proszowski kl. III b
Hanna Michalak, Michalina Andrzejczak kl. II c

Zwycięzcy w kategorii wiekowej klas IV-VIII:

I miejsce –
Michalina Górna, Amelia Szyszyńska, Amelia Ślugaj kl. VI c

II miejsce –
Adam Jakubowski kl. V b
Amelia Olejnik, Łukasz Pruski kl. VI d
Adam Dyc kl. VII b

III miejsce –
Klaudia Kaźmierczak, Nadia Syncerz kl. V a

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

Poprzez zorganizowanie EDJ pokazaliśmy uczniom, iż uczenie się języków obcych pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić. W tych wyjątkowych dniach zwrócono szczególną uwagę na znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie.

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie oraz zaangażowanie i zapraszamy na kolejny Europejski Dzień Języków, który odbędzie się w przyszłym roku szkolnym.

Zachęcamy również do nauki języków obcych na co dzień, ponieważ ich znajomość odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. (kd, ag)

01

10-2019

Najsmaczniejsze wydarzenie tej jesieni na MTP
Targi Smaki Regionów to wydarzenie, w którym uczniowie klasy 6C i 6D mieli przyjemność uczestniczyć i brać aktywny udział w warsztatach kulinarnych propagujących zdrowe odżywiane. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniu 30 września 2019 r. można było znaleźć ekologiczną, certyfikowaną żywość z całej Polski. Był to unikalny moment na poznanie wszystkich regionalnych potraw i produktów, stanowiących dziedzictwo kulinarne, które są przygotowywane według dawnych receptur i zgodne z ideą slow food.

Ta wielka uczta regionalnej polskiej kuchni, pełna tradycyjnych receptur oraz niepowtarzalnego smaku i aromatu była niezapomnianą możliwością do podkręcenia apetytu… Uczniowie mogli kosztować wędlin, serów smażonych i długodojrzewających, miodów, wyrobów piekarniczych i cukierniczych, przetworów owocowo-warzywnych z ekologicznych gospodarstw.

Podczas degustacji produktów przy stoiskach blisko 200 producentów trafiliśmy na pokaz kulinarny Pana Jarosława Uścińskiego. Ten światowej klasy kucharz, który gotował dla Tiny Turner, Bruce Willisa czy koronowanych głów świata zabrał nas w nietuzinkową przygodę… A właściwie zaprosił na poligon ciężkiej pracy i harówki jednego z uczniów klasy 6D – Mikołaja Pilarczyka, który dzielnie znosił trudy kuchennej pracy. I choć w przygotowaniu nietrudny omlet z owocami, to stanowił on wyzwanie dla młodego kuchennego amatora, który podzielił przygotowane pyszności wśród kolegów i koleżanki.

Przy współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Stare Miasto uczniowie mieli również możliwość uczestniczyć w warsztatach owocowo-warzywnych i wędliniarskich.

Smaki Regionów – święto polskiej, regionalnej i tradycyjnej kuchni zapisało się w pamięci uczestników wycieczki. Zdrowe odżywianie, bez konserwantów i innych zbędnych chemicznych dodatków gwarancją lepszego zdrowia i samopoczucia. (kd)

28

09-2019

Noc Naukowców 2019
Jak wytworzyć hydrożelowego robaka polimerowego? Co jest źródłem promieniowania? Kto wynalazł Coca-Colę w tabletce? Na czym polega metoda tworzenia ultrakrótkich impulsów optycznych o dużym natężeniu?

Na te i wiele innych pytań uczniowie klas szóstych uzyskali odpowiedź podczas, jedynej w całej Europie, Nocy Naukowców. Impreza popularno-naukowa, która odbyła się 27 września 2019 roku pod hasłem: Researchers’ Night, była okazją do spotkania, poznania się i wspólnych działań naukowców i uczniów.

W tym roku, po raz kolejny, uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez pracowników naukowych i studentów Politechniki Poznańskiej. W atmosferze zabawy mogliśmy przekonać się, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Zobaczyliśmy naukowców w nietypowych sytuacjach, a uczniów w roli naukowców.

W Centrum Wykładowym, na pokazie „Fizyka Women Show” w Auli Magna, w czasie ciekawych eksperymentów, których głównymi bohaterkami były kobiety, wykonanych przez studentów z Koła Naukowego Fizyki Technicznej pod opieką dr inż. Adama Buczka, zobaczyliśmy, że „fizyka jest wszędzie”. Naukowcy z pomocą prostych środków, czasami zabawek, zaprezentowali efekty działania praw fizyki. Dowiedzieliśmy się więcej o laureatkach Nagrody Nobla w tej dziedzinie, a także sprawdziliśmy, ile fizyki jest w damskiej torebce?

W czasie wykładu „Fizyka KIDS – ENERGIA” połączonego z pokazami, w wykonaniu studentów Koła Naukowego ETIFIZ.EDU.FU z Wydziału Fizyki Technicznej, zobaczyliśmy ciekawe eksperymenty, w czasie których w roli głównej występowała energia.

Na Wydziale Technologii Chemicznej uczestniczyliśmy w warsztatach „Niezwykły świat chemii”. Tutaj, w Zakładzie Chemii Ogólnej i Analitycznej w profesjonalnym laboratorium, pod okiem naukowców, samodzielnie eksperymentowaliśmy. Wyizolowaliśmy związki zapachowe z produktów naturalnych, oznaczyliśmy związki organiczne w produktach spożywczych oraz wykonaliśmy efektowne reakcje z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej. Uczestniczyliśmy również w pokazach niezwykłych reakcji chemicznych, m. in. pasty słonia, imitacji wybuchu wulkanu, czyli „lokomotywy”.

W czasie warsztatów „Magiczny świat polimerów”, w Hali Technologicznej Zakładu Polimerów, samodzielnie wykonaliśmy maski oraz żetony do wózków w marketach. Zobaczyliśmy efektowny proces rozdmuchiwania, wtryskiwania i termoformowania!

W czasie pokazów „Rocket Science”, studenci z PUT RocketLab zaprezentowali ciekawostki lotnicze oraz działanie rakiet i towarzyszący im ogień i huk. Na własne oczy zobaczyliśmy, jak można zrobić coś z niczego? Odkryliśmy tajniki skanowania 3D i kamer termowizyjnych. Okazało się, że dla euroentuzjastów z naszej szkoły, Unia Europejska nie ma tajemnic. W czasie organizowanych, przez stoisko europejskie - EUROPE DIRECT POZNAŃ, konkursów wykazali się wiedzą nt. krajów UE i wygrali liczne nagrody. Pasjonaci robotyki mieli również okazję do zaspokojenia swojej ciekawości uczestnicząc w pokazie robotów kroczących, jeżdżących i latających zaprezentowanych przez członków Koła Naukowego CybAiR i pracowników naukowych Politechniki Poznańskiej.

Podczas zwiedzania laboratoriów badawczych, zazwyczaj niedostępnych dla publiczności, interaktywnych pokazów, uczestnicząc w eksperymentach, warsztatach i zabawach edukacyjnych, znaleźliśmy odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań.

Przed północą, gdy już przekonaliśmy się, jak działa świat, jak ciekawa może być nauka i dowiedzieliśmy się, czym naprawdę zajmują się naukowcy i jak wpływa to na nasze codzienne życie, pełni wrażeń wróciliśmy do domu. :) (wd)

28

09-2019

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny
Wszystkich uczniów pasjonujących się fotografią i matematyką zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”, który jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Studenckie Koło Naukowe Młodych Dydaktyków Matematyki przy Uniwersytecie Szczecińskim oraz Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Matematycznego i Instytut Matematyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Celem konkursu jest zainteresowanie jak największej grupy osób różnymi obliczami matematyki. Konkurs jest skierowany do osób, które potrafią spojrzeć na Królową Nauk oczyma wyobraźni i uwiecznić swoje myśli na fotografii.

Tematyka: matematyka w sztuce, zjawiskach przyrodniczych i fizycznych.

Termin zgłaszania: 15.11.2019 r.

Konkurs jest bezpłatny i powszechny.

Każdy Uczestnik może zgłosić do konkursu nie więcej niż 6 zdjęć.

Zgłoszenie do konkursu polega na rejestracji w systemie zgłoszeniowym, podaniu danych osobowych, złożeniu oświadczeń oraz przesłaniu plików fotograficznych wraz z tytułami i opisami matematycznymi za pomocą elektronicznego systemu zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej
http://mwo.usz.edu.pl/

Uwaga!

Przy obróbce zdjęć konkursowych dopuszcza się zastosowanie korekty tonacji, kontrastu, konwersje do czerni bieli, kadrowanie oraz drobny retusz.

W konkursie mogą brać udział wyłącznie tylko te prace konkursowe, które do dnia ogłoszenia wyników konkursu protokołem jury nie były nigdzie publikowane i udostępnianie w jakiejkolwiek formie i nie brały udziału w żadnym konkursie bez ograniczeń terytorialnych.

Regulamin konkursu

Zdjęcia z poprzednich edycji konkursu

Zainteresowani udziałam w ww. konkursie zgłaszają się do p. Wioletty Dawickiej.

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl