1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

12

01-2019

KU na Wydziale Anglistyki UAM w Poznaniu
Piąte, styczniowe zajęcia Kolorowego Uniwersytetu odbyły się w zabytkowych wnętrzach Collegium Minus UAM w Poznaniu. W czasie zająć na Wydziale Anglistyki UAM, w roli wykładowcy zadebiutował Jakub Szabelski z kl. VD. Pełniąc funkcję asystenta dr Tomasza Skireckiego z Zakładu Badań nad Tekstami Kultury, wspierany przez koleżanki i kolegów, zaprezentował swoje zainteresowania na temat „THE AMERICAN EMPIRE — WITH A SHORT VISIT TO THE USA” (Amerykańskie Imperium - z krótką wizytą w Stanach Zjednoczonych).

Na stronie Kolorowego Uniwersytetu czytamy:

(…) Ostatnie zajęcia grupy II w semestrze zimowym były absolutnym przełomem w historii KU. Jako młody wykładowca wystąpił Jakub Szabelski, który przeniósł nas do USA. Jednocześnie była to pierwsza prezentacja młodego naukowca w całości w języku angielskim. Gratulujemy Jakubowi pełnego profesjonalizmu! (…)

My również dołączamy się do tych gratulacji!!!

W swoim wykładzie, pełnym pasji i zaangażowania, nasz młody naukowiec, mówił o najważniejszych wydarzeniach z historii USA, o Polakach, którzy byli bohaterami w walkach o niepodległość tego kraju, o niewolnictwie wpisanym w niechlubną historię Stanów Zjednoczonych, o polonii amerykańskiej, klimacie sięgającym skrajnych temperatur, polityce, świętach i symbolach narodowych, biznesie, badaniach nad kosmosem, hamburgerach, przemyśle filmowym i muzycznym, prawie do posiadania broni. Jakub mówił również o absurdach, z których słynie ten kraj, m in. w stanie Nevada obowiązuje zakaz całowania brodatych mężczyzn oraz o tym, że Stany Zjednoczone, to największa wylęgarnia teorii spiskowych, np. 12 mln Amerykanów jest przekonanych, że ich krajem rządzą jaszczury z kosmosu. :)

W czasie wykładu Jakub zastosował skuteczne metody aktywizujące jego uczestników do pełnego zaangażowania. Studenci KU chętnie odpowiadali na pytania wprowadzające w tematykę, słuchali w skupieniu, a na koniec nagrodzili Jakuba gromkimi brawami. Dr Tomasz Skirecki gratulując wyraził swój podziw i zaskoczenie profesjonalizmem naszego entuzjasty nauki.

KIA ORA, tzn. bądź zdrów w języku nowozelandzkim, takimi słowami powitał nas dr Tomasz Skirecki, który zabrał studentów KU w podróż po kolorowych symbolach Nowej Zelandii.

Na flagach których państw znajduje się Krzyż Południa? Dlaczego liść paproci jest symbolem lotnictwa Nowej Zelandii? Co oznacza „hongi”? W jaki sposób Nowozelandczycy wyrażają swoje emocje? Jaki taniec prezentują sportowcy przed meczem rugby? Co łączy królową Elżbietę II z Nową Zelandią?

Niezwykły świat Maorysów, pięknych widoków, wulkanów, trzęsień Ziemi i egzotycznych zwyczajów na wyspach południowego Pacyfiku, wzbudził duże zainteresowanie studentów KU. Doktor Skirecki opowiadał o tajnikach językowych, świętach Bożego Narodzenia obchodzonych w najgorętszym okresie, na plaży, o spacerujących drogami nielotach kiwi, a wszystko to w państwie leżącym na wyspach Polinezji, po drugiej stronie kuli ziemskiej. Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że seria Władca Pierścieni była nagrywana na wyspach Nowej Zelandii, tam narodziły się skoki na bungee, a rugby jest narodowym sportem tubylców.

Kolejny raz nasi entuzjaści nauki zaspokoili swoje zainteresowania i pobudzili kolejne. I o to chodzi, by wciąż szukać odpowiedzi na kolejne pytania, mieć pasje i hobby. Wspierać innych w trudnych momentach. Pokonywać trudności i nie bać się podejmować kolejne wyzwania. :) (wd)

Wykład Jakuba nt. „THE AMERICAN EMPIRE — WITH A SHORT VISIT TO THE USA”

10

01-2019

Olimp 0.22
- Postanowiłam wcielić się w Afrodytę. Wybrałam tę postać, bo mi się spodobała. Ciekawe było to, że mogliśmy się poczuć, jakbyśmy byli zupełnie kimś innym. Nawet jak mówiliśmy w pierwszej osobie, to przecież nie o… sobie – żartowała jedna z uczennic po zajęciach języka polskiego, na których uczniowie V d wykreowali Olimp.

Najpierw kilka lekcji o panteonie greckim, zgłębianie zawiłych i czasem mrożących krew w żyłach historii starożytnych bóstw, burzliwe dyskusje (m.in. nad brakiem logiki w postępowaniu nieziemskich postaci), a potem AKCJA! Banalne zadanie, polegające na prezentacji bohaterów wybranych mitów, przerodziło się dzięki kreatywności młodych osób w ucztę dla oczu, uszu i duszy. Nie tylko dorosłych…

- Wszyscy przygotowali wspaniałe kostiumy. Niektórzy tak się wczuli w swoje role, że zachowywali się jak postaci mitologiczne. Najbardziej spodobała mi się walka Ateny – bogini wojny sprawiedliwej – z Aresem – bogiem wojny niesprawiedliwej – opowiadała Maja.

Na szczęście nie wszyscy bohaterowie byli tak waleczni, co nie oznacza bynajmniej, że mniej dynamiczni. Choćby taki Hermes...

- Moim zdaniem scenki bardzo się udały. Ja prezentowałam akurat Hermesa. Muszę powiedzieć, że dużo się dziś o nim dowiedziałam, chyba lepiej go zrozumiałam – dzieliła się wrażeniami Ania.

Widowni pozostaje tylko podziękować wszystkim Posejdonom, Zeusom, Afrodytom, Aresom, Hermesom i innym „boskim” istotom za inspirujące zajęcia. Dziękujemy i gratulujemy :) (krm)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl