1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

10

12-2019

Program „Szkoła Małego Inżyniera”
Szkoła Podstawowa im. gen. J. Bema w Starym Mieście została w tym roku, w wyniku głosowania finalistą programu „Szkoła Małego Inżyniera” organizowanego przez Volkswagen Poznań Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu oraz Fundację Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera w Poznaniu.

Jest to wspólny sukces całej społeczności szkolnej i lokalnej. Dziękuję za głosy wszystkich pracowników szkoły, uczniów, rodziców i sympatyków szkoły, którzy organizowali swoje sieci głosujących. Szczególne podziękowania kieruję do instytucji lokalnych, partnerów szkoły, czyli Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście, Urzędu Gminy w Starym Mieście, Biblioteki Publicznej w Starym Mieście oraz szkół i przedszkoli Gminy Stare Miasto. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i jestem pozytywnie zaskoczony tak dużym Państwa wsparciem. W piątek 6 grudnia przeżyliśmy prawdziwy wieczór wyborczy, który dostarczył wiele emocji i zakończył się dla nas i całej Gminy Stare Miasto sukcesem.

Nagrody programu

Nagrodę otrzymuje 10 Finalistów. Nagrody programu to:

• całodniowy Festiwal Technologiczny, składający się z pokazu przeznaczonego dla wszystkich uczniów szkoły oraz warsztaty z robotyki, warsztaty z programowania i wystawy w świecie nowych technologii składającej się z edukacyjnych stanowisk samoobsługowych,
• zestawy klocków LEGO Mindstorms EV3 o wartości 6000 złotych,
• jednodniowe, certyfikowane szkolenie z prowadzenia zajęć z wykorzystaniem klocków LEGO Mindstorms EV3 dla dwóch nauczycieli zatrudnionych w szkole.

Piotr Kucharczyk – dyrektor szkoły

09

12-2019

Podsumowanie projektu „Książka do poduszki”
4 grudnia odbyło się podsumowanie projektu czytelniczego „Książka do poduszki”, który był realizowany w październiku i listopadzie tego roku.

Celem projektu było: wyrabianie nawyku właściwego spędzania czasu, poprzez rozbudzenie zainteresowania książką, przygotowanie do poszukiwania potrzebnych informacji i materiałów, rozwijanie sprawności umysłowych i umiejętności twórczych uczniów, budowa poczucia własnej wartości i rozwijanie sprawności językowych.

W ramach projektu w klasach I – III przeprowadzono:

Konkurs Pięknego Czytania książek Astrid Lindgren dla klas I – III
• Spotkanie czytelnicze „Starsi czytają młodszym” dla klas I z okazji Światowego Dnia Misia Pluszowego
• Konkurs Literacko – Plastyczny „Dlaczego warto czytać książki ?” dla klas I – III


W klasach IV – VIII przeprowadzono:

Akcję czytelniczą „Starsi czytają młodszym”, spotkanie uczennic klasy VIII B z kl. I
• Prezentacje ulubionych książek na lekcjach wychowawczych
• Przerwa z ciekawą książką na korytarzu szkolnym
• Konkurs na plakat i hasło promujące czytelnictwo dla kl. IV – VIII


Podsumowanie dwumiesięcznej akcji zbiegło się również z rozstrzygnięciem konkursów: literacko – plastycznego „Dlaczego warto czytać książki ?” dla klas I – III, w którym nagrody otrzymały:

Zuzanna Jankowska
Nadia Wałęsa
Marta Tomczyk
Zuzanna Staszak


nagrody specjalne otrzymały:

Gabriela Pawełczak
Zuzanna Żabierek
Gabriela Zawadzka


oraz konkursu na plakat i hasło promujące czytelnictwo dla kl. IV – VIII, w którym nagrody otrzymały:

klasa Va – Klaudia Kaźmierczak, Oliwia Kaźmierczak, Nadia Syncerz, Nikola Wałęsa, Iga Rudka,
klasa IVa – wszyscy uczniowie klasy
.

Wszystkie prace plastyczne, zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Pani Zofia Kurpiewska, która oceniła prace uczniów, zwycięzcom ofiarowała swoje obrazy. Nagrody książkowe pozyskano z Hurtowni Taniej Książki z Żychlina.

Wszystkim uczniom i zaangażowanym nauczycielom bardzo dziękujemy za współpracę.

Bibliotekarki

03

12-2019

Medialny zawrót głowy
W piątek 29 listopada wczesnym rankiem uczniowie naszej szkoły (kl. 6d i 5c) wybrali się w podróż do kultowych miejsc świata mediów – Telewizji Polskiej i Polskiego Radia w Warszawie.

Radio od kuchni

Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w głównej siedzibie Polskiego Radia w Warszawie przy Alei Niepodległości. W podróż po radiowych studiach zabrał nas redaktor Artur Wolski, który na co dzień jest dziennikarzem I Programu Polskiego Radia. Z wielką uwagą i zainteresowaniem wsłuchiwaliśmy się w niski „radiowy” głos naszego przewodnika, który krok po kroku odsłaniał przed nami kulisy radiowego świata. Uczniowie dowiedzieli się, że Polskie Radio w tym roku skończyło 94 lata i tym samym jest najstarszym medium w Polsce. Obserwując „na żywo” pracę dziennikarzy i słuchając „na żywo” audycji radiowych, uczniowie przekonali się jak niezwykle trudnym zajęciem jest ta praca. Zawód dziennikarza wymaga ogromnego profesjonalizmu, dyspozycyjności i zaangażowania. Z rozmowy z redaktorem Wolskim dowiedzieliśmy się, jak wiele pracy wymaga rzetelne przygotowanie audycji radiowej. Dykcja, precyzja, punktualność, zachowanie parytetu w rozmowie z gośćmi, umiejętne gospodarowanie czasem antenowym to umiejętności kluczowe w zawodzie dziennikarza radiowego. Redaktor podkreślał również, jak ważne jest pielęgnowanie aparatu mowy (głównego narzędzia pracy dziennikarza) poprzez regularne wizyty u lekarzy specjalistów oraz odpowiednią rozgrzewkę przed każdym wejściem na antenę. Uczniowie naszej szkoły podczas pobytu w radio mieli okazję poprowadzić w grupach krótkie audycje autorskie, a następnie odsłuchać ich w pomieszczeniu reżyserskim. Jak na to miejsce przystało, w siedzibie radia spotkaliśmy kilka znanych gwiazd, poczynając od ikony polskiej sceny muzycznej p. Ireny Santor, a na przedstawicielce młodego pokolenia Vicky Gabor (zwyciężczyni tegorocznej Eurowizji Junior) kończąc.

Kultowe miejsca, pamiętne programy……..
Wizyta w TVP

Drugim ważnym miejscem naszej wycieczki była wizyta w gmachu Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza 17. Uczniowie z ciekawością oglądali znane studia telewizyjne, w których realizowane są współczesne produkcje (np. Szansa na sukces, Jaka to melodia czy Domisie) oraz kultowe już programy (Teleranek, Wielka Gra czy Sonda). Uczniowie obejrzeli również pomieszczenia reżyserskie. Przekonali się tam na czym polega praca redaktora planu, realizatora dźwięku, wizji i operatora kamery.

Emocjonującym punktem naszej wizyty w TVP był pobyt w jednym z największych jej studiów – studia Pytania na Śniadanie. Ten poranny program telewizyjny nagrywany jest w pomieszczeniach o powierzchni ponad pół tysiąca metrów kwadratowych, gdzie prowadzący rozmawiają z gośćmi i odbywają się występy muzyków na żywo. Cały program obsługuje 9 kamer i 350 jednostek światła. W „Pytaniu” gościły nie tylko najbardziej rozpoznawane postaci polskiego show businessu, ale także światowe gwiazdy w tym Sting, Shaggy czy Katie Melua.

Dopełnieniem naszej wizyty w TVP było również zwiedzanie Muzeum TVP, które mieści się na parterze, w budynku głównym telewizji. W muzeum dowiedzieliśmy się, że 25 października 1952 o godz. 19:00 wyemitowano pierwszy ogólnopolski program telewizyjny i tę datę uznaje się za początek Telewizji Polskiej. Wśród zbiorów muzeum znalazło się około 200 eksponatów, w tym słynne pacynki Kulfona, Moniki, Jacka i Agatki, kamery sprzed pół wieku, stare urządzenia do montażu, sklejarka do taśmy filmowej, a także zdjęcia gwiazd związanych przez wiele lat ze „szklanym ekranem”, takich jak Adam Hanuszkiewicz, Kalina Jędrusik, Jan Suzin, Jan Kobuszewski, Krystyna Loska czy Bogumiła Wander. Jak się dowiedzieliśmy, niektóre eksponaty nadal działają, jak np. tor kamerowy, czyli telewizor z podłączoną do niego włączoną kamerą, dzięki której zwiedzający mogą zobaczyć siebie na ekranie.

Wycieczka w kolorowy świat mediów dostarczyła nam wszystkim, zarówno uczniom jak i nauczycielom, wielu emocji i wrażeń. Jak mówią uczniowie, była to wycieczka „inna od pozostałych”. Myślę, że jeszcze długo pozostanie w naszej pamięci ……….. (esz)

29

11-2019

Starsi czytają młodszym...
Święto Misia Pluszowego dla klas I w bibliotece szkolnej

Tematem zajęć był pluszowy miś, zabawka, która towarzyszy dzieciom od najmłodszych lat. Miś to nie tylko pluszowa przytulanka, to prawdziwy przyjaciel, który czeka i jest niezastąpiony. Dzieci powierzają swoim pluszakom tajemnice, a misie są bardzo cierpliwe. „ Jeśli dożyjesz stu lat, to ja chcę żyć sto lat minus jeden dzień, żebym nigdy nie musiał żyć bez ciebie” - powiedział Kubuś Puchatek do swojego przyjaciela Prosiaczka.

W dniach 22, 25 i 26 listopada 2019 r. uczniowie klas Ia, Ib i Ic uczestniczyli w spotkaniach poświęconych misiom - bohaterom książek. Uczennice klasy VIII b Oliwia Hak, Aleksandra Kałużna, Matylda Juchiewicz i Nadia Nowak pięknie przeczytały młodszym koleżankom i kolegom opowiadanie „Serduszko małego misia”. Wszyscy bardzo podziwialiśmy małego misia, który pomógł marionetce, robotowi i właściwie sam sobie udowodnił, że ma dobre serce. Dość trudnym zadaniem było układanie „misiowych puzzli” na czas. Wywiązała się pomoc koleżeńska i poradziliśmy sobie. Każdy uczestnik naszego spotkania pomalował buźkę misia, było to bardzo ważne zadanie, ponieważ utworzyliśmy szkolną misiową rodzinę, którą można zobaczyć w bibliotece. Nie mogło również zabraknąć przysmaku Kubusia Puchatka, biszkopty z miodem, to jest to! Smacznie zakończyliśmy nasze spotkania, każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom.

Serdecznie dziękujemy wychowawcom klas I i uczniom, oraz pozdrawiamy wszystkich miłośników misiów. :)

Bibliotekarze

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl