1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

19

11-2019

Młodzi medycy o ziołolecznictwie i ...
Kolejne spotkanie „młodych medyków” odbyło się 18 listopada 2019r. tradycyjnie w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Tym razem pierwsza część była mniej oficjalna, ponieważ dotyczyła organizacji i przebiegu projektu badawczego „Mali badacze”. Pani promotor – dr n. med. Kamila Stawczyk-Eder wprowadziła naszych badaczy w tajniki badań naukowych i przedstawiła cechy dobrego naukowca. Podczas spotkania wyjaśniła: jak zostać naukowcem, jak skonstruować projekt, jakie korzyści płyną dla uczniów z przeprowadzenia projektu badawczego? Przedstawiła kryteria oceny projektu i skład komisji konkursowej oceniającej przygotowany projekt.

W drugiej części spotkania nasi „młodzi medycy” wysłuchali wykładu „Ziołolecznictwo” zaprezentowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Plewiskach. Prelegenci opowiedzieli o patronie swojej szkoły – prof. Wacławie Strażewiczu, który zajmował się roślinami leczniczymi oraz o swojej miejscowości, w której nazwy ulic pochodzą od nazw ziół. Odpowiedzieli na nurtujące młodych naukowców pytania: Która roślina odstrasza komary, kleszcze i mole? Jak nazywa się najdroższa przyprawa na świecie? Którą z roślin możemy spotkać na polach Prowansji? Na zakończenie otrzymaliśmy zioła, które swoim zapachem zachwyciły…

Kolejny wykład „Jak w medycynie badamy mięśnie?” zaprezentował prof. dr hab. n. med. Juliusz Huber. Podczas wykładu, pan profesor przedstawił działanie układu mięśniowego i nerwowego oraz elektromiografu. Wyjaśnił na czym polegają badania diagnostyczne. Odpowiedział na nurtujące młodych medyków pytania: Czy człowiek i kot chodzą podobnie? Kto jest bardziej sprawny kiedy chodzi? Dlaczego gepard biega szybciej niż człowiek?

Podczas spotkania przekazaliśmy również, zebrane w ramach akcji „Opatrunek na ratunek”, dary w postaci bandaży, plastrów, rękawiczek jednorazowych itp. dla Fundacji Redemptoris Missio.

Na kolejnym spotkaniu, 16 grudnia 2019r., młodymi wykładowcami będą uczniowie naszej szkoły: Wiktor Puchalski (kl. 6D) oraz Rafał Puchalski (kl. 5C). (wd)

FOTOGALERIA UMP

13

11-2019

Operacja „PIZZA”
Przez żołądek do serca? Tak mówią. Szczerze mówiąc, mnie to jakoś nigdy nie przekonywało… Jednak to już przeszłość. A wszystko za sprawą przeuroczych, małych (mam nadzieję, że się nie obrażą) kucharzy. I kucharek, oczywiście. „Kuchenne rewolucje” w ich wykonaniu podbiły serce każdego, kto miał szczęście obserwować warsztaty kulinarne, które odbyły się w pizzerii „Mefisto” w Starym Mieście.

Najpierw włożyli odpowiedni strój, potem właściciel restauracji poprosił adeptów sztuki kulinarnej, aby podeszli do specjalnie dla nich przygotowanych stanowisk pracy.

– A gdzie można umyć ręce – zapytał nagle, zawstydzając trzeźwością umysłu dorosłych, jeden z miłośników pizzy.

– Oczywiście, przepraszam, tam jest łazienka – poinformował nieco speszony właściciel restauracji.

I ruszyli... W sekundzie niemal cała armia małych kucharzy w uroczych fartuchach i czapkach na głowach znalazła się w łazience. Wyglądali jak zespół chirurgów przygotowujących się do poważnej operacji. Profesjonalizm – jak się zaraz okazało – przejawiał się nie tylko w skrupulatnie wykonywanych czynnościach przygotowawczych czy w stroju, ale przede wszystkim w podejściu do sztuki kulinarnej. Przejęci szybko przystąpili do wyrobu pizzy. Paluszkami, wałkiem, widelcem, łyżką, czym się dało… Wreszcie ciasto ułożyło się łaskawie w formach! A potem wiadomo, sama przyjemność, czyli nakładanie dodatków. Tu był jedynie problem z wyborem. Tak, przygotowywanie posiłków to świetna okazja doskonalenia umiejętności dokonywania wyborów…

– Wszystkiego nie nałożysz przecież! – dochodził z końca stołu głos poirytowanego znawcy tematu.

Emocje czasami brały górę, ale trudno się dziwić. Każdy mistrz kuchni miał bowiem za zadanie zrobić pyszną pizzę dla wyjątkowego i niezwykle wymagającego gościa. Dla kogo? Dla siebie… Sprostali wyzwaniu. Wystarczyło popatrzeć, z jakim zapałem wszyscy zabrali się do jedzenia. A, przepraszam bardzo, nie wszyscy. Kilka osób postanowiło podzielić się swoim skarbem z… rodziną.

Przez żołądek do serca… Tak, przekonaliście mnie, za co Wam bardzo dziękuję. Wdzięczna też jestem panu Andrzejowi Kopaczewskiemu, który zafundował nam tę niezwykłą „kuchenna rewolucję”. (krm)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: spstaremiasto@stare-miasto.pl
www.spstaremiasto.pl