1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

02

11-2019

Uroczysta inauguracja Małego Medyka
W tym roku uczniowie naszej szkoły mają szczęście i zaszczyt uczestniczyć w projekcie Mały Medyk Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spośród kilku tysięcy zgłoszeń znaleźli się na liście przyjętych.

Po miesiącu oczekiwania, bo tyle czasu upłynęło od momentu ogłoszenia wyników rekrutacji, zostali włączeni do zacnego grona studentów Polskiej Akademii Dzieci w ramach Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w roku akademickim 2019/2020.


Uroczystość odbyła się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM przy ul. Przybyszewskiego. W dzień inauguracji – 29 października - nasi uczniowie z klasy 6d i 5b, w obecności Prorektora ds. Studenckich i Dydaktycznych prof. dr hab. Ryszarda Marciniaka oraz Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. Małgorzaty Kotwickiej, złożyli uroczyste ślubowanie - (…) zdobywać wiedzę i postępować w mądrości, by służyć innym ludziom. (…) przyrzekamy wierność ideałom nauki i prawość postępowania, odwagę, dociekliwość i pracowitość w dążeniu do prawdy.(…)

Przez 8 miesięcy, w czasie udziału w wykładach, warsztatach i realizacji projektów badawczych, będą mieli okazję do - (…) rozbudzenia ciekawości poznawczej, innowacyjności, krytycznego myślenia, rozwinięcia umiejętności rozwiązywania problemów, uczenia się i pracy zespołowej. Podniosą kompetencje w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz poziom wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych i nauk o życiu (…) – czytamy w Regulaminie Projektu Mały Medyk UMP.

Ten uroczysty dzień był również okazją do wysłuchania wykładu przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Czupurach „m. m. m. – westchnienie pełne pasji …”. Krótka prezentacja dzieci, której tajemnicze trzy „eMki” nawiązywały do pierwszych liter pasji wielkiego poznańskiego podróżnika – patrona ich szkoły oraz dwóch prywatnych zainteresowań samych dzieci.

W czasie wykładu usłyszeliśmy garść informacji o ukochanej przez Fiedlera największej wyspie świata – Madagaskarze, o tanecznym przeistaczaniu się larwy w owada – motylim kroku hip-hop oraz o ciekawym sposobie wykorzystania sztuki kodowania w Minecraft – grze polegającej na układaniu bloków i szukaniu przygód.

Drugi wykład „Misje Medyczne” zaprezentował p. Jacek Jarosz z Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Misio. Opowiedział o organizowanych przez Fundację misjach medycznych, które swoją działalnością objęły kilkadziesiąt szpitali, przychodni i punktów medycznych, o działalności Fundacji, której celem jest stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata oraz o swoich wolontariackich doświadczeniach podczas misji na Madagaskarze.

Na stronie internetowej Fundacji czytamy – (…) Aby leczyć najuboższych organizowane są wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych. Fundacja wspomaga ich również wysyłką lekarstw, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego. (…)

Studenci Małego Medyka wyrazili chęć włączenia się w zbieranie darów na rzecz fundacji, tzn. w akcję
„Opatrunek na ratunek”. - (…) Liczy się na prawdę wszystko i jeśli w tak dużej grupie, każdy przyniesie nawet jedną rzecz i tak sporo uzbieramy – powiedziała koordynator projektu dr n. med. Barbara Purandare.

W czasie wykładów nasi studenci aktywnie włączyli się w dyskusję na temat omawianych zagadnień.

Tradycyjnie, podsumowanie wyjazdu odbyło się w drodze powrotnej w formie quizu. (wd)

FOTOGALERIA MAŁEGO MEDYKA

25

10-2019

Szkoła pamięta ...
W komunikacie Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej z 21 października 2019 roku czytamy:

Zachęcamy (…) szkoły (…) do włączenia się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne dla uczniów postaci oraz wydarzenia.

- Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów szkół Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.

Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.

- Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Nasza szkoła, w ramach akcji „Szkoła pamięta”, podejmie następujące działania:

- uczniowie odwiedzą groby zasłużonych dla naszej społeczności oraz miejsca pamięci narodowej,
- wychowawca klas VI b zorganizuje wycieczkę do Kowalewka, uczniowie zapoznają się z historią odwiedzanych miejsc i zapalą znicz w miejscu pamięci,
- uczniowie II etapu edukacyjnego zapalą znicze na grobach zmarłych nauczycieli z naszej szkoły.

25

10-2019

Wyobraź sobie …
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w październiku 2019 roku odbywa się pod hasłem: WYOBRAŹ SOBIE …

W naszej szkolnej bibliotece odbył się Konkurs Pięknego Czytania Książek Astrid Lindgren, dla klas II i III. Celem konkursu było zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, oraz promocja biblioteki szkolnej i jej działań.

„W 1941 roku moja siedmioletnia córeczka Karin leżała chora na zapalenie płuc. Każdego wieczoru, kiedy siadałam na brzegu łózka, marudziła jak zwykle dzieci: „Opowiedz mi coś”. Pewnego razu, zapytałam: „O czym mam opowiadać?”, odparła: „Opowiedz mi o Pippi Langstrump”. Nie zapytałam, kim była Pippi, tylko zaczęłam opowiadać, a ponieważ było to dziwne imię, więc musiała to być także dziwna dziewczynka. Karin, a potem jej koledzy i koleżanki zapałali niezwykłym uczuciem do Pippi. Kopię opowieści wysłałam do jakiegos wydawnictwa.” Tak się zaczyna historia książek Astrid Lindgren.

Konkurs odbył się w naszej szkolnej bibliotece 23 października 2019r. Uczniowie klas II i III, było ich trzynastu, zaprentowali piękne intarpretacje fragmentów książek Astrid Lindgren: „Dzieci z ulicy Awanturników”, „Lotta z ulicy Awanturników”, „Pippi Pończoszanka”, „Pippi wchodzi na pokład”, „Karlsson z Dachu lata znow” oraz „Dzieci z Bullerbyn”. W komisji pracowały panie: Zofia Kurpiewska i Julita Paściak, oceniły: płynność czytania, poprawność i biegłość czytania oraz wrażenie artystyczne, maksymalnie przyznając 5 punktów uczestnikowi.

Nagrody otrzymali: Lena Cieślak, Zuzanna Błaszczyńska, Lena Maćkowska, Kamil Ressel, Magdalena Martynowicz, Hanna Frysiak, Zofia Nowacka. Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia.

Książki dla uczniów ufundowała biblioteka szkolna. Nagrodę specjalną otrzymała Julia Zielke z klasy II b oraz najmłodszy uczestnik konkursu Michał Grala z klasy II a, były to obrazy autorstwa pani Zofii Kurpiewskiej.

Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o wiele pozycji książkowych autorstwa Astrid Lindgren, dzięki funduszom pozyskanym z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Dziękujemy nauczycielom i uczniom klas II i III.

Bibliotekarze: Ewa Papiernik, Agata Wiśniewska

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: spstaremiasto@stare-miasto.pl
www.spstaremiasto.pl