1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

08

11-2019

Promujemy czytelnictwo
A to za sprawą uczniów klasy VIII b, którzy we współpracy z biblioteką szkolną postanowili zachęcić wszystkich do sięgnięcia po książkę.

...bo przecież, nie ma nic lepszego, jak chwila wytchnienia z ciekawą książką...

Korzystając z okazji, że zostały zakupione nowości do biblioteki szkolnej, postanowiliśmy zaprezentować je wszystkim w szkole. Przypomnijmy, że większość tytułów polecili nam sami czytelnicy.

Tym razem, zależało nam głównie na uczniach, którzy rzadko zaglądają do biblioteki. To z myślą o nich, zorganizowaliśmy wystawę książek na korytarzu szkolnym, podczas trzech przerw śródlekcyjnych. W myśl - skoro nie przyjdę po książkę, to książka przyjdzie po mnie.

Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, tym bardziej że można było wybrać i poczytać książkę przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki.

Ogromnie nas to ucieszyło i zachęciło, aby powtórzyć taką akcję jeszcze raz.

Nie tylko klasa VIII b włączyła się w promocję czytelnictwa. We wszystkich klasach IV – VIII uczniowie prezentowali swoją ulubioną książkę, zachęcając do czytania swoich rówieśników na godzinie z wychowawcą.

Zaangażowanym, którym nie obojętne jest zainteresowanie książką, bardzo dziękujemy: uczniom klasy VIII b – Oliwii Hak, Matyldzie Juchiewicz, Aleksandrze Kałużnej, Nadii Nowak oraz Bartoszowi Tyburze, który zadbał o podkład muzyczny, a także pani Marcie Krasce, panu Tomaszowi Andrzejczakowi i wszystkim wychowawcom.

Jeżeli macie jakieś propozycje nowych tytułów, zapraszamy do biblioteki.

Bibliotekarki

04

11-2019

No i się poznali...
Do niedawna nie wiedzieli nawet o ich istnieniu. Nie znali żadnego filmu, w którym zagrali Anna Seniuk czy Jan Nowicki. Ale to już przeszłość. Członkowie koła humanistycznego mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z gwiazdami polskiego kina, które było jednym z ważniejszych wydarzeń II Jesiennego Festiwalu Filmowego, organizowanego przez staromiejską bibliotekę.

Anna Seniuk starszej publiczności znana jest przede wszystkim z niezapomnianej roli Magdy, żony inżyniera Stefana Karwowskiego, biorącego udział m.in. w budowie Trasy Łazienkowskiej i Dworca Centralnego w Warszawie. Postać kreowana przez Annę Seniuk pracowała jako hydrolog w warszawskich Filtrach. Mimo wykształcenia żona inżyniera wiedzę o świecie i o tzw. „życiu” czerpała głównie z rozmów ze swym szefem, inż. Mieczysławem Gajnym (Wojciech Pokora), co często przekładało się na histeryczne, nieprzewidywalne – przez co zabawne dla widza – zachowania bohaterki.

Może trudno w to uwierzyć, jednak w czasie wieczoru autorskiego to nie Anna Seniuk królowała na scenie biblioteki gminnej. Odtwórczyni roli sympatycznej Madzi z wrodzonym sobie wdziękiem oddała palmę pierwszeństwa Janowi Nowickiemu. Kto jeszcze nie wiedział, dlaczego to właśnie jemu Sylwester Chęciński powierzył rolę tytułowego Wielkiego Szu w kultowym filmie o genialnym szulerze, a uczestniczył w spotkaniu z aktorem,chyba zrozumiał, że Jan Nowicki po prostu urodził się dla wspomnianej kreacji. I wcale nie dlatego, że oszukiwał staromiejską publiczność – chociaż to niewykluczone – ale dlatego, że tak wspaniale potrafił nad nią zapanować.

Specjalne ukłony dla organizatorów 2. edycji festiwalu należą się za ponowne zaproszenie Franciszka Pieczki, pełniącego tym razem rolę gościa honorowego. Impreza doczekała się też rewelacyjnej oprawy muzycznej, o co zadbał Julian Mere – aktor Teatru Rampa i utalentowany bard. Ważnym punktem programu festiwalu było otwarcie wystawy malarskiej lokalnego akwarelisty Tomasza Olszewskiego. Obrazy przedstawiające architekturę i krajobrazy gminy Stare Miasto świetnie komponowały się z oryginalnymi kostiumami filmowymi z „Wielkiego Szu” i „Lalki”, które widzowie mogli podziwiać po spotkaniu z aktorami.

Ale co tam obrazy! Co tam kostiumy…

- Proszę pani, jeszcze niedawno nie wiedziałam, że istnieją tacy aktorzy, a teraz mam ich autografy. I mogłam do nich zagadać! – cieszyła się Sandra, obdarowana - podobnie jak jej koleżanki - podpisami Anny Seniuk i Jana Nowickiego. A jeśli chodzi o kolegów z koła humanistycznego, to podobno nie chcieli się pchać po autografy, więc poszli tam, gdzie było mniej ludzi, czyli do stolika z pysznymi ciasteczkami :) (krm)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: spstaremiasto@stare-miasto.pl
www.spstaremiasto.pl