1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

27

12-2019

Jest taki dzień…
Wigilia Bożego Narodzenia to niezwykle uroczysty i wyjątkowy dzień, z którym związanych jest wiele zwyczajów oraz tradycji. Wigilijny wieczór jest dla wielu najbardziej wzruszającym i uroczystym momentem w roku. Nie ma chyba drugiego takiego kraju na świecie, gdzie Wigilię Bożego Narodzenia obchodzono by tak uroczyście jak u nas. To czas zadumy i refleksji, odpoczynku i nadziei.

Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas spędzony w gronie najbliższych nam osób. Zatem organizacja spotkania wigilijnego w gronie osób, z którymi się spotykamy na co dzień, niejednokrotnie dzielimy radości i troski również jest bardzo ważna. Dlatego tegoroczne spotkanie wigilijne klasy 6 d odbyło się z udziałem rodziców. Otwartość uczniów na bliskich spowodowała, że wytworzyła się bardzo serdeczna i świąteczna atmosfera. Natomiast pełne szczerości, płynące niewątpliwie z głębi serca życzenia, wywołały liczne wzruszenia. By utrwalać i pielęgnować tradycje, zasiedliśmy do pięknie nakrytego stołu, na którym nie brakowało wigilijnych potraw i słodkości.

Podczas wieczoru mieliśmy również przyjemność wysłuchać koncertu w wykonaniu uczennicy Mai Wróbel, która pięknie zagrała na skrzypcach znane kolędy i wprowadziła uczestników wieczoru w iście świąteczny nastrój. I aby jeszcze bardziej zaakcentować zbliżające się Boże Narodzenie rozpoczęliśmy kolędowanie. Ponadto warto nadmienić, że pojedynek na wykonanie obcojęzycznych utworów świątecznych „Merry Christmas Everyone” i „Feliz Navidad” było niesamowite. Brawo Rodzice! Brawo Uczniowie!

Ten dzień był naprawdę magiczny i wyjątkowy… A co do złożonych życzeń… miejmy nadzieję, że spełnią się wszystkie! (kd)

20

12-2019

Młodzi studenci Uniwersytetu Medycznego na tropie Nagrody Nobla…
Genetyka może poszczycić się okazałą liczbą Nagród Nobla przyznanych za odkrywanie jej tajemnic. (…) Nagrodę Nobla za badania mające związek z genetyką przyznano aż 22 razy na 109 w dziedzinie medycyny. Być może na auli znajduje się młody człowiek, o którym jeszcze usłyszymy i trafi w jego ręce ta wysoce prestiżowa nagroda. Tymczasem wysłuchałam interesujący wykład młodych naukowców – braci, którzy zwrócili uwagę na ważny aspekt tego świata… Choroby genetyczne mogły dotknąć każdego z nas… Wiedzcie, że zrobiliście wiele, bo mówienie o sobie dla innych jest rzeczą niebywałą (…) – powiedziała prof. dr hab. n.med. Anna Latos-Bielińska z Zakładu Genetyki Medycznej UMP.

W roli młodych wykładowców zadebiutowali bracia Rafał i Wiktor Puchalscy. W swoim wykładzie, jako młodzi prelegenci zaprezentowali prawdziwą historię choroby z jaką od dzieciństwa zmaga się jeden z chłopców. (…) dopiero teraz odważyłem się o tym mówić (…) – powiedział Wiktor Puchalski z klasy 6 d - (…) moja prezentacja przedstawia trudy i liczne próby zmagania się z moim losem (…). Podczas bardzo osobistego wykładu chłopcy opowiadali o naczyniakach, ich rodzajach, a także walce z tą uciążliwą chorobą. Uświadomili trzystuosobowej publiczności, że dzięki determinacji najbliższych i wsparciu ludzi dobrej woli, wszystko można pokonać.

Ogrom wiedzy oraz profesjonalizm z jakim chłopcy prowadzili wykład zostały zauważone i docenione również przez koordynator projektu panią dr Kamilę Stawczyk-Eder oraz zgromadzoną publiczność.

W prezentowanym wykładzie znalazło się również skromne podziękowanie dla mamy w wykonaniu Wiktora, podczas którego, nie brakowało silnych wrażeń i wzruszeń.

W drugiej części zajęć uczestnicy programu „Mały Medyk” mieli możliwość wysłuchania wykładu prowadzonego przez prof. dr hab. n.med. Annę Latos-Bielińską z Zakładu Genetyki Medycznej UMP pt. „Co kryje się w naszych genach, czyli dlaczego jesteśmy jacy jesteśmy”. Każdy jest inny, nie ma dwóch identycznych osób, zatem jaka jest tajemnica tej różnorodności? Co decyduje o naszej niepowtarzalności? DNA! To wszystko w nim jest zapisane. Wiedzieliście, że genom człowieka składa się z 3,2 mld par zasad? Co istotne salamandra plamista posiada genom 10 razy większy od genomu człowieka, a przecież jest tylko płazem. Naukowcy nie potrafią znaleźć odpowiedzi dlaczego właściwie tak jest, natomiast wiadomo, że człowiek posiada 46 chromosomów (23 pary), które np. warunkują naszą płeć. Zaś geny odpowiadają za wygląd, wzrost, kształt twarzy czy kolor oczu. Podczas wykładu uczniowie poznali nowe pojęcia – epigenetyka i nutrigenomika, które uświadomiły młodym słuchaczom, że zdrowe żywienie, zdrowy i aktywny styl życia wpływa na nasze geny. Jednak to nie oznacza, że zmieni się zapis naszej informacji genetycznej. Działanie naszych genów możemy również poprawić poprzez kontakt z naturą, słuchanie spokojnej muzyki czy wyciszenie się.

Zatem zapamiętaj, że genetyka jest fascynującą dziedziną nauki, która jeszcze nie raz nas zadziwi.

Twój DNA – to Twoje wyposażenie genetyczne, z którym przyszedłeś na świat, ale to, jak funkcjonują Twoje geny, zależy od Ciebie!

Jeśli masz koleżankę lub kolegę z choroba genetyczną, masz ważną misję do spełnienia – potrzebne jest Twoje wsparcie, akceptacja i przyjaźń! Pamietaj – to mogłeś być Ty!

Grudniowe zajęcia dla młodych studentów Uniwersytetu Medycznego były niezwykłym wydarzeniem i doświadczeniem. Po raz kolejny pokazaliśmy, że życie studenckie choć nie jest łatwe, otwiera młode umysły na wiele różnych możliwości. A uznanie i gromkie brawa wynagradzają wysiłek w podejmowane działania. (kd)

Wykład Wiktora i Rafała Puchalskich pt. "Trudy mojego dzieciństwa - naczyniaki".

Zdjęcia z wykładu

FOTOGALERIA UMP

19

12-2019

Gala „Barwy Wolontariatu”
Dla Szkolnego Koła Wolontariatu Wielkoduchy grudzień to wyjątkowy miesiąc, obchodzimy wówczas Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

SKW Wielkoduchy liczy ponad 30 wolontariuszy i działa prężnie pod opieką Pań: Marty Kraska, Julity Paściak, Renaty Plucińskiej, Julity Ressel od ponad 6 lat. Reagujemy na potrzeby środowiska, ponadto wspomagamy różnego rodzaju inicjatywy charytatywne i kulturalne.

Na przestrzeni tych 6 lat działo się naprawdę bardzo wiele: różnego rodzaju zbiórki, pomoc koleżeńska, wyjazdy do współpracujących z nami ośrodków, warsztaty, noce wolontariuszy w szkole itp. Skupmy się jednak na ostatnich 4 miesiącach… Oto niektóre z naszych działań:

• We wrześniu wspieraliśmy młodszych kolegów i koleżanki z pierwszych klas w adaptacji w nowym środowisku szkolnym. Oprowadzaliśmy pierwszoklasistów po budynkach szkoły, zapoznawaliśmy z salami lekcyjnymi, nauczycielami, pedagogami.

• Akcja „ Paka dla zwierzaka” trwająca cały październik polegała na zbiórce rzeczy dla podopiecznych schroniska dla bezdomnych zwierząt w Koninie. Bardzo liczne, jak co roku, dary przekazaliśmy osobiście do schroniska. Podczas wizyty mieliśmy okazję spotkać się z czworonożnymi przyjaciółmi i wyjść z nimi na spacer.

• W październiku również przyłączyliśmy się do przeprowadzenia akcji „ Tornister Misyjny”, której celem była zbiórka artykułów szkolnych dla dzieci w Kenii oraz Tanzanii. 11 października przekazaliśmy zebrane dary proboszczowi parafii w Starym Mieście.

• Tydzień Życzliwości 18-22 listopada. Był to tydzień kolorowy i radosny. Nie zabrakło Życzliwej Poczty, kolorowych buziek na ubraniach, na korytarzu powstała ścianka „Życzliwość uskrzydla” przy której uczniowie wszystkich klas robili sobie zdjęcia. Innowacją w tym roku był konkurs na najżyczliwszą osobę w poszczególnych klasach oraz wybór najżyczliwszej osoby w szkole.

• 20 listopada zorganizowaliśmy Dzień Praw Dziecka – informowaliśmy wszystkich uczniów jakie prawa i obowiązki mają :)

• W listopadzie również aktywnie włączyliśmy się w organizację Światowego Dnia Rzucania Palenia i związanej z tym dniem akcji w szkole „ Rzuć palenie razem z nami”.

• W grudniu wspomogliśmy Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w przebiegu i organizacji Kiermaszu Bożonarodzeniowego.

Współpracujemy prężnie z wieloma instytucjami między innymi:

• Hospicjum im. Jana Pawła II w Koninie
• Domem Opieki „Tęczowa Dolina” w Starym Mieście
• Schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Koninie
• Drużyną KSS MUSTANG Konin
• Fundacją „ Podaj dalej” im. Piotra Janaszka w Koninie
• Bankiem Żywności w Koninie
• Przytuliskiem dla zwierząt w Żychlinie
• Fundacją „ Tęczowa Gromada” w Starym Mieście
• Ośrodkiem Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym w Koninie.

W każdą akcję wkładamy bardzo wiele serca! Angażujemy się na maxa - dajemy z siebie nawet więcej niż 100% . Jesteśmy otwarci na każde działanie pomocowe, bowiem kierujemy się myślami: POMOŻESZ, BO MOŻESZ !!! oraz DOBRO POWRACA!!!

Aby podziękować tym wspaniałym wolontariuszom za ich wysiłek i zaangażowanie opiekunki SKW Wielkoduchy zorganizowały wyjazd na Galę „Barwy Wolontariatu”. Uroczysta Gala odbyła się 12 grudnia 2019r w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w tym roku została połączona z obchodami 25-lecia Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych.

Po części oficjalnej w której wyłaniani byli laureaci różnych kategorii wolontariatu m.in. wolontariat rodzinny, senioralny oraz szkolny Wielkoduchy uczestniczyły w koncercie gwiazdy Anny Wyszkoni :)

Bardzo dziękujemy Gminie Stare Miasto za sfinansowanie podróży :)

(jp, mk)

14

12-2019

Kto wymyślił przypadki?
„Po co komu przypadki?” „Kto je wymyślił?” To tylko niektóre pytania, którymi bronią się uczniowie od czwartej klasy wtajemniczani (nie mówię, że na własną prośbę) przez polonistów w świat deklinacji. A to, co potem zwykle następuje, bynajmniej nie łagodzi napięcia… Tłumaczenia dorosłych, że przypadek to kategoria gramatyczna, przez którą odmieniają się na przykład rzeczowniki i przymiotniki, tylko dolewają oliwy do ognia. Na szczęście, czasami z odsieczą przychodzą młodzi rycerze w białej zbroi i ratują świat edukacji językowej przed zagładą.

Młode osoby pobierający nauki w szkole podstawowej słusznie podejrzewają, że przy okazji deklinacji rzeczownika „znowu będzie coś o tym na „przy” i że „na pewno będą mylić nazwy przymiotnika z tymi innymi”, czyli przysłówkiem, przyimkiem i przydawką. I mylą. A powód jest jeden: mózgi młodych, inteligentnych ludzi nie uznają tego typu informacji ani za atrakcyjne, ani za niezbędne do przeżycia, jakby pewnie powiedział prof. Marek Kaczmarzyk (znany biolog i neurodydaktyk). Co innego… poloniści. Po pierwsze – oni (przynajmniej niektórzy) mogą się naprawdę pasjonować gramatyką języka polskiego. A po drugie (i to już dotyczy niemal całej wspomnianej populacji) – najczęściej z tego żyją :) Polonistom państwo płaci za to, że propagują wiedzę o greckim wynalazku pochodzącym z IV w.p.n.e. Tak jak za to, że próbują (nie odważyłabym się użyć bardziej kategorycznego określenia) wyjaśnić, iż system deklinacyjny jest stosowany do ustalania właściwych relacji poszczególnych wyrazów w zdaniu i że to dzięki przypadkom wszyscy cieszymy się większą wolnością, mogąc z pewną nonszalancją traktować kolejność podmiotu, orzeczenia i dopełnienia w zdaniu. Nieprzekonanych uczniów pedagodzy starają się dodatkowo pocieszyć faktem, iż w niektórych językach występuje nie siedem, a kilkanaście przypadków (jęz. fiński – 15), a nawet ponad 20 (jęz. węgierski).

A jak to nie pomaga? Ani zabawa w pociąg zwany „Deklinacją”? Ani wywiady z… p. Rzeczownikiem? Cóż, wtedy czekamy na cud. I taki się wydarzył niedawno w Vc. Okazało się, że seria lekcji poświęcona rzeczownikowi została ciekawie przetworzona przez kreatywny umysł Janka Michalaka, który wykonał komiks pt. „Przypadki Kuperowe”. To nie jest jego pierwszy komiks, żeby było jasne, ale jeszcze się nie zdarzyło, by gramatyka języka polskiego stała się źródłem natchnienia dla młodego artysty.

Historia obrazkowa dotyczy Rzeczownika i jego różnych… przypadków, na które los skazuje wszystkie części mowy historycznie nazywane „imionami”. Łaskawie obchodzi się tylko z nieodmiennymi, nierządzonymi przez żaden „casus”. Ostatnie dzieło Janka zostało wykonane niebieskim długopisem oraz kredkami ołówkowymi. Bardzo ciekawym zabiegiem użytym przez autora jest „rysowanie liter” – stosowanym często m.in. na lekcjach ortografii. A gdyby ktoś myślał, że Janek – skupiony na walorach artystycznych komiksu – potraktował powierzchownie zagadnienie z językoznawstwa, niech przyjrzy się ostatniej stronie z wypisanymi tematami obocznymi i obocznościami głosek.

Dziękuję Jankowi za oryginalne dzieło, a Wam życzę miłej lektury i… nauki :) Cały komiks znajdziecie w zakładce
„TWÓRCZOŚĆ UCZNIÓW”. (krm)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: spstaremiasto@stare-miasto.pl
www.spstaremiasto.pl