1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

28

01-2020

O koniach i ślimakach na wykładach Małego Medyka UMP
Ostatnie w tym semestrze spotkanie uczestników projektu Mały Medyk UMP odbyło się 20 stycznia 2020 roku. Tym razem mali studenci wysłuchali dwóch wykładów.

Pierwszy: „Koń - wspaniały przyjaciel człowieka” został przygotowany i zaprezentowany przez uczennice ze Szkoły Podstawowej w Rudnikach. W czasie wykładu prelegentki przedstawiły informacje i ciekawostki o koniach oraz końskie rekordy Guinnessa. Dziewczyny odpowiedziały na nurtujące młodych naukowców pytania: Co to jest hipoterapia? Jakie są rodzaje i korzyści płynące z hipoterapii? Jak wyglądają zajęcia z hipoterapii?

Z dużym zaciekawieniem, nasi młodzi entuzjaści nauk medycznych, wysłuchali również kolejnego wykładu: „Implanty ślimakowe” zaprezentowanego przez dr n. med. Wojciecha Gawęckiego z Oddziału Klinicznego Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Podczas wykładu, pan doktor omówił budowę i funkcjonowanie narządu słuchu, jego uszkodzenia i możliwości leczenia. Przedstawił historię i funkcjonowanie implantów ślimakowych, scharakteryzował pracę lekarza laryngologa oraz zachowania bezpieczne i zagrażające zdrowiu w kontekście słuchu. Mówił również o ważnej roli Powszechnego Przesiewowego Programu Badania Słuchu Noworodków finansowanego od wielu lat przez WOŚP.

Specjalista otolaryngologii odpowiedział na nurtujące młodych medyków (wśród, których znaleźli się Amelia Olejnik, Rafał Puchalski i Maja Wróbel) pytania: Który ze zmysłów człowieka jest najważniejszy i dlaczego? Dlaczego ucho wewnętrzne nazywamy ślimakiem? Co widzi lekarz w czasie badania ucha? Jakie są przyczyny niedosłuchu? Czym różni się implant ślimakowy od pniowego? Do czego może doprowadzić stan zapalny ucha?

I znów nasi poszukiwacze wiedzy medycznej nie zawiedli. Z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, robili notatki, zgłaszali się i odpowiadali poprawnie na pytania. (wd)

22

01-2020

Międzyszkolny konkurs „DEKORACJE ŚWIĄTECZNE”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie „DEKORACJE ŚWIĄTECZNE” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Żychlinie.

Celem konkursu było: rozwijanie kreatywności i aktywności twórczej uczniów, kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia, rozwijanie talentów artystycznych. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektować i samodzielnie wykonać ozdobę świąteczną zgodnie z następującymi kategoriami:

- klasy I – III szkoły podstawowej
1) kartka świąteczna,
2) łańcuch choinkowy;

- klasy IV – VIII szkoły podstawowej
1) kartka świąteczna,
2) ozdoba choinkowa,
3) stroik świąteczny.

Nagrodzeni uczniowie naszej szkoły to:

Kategoria klas I-III szkoły podstawowej - kartka świąteczna:

- III miejsce - Nadia Wałęsa kl. II a, Nicola Michalak kl. II b, Nikodem Kaźmierczak kl. I c,

- wyróżnienie - Lena Berger kl. III b, Julia Pogoda kl. III a

Kategoria klas I-III szkoły podstawowej - łańcuch choinkowy:

- wyróżnienie - Anna Przybylak kl. II a

Opiekunami nagrodzonych uczniów byli: Sylwia Urycka, Magdalena Bartczak- Kaźmierczak, Katarzyna Wróbel, Grażyna Świerczyńska.

Prace konkursowe dzieci, można było zakupić podczas „Świątecznego Kolędowania" 15.12.2019 r, natomiast uroczyste wręczenie nagród nastąpiło 18.12.2019 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Żychlinie. Laureatom wręczono nagrody rzeczowe i dyplomy.

Gratulujemy wszystkim młodym artystom oraz dziękujemy nauczycielom, za tak wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych. (ah)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: spstaremiasto@stare-miasto.pl
www.spstaremiasto.pl