1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

28

11-2018

Spotkanie z policjantem i strażakiem
22 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z policjantem i strażakiem w ramach programu „Jestem bezpieczny – bezpieczna droga do szkoły w miejscowości Stare Miasto”.

Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych (I – IV) oraz starszych (V – VIII i III gimnazjum). Uczniowie mieli okazję porozmawiać z policjantem i strażakiem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Nasi goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówili sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Uczniowie odpowiadali na zadawane pytania, wykazali się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawali liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. W nagrodę za aktywny udział uczniowie otrzymali odblaski.

Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do policjanta i strażaka. Po spotkaniu uczniowie w grupkach długo rozmawiali jeszcze na wyżej wymienione tematy.

Zajęcia z przedstawicielem Policji i Straży Pożarnej są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. (mk)

24

11-2018

Nasi studenci na UAM
Czy obcy to obcy? Poszukiwaniem odpowiedzi na to pytanie zajęli się kolorowi studenci w czasie październikowych zajęć prowadzonych przez mgr Alicję Skrzypczak z Instytutu Filozofii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Inspiracją do dyskusji na to pytanie był fragment filmu „Cudowny chłopak” opowiadającego niesamowitą historię o chłopcu ze zdeformowaną twarzą, który stara się przekonać wszystkich w nowej szkole, że jest tylko zwykłym dzieckiem i nie należy oceniać książki po okładce.

Nasi studenci aktywnie uczestniczyli w rozważaniach dotyczących poglądów francuskiego filozofa Emmanuela Levinasa - (...) dostęp do „twarzy" jest od razu etyczny. Gdy widzi Pan nos, oczy czoło, brodę „drugiego" i gdy potrafi je Pan opisać, oznacza to, że zwracamy się do niego jako do przedmiotu. Najlepszy sposób poznania "drugiego" to taki, w którym nie zauważymy nawet koloru jego oczu! Gdy obserwujemy kolor oczu, nie jesteśmy w relacji społecznej z „drugim".

Zastanawiali się, co można wyczytać z twarzy kolegi/koleżanki? Próbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak niewielu z nas nie boi się „obcych”, skąd bierze się lęk przed odmiennością? Co można zrobić, aby „obcy” mógł zdjąć „maskę”? Po wysłuchania piosenki „Tarzan – obcy jak ja”, szukali odpowiedzi na pytanie: dlaczego mimo różnic Tarzan potrafił porozumieć się z Jane.

W czasie listopadowych zajęć na Wydziale Historycznym UAM studenci Kolorowego Uniwersytetu przenieśli się w „Fascynujący kosmos” oraz tropili muzyczne zagadki.

Jak powstał wszechświat? Czym są czarne dziury? W jakiej odległości od Ziemi znajduje się podwójna czarna dziura? Co to jest gwiazda neutronowa? Jak powstaje Kwazar? W ten fascynujący świat kosmosu zabrał nas młody wykładowca - Oskar Kuźnik ze Szkoły Podstawowej w Żerkowie. W czasie swojego wystąpienia odpowiedział na wiele interesujących pytań oraz opowiedział o największych i najmniejszych gwiazdach, o niesporaczkach - organizmach, które mogą być „obcymi”.

Na trop muzycznych zagadek studentów KU zabrała prof. dr. hab. Alina Mądry z Zakładu Muzykologii Wydziału Historycznego UAM.

Pani profesor przedstawiła tajniki swojej pracy – detektywa muzycznego, poszukiwacza skarbów. Zaprezentowała, dziwne instrumenty i oryginalne konstrukcje muzyczne, m. in. Theremin, Singing Ringing Tree, Wintergaten – Marble Machine, tajniki produkcji skrzypiec oraz starodawne druki z informacjami o najlepszych polskich lutnikach z Poznania. Po wysłuchaniu utworów muzycznych wykonanych zarówno na starodawnych instrumentach, jak i najnowszych, nawet najdziwniejszych, studenci KU zauważyli, że tradycja łączy się z nowoczesnością, a tropienie skarbów muzycznych jest niezwykle interesującym zajęciem.

Życzenia od pani profesor: (...) niechaj każdy znajdzie swój skarb do tropienia.

W czasie zajęć nasi studenci mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności i zainteresowań, chętnie uczestniczyli w dyskusji i odpowiadali na pytania prowadzących. Uczestniczenie w wykładach było również okazją do robienia notatek (w zeszytach i smartfonach). O tym, czy okazały się skuteczne przekonali się w czasie quizu, który obejmował zagadnienia omawiane w czasie zajęć i podróży. Na wszystkie zadane pytania znali odpowiedź!!! (wd)

GALERIA ZDJĘĆ

22

11-2018

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem, a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa ta miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach.

Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

W naszej szkole dzień 21 listopada był dniem kolorowym i radosnym. Uczniowie mieli na sobie żółty element garderoby. Przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych od 7:40 oraz w trakcie przerw wolontariusze przypinali każdemu UŚMIECHNIĘTĄ BUŹKĘ, która przez cały dzień przypominała, że mamy być uprzejmi w stosunku do siebie. Ponadto na gazetce szkolnej pojawiło się Drzewo Życzliwości i Pozdrowień utworzone z konturów dłoni wszystkich uczniów naszej szkoły zawierające miłe i życzliwe słowa. Drzwi od sal lekcyjnych zdobiły plakaty. Wolontariusze ze starszych klas odwiedzili wszystkich uczniów z I etapu edukacyjnego. Odczytali informacje o Światowym Dniu Życzliwości i rozdali kolorowe buźki.

Mamy nadzieję, że ten dzień spowodował, że spojrzeliśmy na codzienność inaczej: po co narzekać i dąsać się na siebie skoro można inaczej. Z każdej trudnej sytuacji jest jakieś wyjście, zawsze warto pozytywnie nastawić się do siebie i do świata. Czasami wystarczy tylko szczery uśmiech i od razu życie staje się lepsze. Kilka pięknych uśmiechów zarejestrowaliśmy na fotografiach. Nie zabrakło również popularnych boomerangów. (mk, jp)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28, 63 241 63 22
Gmina Stare Miasto
lm.pl - portal regionalny
Powiat koniński

Słownik polsko-angielski
ORE - Lektury i zasoby
ORE - Języki obce – Dla uczniów
ORE - Dla uczniów
Centralna Komisja Egzaminacyjna
OKE Poznań
Kuratorium Oświaty Poznań
MEN
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna
Ośrodek Rozwoju Edukacji ORE
ORE - Dla rodziców
ORE - Przydatne linki – Dla rodziców