1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

24

04-2020

Silence, on lit! - Cisza, czytamy!
„Cisza, czytamy!”
w Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Starym Mieście!


To kampania edukacyjna i społeczna zapoczątkowana we wrześniu we francuskojęzycznych szkołach kantonu Vaud konfederacji Szwajcarskiej ze stolicą w Lozannie. Projekt ma na celu kształtowanie wśród uczniów szeroko pojętych kompetencji literackich, a także poprzez aktywne uczestniczenie w kulturze czytelniczej wpływa na uwrażliwienie i zwiększenie koncentracji dzieci oraz prowadzi do integracji społeczności uczniowskiej.

Komiksy, literatura piękna, poezja lub proza... zagościły w grudniu w naszej szkole.

Jeden raz w tygodniu (według harmonogramu) uczniowie świetlicy szkolnej 15 minut czytają, w absolutnej ciszy wybraną przez siebie książkę. Niedozwolone są tylko podręczniki szkolne i czasopisma. Wszyscy czytają w ciszy, bez rozmów z nauczycielem i kolegą, w dowolnie wybranej przez siebie pozycji. Przynoszą książkę z domu lub wypożyczają z biblioteki. Nauczyciel też czyta, dając dobry przykład. Uczniowie wzbogacają swoje słownictwo, uczą się opowiadać o przeczytanej książce, wzmacniają pozytywne relacje z rówieśnikami a także ćwiczą skupienie uwagi. Tylko 15 minut nad książką pozwoli im się wyciszyć i odpocząć.


Adresatami akcji "Cisza, czytamy!" w Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Starym Mieście są uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej z klas I-VIII, a jej czas realizacji obejmuje rok szkolny 2019/2020.

mgr Marta Adamczyk
mgr Joanna Chorzewska
mgr Justyna Hyża-Chmielewska
mgr Jolanta Kowalczyk
mgr Agnieszka Szmajdka
mgr Ewa Szymkowiak
mgr Sylwia Urycka
mgr Tomasz Andrzejczak

21

04-2020

Drodzy UCZNIOWIE I RODZICE!!!
Zachęcamy Was do odwiedzania strony internetowej szkoły
W zakładce O SZKOLE - ŚWIETLICA
http://spstaremiasto.pl/swietlica.php znajdziecie wiele propozycji na spędzanie wolnego czasu (piosenki , pomysły na prace plastyczne, gry edukacyjne itp.)

Chcemy wspierać Was w tym trudnym czasie, dzielić się z Wami naszą wiedzą, doświadczeniem czy pomysłami. Jeśli potrzebujecie pomocy w kwestii zajęć zdalnych, organizacji czasu wolnego czy inspiracji do zajęć to nauczyciele świetlicy chętnie pomogą. Wystarczy napisać do nas wiadomość za pomocą e-dziennika, a my postaramy zdalnie pomóc w rozwiązaniu problemu.

Klasy 4-6

mgr Marta Adamczyk – martaadamczyk06@gmail.com
mgr Tomasz Andrzejczak – infspta@gmail.com
mgr Ewa Szymkowiak – ewa.szymkowiak@op.pl
mgr Jolanta Kowalczyk - jolunia-76@wp.pl

Klasy 1-3

mgr Joanna Chorzewska – joannachorzewska@o2.pl
mgr Justyna Hyża-Chmielewska - justyna.hyza@gmail.com
mgr Agnieszka Szmajdka - agnieszkaszmajdka@onet.pl
mgr Sylwia Urycka - sylwiaurycka@gmail.com

Pozdrawiamy serdecznie
Wychowawcy świetlicy

20

04-2020

Pierwsze próby poetyckie
Nie od dzisiaj wiadomo, że sytuacje trudne wyzwalały w artystach twórczą energię, która niejednokrotnie materializowała się w postaci wielkich dzieł. A jak było w przypadku młodych poetów z klasy 4a, którzy mają na koncie swoje pierwsze wiersze? Z łatwością znajdziemy odpowiedź w tekstach.

Postać mówiąca w utworze „Mam już dość” Nadii Małolepszej wyraża w formie monologu lirycznego swoje odczucia związane z izolacją. Nie jest w najlepszej kondycji psychicznej, jednak nie poddaje się marazmowi. Bohaterka podejmuje próby przełamania impasu, w jakim się znalazła. Warta uwagi jest dojrzałość młodej autorki, która świetnie obserwuje i nazywa stany emocjonalne związane z sytuacją kryzysową.

W wierszu Mikołaja Rewersa cieszymy się piękną wiosną. Niestety, z rozkwitającymi pąkami, piękną aurą i śpiewem ptaków pojawiło się coś, co zakłóciło radość. Bohater nie może w pełni docenić nadejścia oczekiwanej pory roku, gdyż tym razem przyprowadziła ze sobą niechcianego gościa. Jak sobie radzi z tą sytuacją? Na szczęście, postać mówiąca wykazuje się optymizmem, zapowiadając, że „niedługo się zobaczymy”. Trzymamy za słowo!

Nadia Małolepsza i Mikołaj Rewers pokazali w swych wierszach nie tylko wrażliwość i kreatywność, ale i niezły kunszt poetycki jak na 10-letnich twórców. Ich wiersze charakteryzują się budową stroficzną, regularną (każda zwrotka jest 4-wersowa, a wersy mają zbliżoną liczbę sylab). W obu utworach występują rymy parzyste, najczęściej żeńskie i dokładne – ciekawe, że Nadia i Mikołaj zrobili raz odstępstwo od reguły i zastosowali jeden rym męski. Telepatia poetycka? Cokolwiek to było, zadziałało. Cieszymy się z udanego debiutu w duecie. Gratulujemy i czekamy na kolejne próby : ) Teksty wierszy znajdziecie w zakładce „Twórczość Uczniów”. (krm)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl