1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

08

06-2019

Absolutorium Kolorowego Uniwersytetu
Absolutorium to dzień, który na zawsze pozostaje w pamięci. W przestrzeni uczelnianej jest stwierdzeniem ukończenia studiów i złożenia egzaminów końcowych jeszcze przed obroną pracy dyplomowej. Mimo niewielu lat nasi uczniowie – studenci ósmej edycji Kolorowego Uniwersytetu w roku akademickim 2018/2019, mają już ten dzień za sobą. Są absolwentami trzeciej uczelni w Polsce - Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

5 czerwca, z rąk Prorektor UAM ds. kształcenia prof. dr hab. Beaty Mikołajczyk, otrzymali dyplomy ukończenia oraz gratulacje. Uroczystość, która odbyła się w zabytkowych wnętrzach auli UAM, zaszczycili przedstawiciele władz uczelni, patroni i partnerzy KU, a także rodzice.

Dostojeństwa uroczystości dodały utwory w wykonaniu Poznańskiego Chóru Kameralnego FERMATA pod dyrekcją prof. Mateusza Sibilskiego, wśród których znalazła się m.in. Gaude Mater Polonia oraz Gaudeamus igitur.

- (…) To był rok inspiracji. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do stawiania pytań, do otwartości (…) My, nauczyciele akademiccy jesteśmy przez Was również zainspirowani. Wasza energia, młodość… , ale przede wszystkim Wasze umysły inspirują nas na co dzień – powiedziała prof. Beata Mikołajczyk.

Odbiór dyplomów i udział w absolutorium był zwieńczeniem pracy uczniów z klasy IV B, IV C oraz V D, którzy co miesiąc, od października do maja, zaspokajali swoje zainteresowania w czasie wykładów prowadzonych przez pracowników naukowych uczelni. Zdobywali pieczątki i podpisy zaliczeniowe uczestnicząc w zajęciach na: Wydziale Nauk Społecznych, Wydziale Historycznym, Wydziale Prawa i Administracji, Wydziale Anglistyki, Wydziale Matematyki i Informatyki, Wydziale Teologicznym i Wydziale Chemicznym oraz w Ogrodzie Botanicznym.

Prorektor UAM życzyła absolwentom KU, by podążając drogą pytań i poszukiwania odpowiedzi, za kilka lat wrócili do murów UAM w Poznaniu po to, by stawiać kolejne pytania i wspólnie poszukiwać odpowiedzi.

Koordynator KU dr Renata Popiołek stwierdziła – Szkoła Podstawowa w Starym Mieście zasłużyła na ogromne oklaski. To jedyna grupa z największą liczbą „młodych wykładowców”. Gratulujemy!!!

- (…) W roli wykładowcy zadebiutował Marek Gradecki, który wygłosił wykład „Złoty podział wokół nas” na Wydziale Matematyki i Informatyki, Wiktor Puchalski, który w Ogrodzie Botanicznym zaprezentował wykład „Życie pszczół” oraz Jakub Szabelski, który przeszedł do historii Kolorowego Uniwersytetu, ponieważ wygłosił wykład pt. „The American Empire — with a short visit to the USA” po raz pierwszy, podkreślam „pierwszy”, w historii funkcjonowania Kolorowego Uniwersytetu, w całości w języku angielskim. Gratulacje!!! Ogromne brawa!!! – powiedziała dr Renata Popiołek.

Na zakończenie uroczystości, absolwenci uhonorowani dyplomami, z ust prof. Beaty Mikołajczyk usłyszeli: (…) Jestem przekonana, że wśród Was są przyszli odkrywcy, konstruktorzy, inżynierowie, lekarze i naukowcy …

Z takim przesłaniem, pełni entuzjazmu, nowej energii i sił do zadawania pytań oraz do poszukiwania na nie odpowiedzi, wróciliśmy do nas, do Starego Miasta. Jednak, żeby tradycji stało się zadość, w drodze powrotnej odbył się quiz. Tym razem tematyką obejmował wykłady zaprezentowane na wszystkich wydziałach UAM. Nasi entuzjaści nauki nie zawiedli. Znali odpowiedzi nawet na najbardziej szczegółowe pytania, tzn., że aktywnie słuchali wykładów i zastosowali skuteczne techniki zapamiętywania. Temu wszystkiemu przysłuchiwali się dumni rodzice, którzy przez cały rok wspierali studentów KU nie tylko finansowo... Dziękujemy!!! (wd)

Absolutorium studentów Kolorowego Uniwersytetu

GALERIA ZDJĘĆ: "Kolorowe absolutorium"

06

06-2019

Festyn Rodzinny
W piękny, słoneczny, majowy piątek 31 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Starym Mieście zapanowała radosna atmosfera zabawy. Tego właśnie dnia odbył się kolejny już Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka oraz Szkolnego Dnia Sportu pod hasłem „Zdrowo na sportowo". Bogaty program festynu oraz wspomnienie ubiegłorocznej imprezy sprawiły, że szkoła oraz boiska wypełniły się tłumem ludzi.

Festyn rozpoczął się o godz. 15.00 występami wokalnymi uczniów naszej szkoły. Na dzieci, rodziców oraz zaproszonych gości czekało mnóstwo atrakcji m.in. pokaz ratownictwa medycznego prezentowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Starym Mieście, pokaz ZUMBY w wykonaniu instruktorek Calypso Fitness Konin, pokaz tańca uczniów szkoły Hajdasz. Na festynie była obecna Policja Komendy Miejskiej w Koninie. St. sierż. Sylwia Król przyjechała do nas z maskotką „Pyrek”. Wspólnie uwrażliwiali uczniów na przestrzeganie zasad bezpiecznego spędzania wakacji, uczyli prawidłowego zachowywania się na drodze, rozdawali odblaski. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się radiowóz policyjny, do którego każdy mógł wsiąść i poczuć się jak prawdziwy stróż prawa. Szkoła językowa „Mała Lingua” zapewniła animacje dla najmłodszych w postaci m.in.: gry bingo oraz baniek mydlanych a uczennice klas VIII malowały dzieciom buzie i tworzyły cuda z balonów. Niecodzienną darmową atrakcją były dmuchane zamki, przed którymi dzieci cierpliwe czekały na swoja kolej. Czas muzyką umilał DJ Jacek.

Rodzice przygotowali prawdziwą ucztę dla podniebienia w postaci dostępnych dla wszystkich bezpłatnie: domowych wypieków, kanapek oraz owoców i warzyw. Pragnienie można było ugasić owocowymi koktajlami, sokami, wodą z miętą i cytryną.

Podczas festynu w punkcie medycznym uczestnicy licznie korzystali z porad Pań pielęgniarek, które mierzyły ciśnienie oraz poziom cukru.

W ramach Szkolnego Dnia Sportu odbywały się konkurencje sportowe, bicie rekordów oraz gry i zabawy na sportowo, tory przeszkód. Dla zwycięzców przygotowano medale. Dodatkową atrakcją na tegorocznym festynie były mecze piłki ręcznej uczniowie vs nauczyciele, uczniowie vs rodzice oraz rodzice vs nauczyciele. Kolejny już raz drużynę nauczycieli wspomógł Proboszcz Kanonik Mirosław Dereszewski. Mimo wygranej rodziców za wspaniałą zabawę i sportowe zachowanie puchary otrzymały wszystkie drużyny.

Uśmiechom i zabawom nie było końca.

Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji festynu. Dziękujemy mamom, babciom, ciociom, które przygotowały stoiska z napojami i żywnością oraz oczywiście wszystkim uczestnikom.

Mamy nadzieję, że zobaczymy się na kolejnym festynie. Do zobaczenia :)

Organizatorzy:
Dyrekcja szkoły
Rada Rodziców
Zespół Wychowawczo- Profilaktyczny Szkoły

(jp)

03

06-2019

Niezapomniana przygoda klasy VD w nadmorskim kurorcie…
W dniach od 29.05.19r. do 30.05.19r. odbyła się pierwsza bardzo długo wyczekiwana kilkudniowa wycieczka szkolna do miejscowości wypoczynkowej Rewal, który uważany jest za cudowne miejsce turystyczne bogate w niesamowite okoliczne atrakcje…

Rewal – niewielka gmina województwa zachodniopomorskiego, usytuowana w północnej części Morza Bałtyckiego przywitała nas słoneczną pogodą. Pierwszym z wielu zwiedzanych ciekawych obiektów był taras widokowy, który odsłonił rewalską plażę i wprowadził uczestników wycieczki w iście nadmorski klimat... Reakcja na widok morza bezcenna, tym bardziej, że niektórzy podziwiali takie widoki pierwszy raz w życiu. Nowoczesna konstrukcja platformy widokowej wraz z zejściem, pozwoliła niecierpliwym na szybki i bezpośredni kontakt ze złotym piaskiem i jeszcze o tej porze zimną bałtycką wodą, bo sam widok to zdecydowanie za mało… Skąpani w promieniach słońca, spacerowaliśmy szczęśliwi podziwiając piękno otaczającego nas świata.

Ale, ale… to dopiero początek… Jeszcze tego samego dnia połknięci przez rewalskie wieloryby Ventus i Fluctus, a tak w zasadzie przez zmontowane ze stali odpornej na warunki atmosferyczne szkielety ich olbrzymich podobizn, mogliśmy cieszyć się swoją obecnością i przemierzać tutejsze uliczki. Jedną z wielu interesujących była Aleja Róż i Zakochanych obsadzona egzotycznymi roślinami i krzewami. Uroku całości dodały ustawione przy deptaku rzeźby: ławeczka z Szekspirowskimi postaciami Romea i Julii oraz Mały Książę i Róża ze znanej książki Antoine’a de Saint-Exupéry.

Kolejnego dnia z poranną wizytą na dworcu, udaliśmy się w podróż kolejką wąskotorową na stacji Trzęsacz – Niechorze. Pobyt w tych pobliskich miejscowościach pozwolił na realizację kolejnych punktów programu wycieczki. Nadmorskie wybrzeże wzdłuż Niechorza to przede wszystkim wysoki klif, który dumnie prezentował nam zabytkową latarnię morską. Następnie odwiedziliśmy Motylarnię pod latarnią morską, która wprowadziła uczestników wycieczki w niezwykłą krainę motyli egzotycznych. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć jak poczwarki przeobrażają się w piękne motyle swobodnie latające wokół nas. I zupełnie szczerze można napisać, że nie byliśmy przygotowani na tak niepowtarzalne przeżycia i kolorowe wspomnienia. :)

Popołudniowy spacer pochłonął uczniów w wir zakupowego szaleństwa - pamiątki, magnesy, „niezbędne” gadżety każdego nastolatka, bez których niby nie można żyć... Następnie lody, słodkie i pachnące gofry, którym absolutnie nie sposób się oprzeć, wprawiały w stan niesamowitej radości. I jakby jeszcze atrakcji było mało, w ramach relaksu w strefie spa naszego hotelu, korzystaliśmy z bezpiecznych, ale zarazem beztroskich kąpieli w basenie i jacuzzi. Po dość intensywnym wypoczynku, energii młodym podróżnikom absolutnie nie ubyło, wręcz zupełnie odwrotnie. Zaplanowana tego wieczoru dyskoteka, motywowała do wspólnej zabawy a w efekcie do jeszcze lepszej integracji klasowej. A tak przy okazji, brawo młodzi tancerze!

Ostatni dzień naszego pobytu spędziliśmy podziwiając wspaniałą wystawę, unikalną w skali kraju pod względem ilości i różnorodności gatunków ryb w kołobrzeskim oceanarium. W podwodnym świecie mogliśmy podziwiać mureny, szpadelki srebrzyste, gurami olbrzymie i wiele innych…

Nawet najbardziej barwny opis nie zastąpi bezpośredniego, autentycznego kontaktu z tymi magicznymi miejscami odwiedzonymi przez uczniów. Tak wesoło wspólnie spędzone dni pozwoliły nam zintegrować się jeszcze bardziej. Zabraliśmy ze sobą do domu nie tylko piasek w butach i muszelki, ale również jedyne w swoim rodzaju wspomnienia. (kd)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl
Gmina Stare Miasto
lm.pl - portal regionalny
Powiat koniński

Słownik polsko-angielski
ORE - Lektury i zasoby
ORE - Języki obce – Dla uczniów
ORE - Dla uczniów
Centralna Komisja Egzaminacyjna
OKE Poznań
Kuratorium Oświaty Poznań
MEN
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna
Ośrodek Rozwoju Edukacji ORE
ORE - Dla rodziców
ORE - Przydatne linki – Dla rodziców