1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

14

10-2019

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole odbywał się w dn. 3 - 8.10.2019r. - główne obchody 4 października 2019r. Przygotowania do uroczystości trwały kilka dni. Na zajęciach matematyki była przypominana tabliczka mnożenia. Zostały przystrojone korytarze plakatami wykonanymi przez uczniów kl. IV-VIII oraz sale lekcyjne.

W tych dniach uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy dorośli mieli okazję do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w ciekawy, zabawny, niebanalny sposób – w czasie krótkich egzaminów. Ale nie takich zwykłych, trochę strasznych egzaminów, w czasie których zjada nas trema.

Tego dnia odwróciły się role: to dzieci odpytywały dorosłych ze znajomości tabliczki mnożenia i przyznawały im certyfikaty jej znajomości. Pierwszy egzamin zdali panowie dyrektorzy Piotr Kucharczyk i Zbigniew Woźniak za co otrzymali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Ponadto odbywały się ciekawe lekcje matematyki, w czasie których nauczyciel organizował egzamin, a uczniowie mieli szansę otrzymać legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. A ci, którzy zdobyli tytuł eksperta wzięli udział w szkolnym konkursie logiczno - matematycznym.

A co na przerwach? Uczniowie wyciągali losy z tabliczką mnożenia, a za prawidłową odpowiedź otrzymywali zabawkę-skoczka lub słodki upominek. Teraz już wszyscy uczniowie nie pomylą się, że 7x8=56.

A czy warto? Ba! Nauka tabliczki mnożenia to dla dzieci zwykle mordęga: nie dość, że trzeba wykuć na pamięć nudne działania matematyczne, to jeszcze potem trzeba je zdać na ocenę. A więc nuda połączona ze stresem, w nauce to najgorsza możliwa rzecz. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia zamienił ją w świetną zabawę, dzięki której tabliczka sama wchodziła do głowy. Czy trzeba lepszej zachęty?

Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia otrzymali uczniowie: kl. IVa - 8, kl. Va - 6, kl. Vb – 5, kl. Vc - 5, kl. VIa - 17, kl. VIb - 12, kl. VIc – 8, kl. VId – 3, kl. VIIa - 20, kl. VIIb - 19, kl. VIIIb - 23.

Dorośli i uczniowie – miejcie się na baczności. Za rok znowu będziemy odpytywać ze znajomości tabliczki mnożenia!

Za zabawki - skoczki oraz słodkie upominki dziękujemy Radzie Rodziców.

Organizatorem Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego. (gl)

02

10-2019

EUROPEAN DAY OF LANGUAGES
W dniach 24 - 26 września 2019 r. obchodzony był Europejski Dzień Języków – święto całego środowiska edukacji językowej.

Z tej okazji zorganizowane zostały różnorodne wydarzenia, mające na celu z jednej strony podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, ale z drugiej – zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści.

Zgodnie z zarejestrowanym projektem w kalendarzu wydarzeń EDJ (EDJ: www.coe.int/edl.) organizowanym przez European Centre for Modern Languages and Council of Europe uczniowie całej szkoły dyskutowali z wychowawcami nt. języków obcych, ale też bardzo aktywnie wzięli udział w konkursie „Słynne Europejskie Budowle”. Przygotowane projekty uczniowskie można było podziwiać podczas wystawy prac konkursowych w dwóch budynkach naszej szkoły. Pomysłowość uczniów, techniki wykonania prac, kreatywność montowania zdobień i oświetleń, dokładność i szczegółowość odwzorowania budowli postawiło jury konkursowe przed trudnym dylematem. Komisja łącznie oceniała aż 48 projektów w dwóch kategoriach wiekowych – klasy I-III oraz IV-VIII.

Zwycięzcy w kategorii wiekowej klas I-III:

I miejsce –
Marta Tomczyk kl. I b

II miejsce –
Matilda Paci, Aleksander Pawlak, Łukowska Karina kl. II c
Zuzanna Jankowska kl. III a

III miejsce –
Krzysztof Gomulski, Daria Juśkiewicz, Adam Siemiński, Kacper Proszowski kl. III b
Hanna Michalak, Michalina Andrzejczak kl. II c

Zwycięzcy w kategorii wiekowej klas IV-VIII:

I miejsce –
Michalina Górna, Amelia Szyszyńska, Amelia Ślugaj kl. VI c

II miejsce –
Adam Jakubowski kl. V b
Amelia Olejnik, Łukasz Pruski kl. VI d
Adam Dyc kl. VII b

III miejsce –
Klaudia Kaźmierczak, Nadia Syncerz kl. V a

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

Poprzez zorganizowanie EDJ pokazaliśmy uczniom, iż uczenie się języków obcych pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić. W tych wyjątkowych dniach zwrócono szczególną uwagę na znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie.

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie oraz zaangażowanie i zapraszamy na kolejny Europejski Dzień Języków, który odbędzie się w przyszłym roku szkolnym.

Zachęcamy również do nauki języków obcych na co dzień, ponieważ ich znajomość odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. (kd, ag)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl