1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

20

04-2020

Pierwsze próby poetyckie
Nie od dzisiaj wiadomo, że sytuacje trudne wyzwalały w artystach twórczą energię, która niejednokrotnie materializowała się w postaci wielkich dzieł. A jak było w przypadku młodych poetów z klasy 4a, którzy mają na koncie swoje pierwsze wiersze? Z łatwością znajdziemy odpowiedź w tekstach.

Postać mówiąca w utworze „Mam już dość” Nadii Małolepszej wyraża w formie monologu lirycznego swoje odczucia związane z izolacją. Nie jest w najlepszej kondycji psychicznej, jednak nie poddaje się marazmowi. Bohaterka podejmuje próby przełamania impasu, w jakim się znalazła. Warta uwagi jest dojrzałość młodej autorki, która świetnie obserwuje i nazywa stany emocjonalne związane z sytuacją kryzysową.

W wierszu Mikołaja Rewersa cieszymy się piękną wiosną. Niestety, z rozkwitającymi pąkami, piękną aurą i śpiewem ptaków pojawiło się coś, co zakłóciło radość. Bohater nie może w pełni docenić nadejścia oczekiwanej pory roku, gdyż tym razem przyprowadziła ze sobą niechcianego gościa. Jak sobie radzi z tą sytuacją? Na szczęście, postać mówiąca wykazuje się optymizmem, zapowiadając, że „niedługo się zobaczymy”. Trzymamy za słowo!

Nadia Małolepsza i Mikołaj Rewers pokazali w swych wierszach nie tylko wrażliwość i kreatywność, ale i niezły kunszt poetycki jak na 10-letnich twórców. Ich wiersze charakteryzują się budową stroficzną, regularną (każda zwrotka jest 4-wersowa, a wersy mają zbliżoną liczbę sylab). W obu utworach występują rymy parzyste, najczęściej żeńskie i dokładne – ciekawe, że Nadia i Mikołaj zrobili raz odstępstwo od reguły i zastosowali jeden rym męski. Telepatia poetycka? Cokolwiek to było, zadziałało. Cieszymy się z udanego debiutu w duecie. Gratulujemy i czekamy na kolejne próby : ) Teksty wierszy znajdziecie w zakładce „Twórczość Uczniów”. (krm)

14

04-2020

Światowy Dzień Ziemi

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl