1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

28

09-2019

Noc Naukowców 2019
Jak wytworzyć hydrożelowego robaka polimerowego? Co jest źródłem promieniowania? Kto wynalazł Coca-Colę w tabletce? Na czym polega metoda tworzenia ultrakrótkich impulsów optycznych o dużym natężeniu?

Na te i wiele innych pytań uczniowie klas szóstych uzyskali odpowiedź podczas, jedynej w całej Europie, Nocy Naukowców. Impreza popularno-naukowa, która odbyła się 27 września 2019 roku pod hasłem: Researchers’ Night, była okazją do spotkania, poznania się i wspólnych działań naukowców i uczniów.

W tym roku, po raz kolejny, uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez pracowników naukowych i studentów Politechniki Poznańskiej. W atmosferze zabawy mogliśmy przekonać się, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Zobaczyliśmy naukowców w nietypowych sytuacjach, a uczniów w roli naukowców.

W Centrum Wykładowym, na pokazie „Fizyka Women Show” w Auli Magna, w czasie ciekawych eksperymentów, których głównymi bohaterkami były kobiety, wykonanych przez studentów z Koła Naukowego Fizyki Technicznej pod opieką dr inż. Adama Buczka, zobaczyliśmy, że „fizyka jest wszędzie”. Naukowcy z pomocą prostych środków, czasami zabawek, zaprezentowali efekty działania praw fizyki. Dowiedzieliśmy się więcej o laureatkach Nagrody Nobla w tej dziedzinie, a także sprawdziliśmy, ile fizyki jest w damskiej torebce?

W czasie wykładu „Fizyka KIDS – ENERGIA” połączonego z pokazami, w wykonaniu studentów Koła Naukowego ETIFIZ.EDU.FU z Wydziału Fizyki Technicznej, zobaczyliśmy ciekawe eksperymenty, w czasie których w roli głównej występowała energia.

Na Wydziale Technologii Chemicznej uczestniczyliśmy w warsztatach „Niezwykły świat chemii”. Tutaj, w Zakładzie Chemii Ogólnej i Analitycznej w profesjonalnym laboratorium, pod okiem naukowców, samodzielnie eksperymentowaliśmy. Wyizolowaliśmy związki zapachowe z produktów naturalnych, oznaczyliśmy związki organiczne w produktach spożywczych oraz wykonaliśmy efektowne reakcje z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej. Uczestniczyliśmy również w pokazach niezwykłych reakcji chemicznych, m. in. pasty słonia, imitacji wybuchu wulkanu, czyli „lokomotywy”.

W czasie warsztatów „Magiczny świat polimerów”, w Hali Technologicznej Zakładu Polimerów, samodzielnie wykonaliśmy maski oraz żetony do wózków w marketach. Zobaczyliśmy efektowny proces rozdmuchiwania, wtryskiwania i termoformowania!

W czasie pokazów „Rocket Science”, studenci z PUT RocketLab zaprezentowali ciekawostki lotnicze oraz działanie rakiet i towarzyszący im ogień i huk. Na własne oczy zobaczyliśmy, jak można zrobić coś z niczego? Odkryliśmy tajniki skanowania 3D i kamer termowizyjnych. Okazało się, że dla euroentuzjastów z naszej szkoły, Unia Europejska nie ma tajemnic. W czasie organizowanych, przez stoisko europejskie - EUROPE DIRECT POZNAŃ, konkursów wykazali się wiedzą nt. krajów UE i wygrali liczne nagrody. Pasjonaci robotyki mieli również okazję do zaspokojenia swojej ciekawości uczestnicząc w pokazie robotów kroczących, jeżdżących i latających zaprezentowanych przez członków Koła Naukowego CybAiR i pracowników naukowych Politechniki Poznańskiej.

Podczas zwiedzania laboratoriów badawczych, zazwyczaj niedostępnych dla publiczności, interaktywnych pokazów, uczestnicząc w eksperymentach, warsztatach i zabawach edukacyjnych, znaleźliśmy odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań.

Przed północą, gdy już przekonaliśmy się, jak działa świat, jak ciekawa może być nauka i dowiedzieliśmy się, czym naprawdę zajmują się naukowcy i jak wpływa to na nasze codzienne życie, pełni wrażeń wróciliśmy do domu. :) (wd)

28

09-2019

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny
Wszystkich uczniów pasjonujących się fotografią i matematyką zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”, który jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Studenckie Koło Naukowe Młodych Dydaktyków Matematyki przy Uniwersytecie Szczecińskim oraz Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Matematycznego i Instytut Matematyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Celem konkursu jest zainteresowanie jak największej grupy osób różnymi obliczami matematyki. Konkurs jest skierowany do osób, które potrafią spojrzeć na Królową Nauk oczyma wyobraźni i uwiecznić swoje myśli na fotografii.

Tematyka: matematyka w sztuce, zjawiskach przyrodniczych i fizycznych.

Termin zgłaszania: 15.11.2019 r.

Konkurs jest bezpłatny i powszechny.

Każdy Uczestnik może zgłosić do konkursu nie więcej niż 6 zdjęć.

Zgłoszenie do konkursu polega na rejestracji w systemie zgłoszeniowym, podaniu danych osobowych, złożeniu oświadczeń oraz przesłaniu plików fotograficznych wraz z tytułami i opisami matematycznymi za pomocą elektronicznego systemu zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej
http://mwo.usz.edu.pl/

Uwaga!

Przy obróbce zdjęć konkursowych dopuszcza się zastosowanie korekty tonacji, kontrastu, konwersje do czerni bieli, kadrowanie oraz drobny retusz.

W konkursie mogą brać udział wyłącznie tylko te prace konkursowe, które do dnia ogłoszenia wyników konkursu protokołem jury nie były nigdzie publikowane i udostępnianie w jakiejkolwiek formie i nie brały udziału w żadnym konkursie bez ograniczeń terytorialnych.

Regulamin konkursu

Zdjęcia z poprzednich edycji konkursu

Zainteresowani udziałam w ww. konkursie zgłaszają się do p. Wioletty Dawickiej.

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl